Piłki do siatkówki – czy wszystkie są takie same?

Siatkówka jest jednym z popularniejszych sportów zespołowych. To druga po piłce nożnej dyscyplina sportowa chętnie uprawiana przez Polaków i to zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wiele osób decyduje się na grę w siatkówkę ze względu na jej zalety, którymi są zespołowość, mała urazowość, możliwość uprawiania zarówno latem, jak i zimą, na hali i na powietrzu. Poza tym rozwija ona we wszechstronny sposób sprawność fizyczną, czego rezultatem jest zadbane i wysportowane ciało.

Świetnie sprawdza się zarówno jako sport uprawiany zawodowo, a także rekreacyjnie. Niezbędnymi akcesoriami do gry w siatkówkę jest piłka, której dobranie ma kluczowe znaczenie dla wygody uprawiania tej dyscypliny sportu. 

Jaką piłkę do siatkówki wybrać?

Wybierając piłkę do siatkówki należy postawić na sprawdzone marki, które oferują wyjątkową jakość i trwałość, a także wygodę podczas gry. Najbardziej rozpoznawalne w rozgrywkach klubowych, światowych, szkolnych i amatorskich są piłki do siatkówki marki Mikasa i Molten. Profesjonaliści doceniają trwałość materiałów, gwarancję wytrzymałości i wysoką jakość produktów wyżej wymienionych marek. Piłki Mikasa są na rynku akcesoriów do gry w siatkówkę od 1917 roku. Żółto – niebieskie produkty tej marki wykorzystuje się obecnie w grach halowych i plażowych. Natomiast piłki do siatkówki firmy Molten barwami przypominają włoska flagę. Były one w Tokio oficjalnymi piłkami igrzysk olimpijskich. Są produktem trwałym, wykonanym z najlepszych materiałów, doskonale sprawdzają się zarówno w sporcie zawodowym, jak i amatorskim. 

Jakie są rodzaje piłek do siatkówki?

Komfort gry w siatkówkę zależy w dużej mierze od piłki. Powinna być ona dopasowana nie tylko do miejsca, w którym odbywają się rozgrywki, ale również gwarantować komfort gry, który zależy w dużej mierze od materiału wykonania, rozmiaru, a także jej ciśnienia. Rynek oferuje egzemplarze o różnej wielkości. Można wyróżnić następujące piłki do siatkówki:

  • piłki do siatkówki dla dzieci, 
  • piłki do siatkówki dla dorosłych, 
  • piłki do siatkówki halowej i plażowej. 

Standardem jest wybór tej, której obwód mieści się w przedziale od 65 do 67 centymetrów. Liczby te określają dolną i górną granicę rozmiarów produktu, które stosuje się w profesjonalnej rozgrywkach. Najczęściej przyjmuje się za idealny obwód na poziomie 66 centymetrów. Producenci nie zawsze na swoich produktach informują klientów o jej obwodzie, dlatego odpowiednikiem jego jest rozmiar nr 5, którego powinien poszukiwać amator siatkówki. Wyjątkiem jest piłka do siatkówki dla dzieci. Parametry tego rodzaju produktu są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku piłki do gry dla osób dorosłych.

Piłki do siatkówki dla dzieci

Minisiatkówka jest odmianą gry zespołowej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju rozgrywki odbywają się na mniejszych boiskach. Liczba zawodników również jest ograniczona, siatkę umieszcza się niżej, podobnie mniejsza jest piłka. W przypadku rozgrywek drużyn liczących dwie lub trzy osoby sięga się po piłkę numer 4 o obwodzie w przedziale od 62 do 64 centymetrów, natomiast przy czterech zawodnikach wybiera się standardową piłkę numer 5. 

siatkówka

Piłki do siatkówki plażowej

Piłki do siatkówki plażowej nie różnią się rozmiarami od standardowych, wykorzystywanych do gry na hali lub boisku, ale przystosowane są do gry w innych warunkach. Odmienne jest ciśnienie, mniejsze nawet o jedną trzecią, co przekłada się na większą wrażliwość na zderzenie z twardą powierzchnią. Są one bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego nie znajdą zastosowania podczas gry na hali lub boisku. Najczęściej wykonuje się je z materiałów, które nie pochłaniają wilgoci.

Z jakich materiałów wykonane są piłki do siatkówki?

Piłki do siatkówki wykonuje się ze skóry naturalnej i materiałów syntetycznych, które najczęściej wykorzystuje się podczas gry w siatkówkę plażową lub na boisku, gdyż nie pochłaniają wilgoci.  Na hali wykorzystuje się piłki z powłoką z mikrofibry, która umożliwia większą precyzję uderzeń. Pęcherze określane również dętkami wykonuje się najczęściej z lateksu lub mocniejszego i trwalszego, ale cięższego butylu. Natomiast w przypadku piłek dla dzieci zazwyczaj używa się produktów z mniejszymi pęcherzami lub bez nich.