Kolory pasów w karate i ich znaczenie

Współczesne karate to ponad sto różnych stylów walki. Niezmiennie cieszy się popularnością jako sztuka walki, sport a także filozofia i droga rozwoju człowieka. Wyznacznikiem sukcesu i zarazem głównym celem miłośników karate jest zdobycie kolejnego pasa. W najbardziej popularnym stylu zwanym Kyokushin mamy do czynienia z sześcioma kolorami, które nawiązują do czterech żywiołów i zasad optyki. Warto przypatrzeć się bliżej, co oznaczają i kiedy można je osiągnąć.

  • Pas Biały – Od tego koloru zaczyna każdy adept. Oznacza brak umiejętności i doświadczenia, to rozpoczęcie drogi ku kształtowaniu właściwej postawy. Biel oznacza czystość, jak biała kartka. Dopiero podczas treningów nowicjusz uzyska odpowiednią sylwetkę. Poza tym biały w optyce skupia wszystkie barwy światła, co symbolizuje jeszcze nie wydobyty i zarazem wszechstronny potencjał początkującego karateki.
  • Pas niebieski – Oznacza wstępne przystosowanie ucznia do zasad karate. Symbolizuje wodę, która płynnie adaptując się do zastanych warunków. Otrzymując niebieski pas, uczeń jest świadomy swoich ograniczeń oraz możliwości. Zyskuje również miano ucznia zaawansowanego, który szlifuje konkretne techniki, potrafi stabilizować swój umysł oraz ciało podczas treningu.
  • Pas żółty – Nawiązuje do symbolu ognia. Senpai (czyli zaawansowany uczeń) ma wyćwiczoną gibkość i wytrzymałość. Odtąd uczy się, że poza systematycznym treningiem siłowym potrzebny jest hart i determinacja ducha. Na tym etapie kładzie się silny nacisk na jednoczenie ciała i ducha w przezwyciężaniu swoich słabości i trudności.
  • Pas zielony – Wywodzi się z połączonych kolorów żółtego i niebieskiego, czyli wody i ognia. Oznacza, że karateka potrafi panować zarówno nad swoim ciałem, jak i umysłem. Zielony oznacza dojrzałą postawę jako człowieka, który oprócz siły, okazuje wrażliwość i troskę wobec innych ludzi.
  • Pas brązowy – Do kolorów żółtego i niebieskiego zostaje dodany czerwony. Symbolizują zjednoczenie i równowagę ciała, umysłu oraz duszy. Oznacza, że karateka już opanował wszystkie techniki, potrafi kontrolować swoje emocje, jednocześnie pozostawia otwarty umysł do dalszej nauki. Senpai z brązowym pasem cieszy się zaufaniem, zaczyna uczyć innych, korzystając ze zdobytej mądrości i doświadczenia. To już ostatni etap do zdobycia najwyższego odznaczenia.
  • Pas czarny – Odtąd karateka może się szczycić mianem nauczyciela – sensei. To ostatni etap w rozwoju sztuki karate. Czarny symbolizuje odwrotność koloru białego, pochłania w sobie inne barwy, w tym wszystkie wcześniej zdobyte kolory pasów. Oznacza głęboką mądrość i siłę, które wykraczają poza cechy fizyczne, cielesne. Lecz to nie koniec drogi rozwoju karateki. Dotychczas celem było zdobycie stopni uczniowskich (kyū), a teraz są nimi kolejne stopnie mistrzowskie (dan). Sensei może prowadzić własną szkołę karate.

pasy_karate

Karate jest nieustannym rozwojem człowieka

Gradacja pasów w karate odzwierciedla drogę, proces jaki musi przejść w swoim życiu człowiek. Każdy kolor może podlegać dodatkowej wariacji. W zależności od szkoły (dōjō) uczeń zyskuje wówczas konkretną barwę pasa wraz z dodatkowymi, innymi kolorami, tzw. belkami. Zdobywanie pasów wiąże się z nieustającą nauką, dążeniem do doskonałości. Czy karate jest dla wszystkich? Na pewno dla tych, którzy chcą być lepszą wersję siebie na każdym etapie swojego życia.