Co zrobić, gdy podczas biegania bolą stawy?

Aktywność ruchowa jest podstawą zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Ruch na odpowiednim poziomie zapewnia prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych oraz dobre samopoczucie. Jednak podczas uprawiania sportów w tym biegania mogą pojawić się z czasem różnego rodzaju dolegliwości i kontuzje. Ból stawów podczas biegania jest częstą dolegliwością i nie powinien być lekceważony, ponieważ może doprowadzić do poważnych uszkodzeń stawów. 

Wzmocnienie i redukcja bólu stawów i inne zalety biegania

Coraz więcej osób biega, doceniając zalety tego rodzaju aktywności fizycznej. Każdy bez względu na wiek, wagę ciała może uprawiać ten sport. Jest to jedna z najtańszych dyscyplin, gdyż nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne buty i specjalny ubiór, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj aktywności fizycznej. Bieganie ma wiele zalet, między innymi:

  1. Zachowanie szczupłej sylwetki, gdyż nagromadzony w organizmie tłuszcz jest na bieżąco spalany w trakcie biegania. U biegaczy poprawia się także przemiana materii, dlatego, pomimo spożywania kalorycznych posiłków, zachowują oni adekwatną dla siebie wagę, bez stosowania rygorystycznych niskokalorycznych diet.
  2. Wzmocnienie kości i mięśni. Bieganie zapobiega osteoporozie, dzięki zwiększeniu gęstości kości, a także zwyrodnieniom stawów i zużywaniu się chrząstki stawowej. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu intensywności treningu, aby nie doprowadzać do przeciążenia stawów lub przetrenowania mięśni. Ogromne znaczenia ma tu jakość obuwia, zachowywanie właściwej, wyprostowanej sylwetki oraz technika biegu. 
  3. Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym takim jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory. 
  4. Poprawa jakości snu, pamięci oraz sprawianie dobrego nastroju. W trakcie biegu uwalniane są endorfiny i serotonina wpływające na dobre samopoczucie. To doskonały sposób na uniknięcie stanów depresyjnych. Poza tym redukuje stres i napięcie mięśniowe, mózg lepiej dotleniony szybciej pracuje przetwarzając informacje. Dzięki uprawianiu tej dyscypliny sportu zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

suplement na bóle stawów dla biegaczy

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Trening biegowy często nazbyt intensywny może przyczynić się do bólu stawów, szczególnie kolanowych. Na pewno nie należy lekceważyć tych dolegliwości, gdyż mogą one skończyć się koniecznością poddania się zabiegowi operacyjnemu. Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem stawów jest przyjmowanie suplementów diety w postaci kolagenu. 

Właściwości kolagenu na bóle stawów i nie tylko

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Stanowi spoiwo łączące komórki kości, chrząstek i skóry. Po 25 roku życia jego produkcja spada, co może powodować różne dolegliwości ze strony układu kostno – stawowego i oznaki starzenia się, szczególnie skóry, gdyż pojawiają się pierwsze zmarszczki. Przy regularnym stosowaniu suplementów z kolagenem, poprawia się nie tylko stan chrząstek stawowych, ale również nawilżenie i ujędrnienie skóry, co spowalnia procesy starzenia. Odpowiednia ilość kolagenu powoduje, że stawy funkcjonują bez dolegliwości bólowych, kości po złamaniu szybciej się zrastają, a skóra staje się gładka, bez zmarszczek.

Wpływ kolagenu na redukcję bólu stawów

Preparaty zawierające kolagen wspierają prawidłową pracę układu kostno – stawowego. Dzięki swojemu składowi pomagają w: 

  • utrzymaniu zdrowych kości, 
  • prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych,
  • wspierają ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. 

Stosowanie preparatów z najmocniejszym kolagenem przez osoby narażone na przeciążenia wysiłkowe, urazy narządów ruchu i stawów jest elementem profilaktyki narządu ruchu.

kolagen na ból stawów u biegaczy

Profilaktyka problemów stawowych – dlaczego jest tak ważna dla biegaczy?

Wyleczenie bólu stawów jest niezmiernie istotne dla biegaczy, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Wielu entuzjastów tego sportu doświadcza problemów ze stawami, które mogą być wynikiem przeciążeń, kontuzji lub niewłaściwego treningu. Dla osób regularnie uczestniczących w biegach, gdzie intensywność wysiłku jest zwiększona, zdrowe stawy są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu oraz zachowania długoterminowej wydajności.

Zdrowe stawy pozwalają biegaczom cieszyć się większym komfortem podczas treningów, zawodów i wydarzeń takich jak np. nocny półmaraton we Wrocławiu, co może przyczynić się do poprawy osiąganych rezultatów oraz zachęcać do dalszego rozwoju w sporcie.

Ponadto, eliminacja bólu stawów może zapobiegać poważniejszym urazom, które mogłyby prowadzić do przerwania lub ograniczenia aktywności fizycznej. Skuteczne leczenie i profilaktyka problemów ze stawami są nieodłącznym elementem dbania o kondycję biegaczy i umożliwiają im kontynuację ich pasji w sposób bezpieczny i efektywny.