Dlaczego warto grać w tenisa?

Tenis ziemny był niegdyś dyscypliną sportu dostępną tylko dla elity. Jego współczesna wersja powstała w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Obecnie stał się niezwykle popularną formą aktywności fizycznej dla wszystkich ze względu na swoje zalety.

Tenis ziemny uprawia niemal 100 milionów ludzi na świecie. Podobnie w Polsce cieszy się on coraz większą popularnością również z powodu sukcesów naszych tenisistów takich jak: Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot czy wreszcie Iga Świątek i Hubert Hurkacz.

Zalety tenisa dla dzieci i młodzieży

Zaletą tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży jest to, że jego naukę można rozpocząć bardzo wcześnie, bo już w wieku czterech lub pięciu lat. Odpowiedni sprzęt w postaci mini siatki, lekkich i krótkich rakiet pozwala opanować podstawy gry przez najmłodsze dzieci. Jest to dla nich doskonała forma zabawy, ale przede wszystkim sposób na wspomaganie prawidłowego rozwoju nie tylko fizycznego, ale również intelektualnego z powodu planowania strategii gry na korcie. Gra w tenisa rozwija koordynację ruchową, co jest niezwykle istotne w przypadku dzieci. Uczy samodzielności, odpowiedzialności, dyscypliny. Dzięki grze z przeciwnikiem najmłodsi nawiązują przyjaźnie i mają możliwość rozładowania energii. Rywalizacja sportowa kształtuje charakter, podnosi samoocenę po sukcesach i uczy pokory w obliczu niepowodzeń. Zapisanie dziecka na zajęcia tenisa ziemnego nie jest równoznaczne z planami zrobienia zawodowej kariery przez pociechę. Uprawianie tego sportu zaprocentuje na pewno w dorosłym życiu dziecka i uchroni je od pokus okresu dojrzewania takich jak różnego rodzaju używki.

Zalety tenisa dla dorosłych

Współcześnie wiele osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Jedną z podstawowych zalet tenisa ziemnego jest to, że można go uprawiać w każdym wieku. Zdarza się, że w zawodach biorą udział zawodnicy w wieku siedemdziesięciu lat. Jest to doskonała forma relaksu i pozbycia się nadmiaru stresu. Uprawianie tej dyscypliny sportowej pozwala osobom dorosłym pozbyć się nadmiaru kilogramów i zachować prawidłową masę ciała i zgrabną sylwetkę, gdyż w trakcie meczu zawodnicy tracą od czterystu do sześciuset kilogramów. Systematyczna gra zwiększa wydolność organizmu, wpływa korzystnie na:

  • układ krwionośny, zmniejszając ryzyko zachorowania na serce,
  • oddechowy, zwiększając wydolność płuc,
  • pokarmowy, zmniejszając poziom cukru we krwi, chroniąc przed zachorowaniem na cukrzycę, co pozwala zachować doskonałą kondycję i opóźnia procesy starzenia.

Swoich sił na korcie tenisowym może spróbować każdy, gdyż jest to świetna rozrywka.

Jak dobrać rakietę tenisową?

Rynek oferuje wiele różnych modeli rakiet tenisowych. Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie rakiety są jej parametry, które powinny odpowiadać prezentowanej technice tenisisty. Rozróżnia się trzy rodzaje zamachu:

  • Krótki, który jest typowy dla tenisistów rozpoczynających swoją przygodę z tą dyscypliną sportową. Wymaga on najbardziej komfortowej rakiety, tolerującej najwięcej błędów.
  • Średni, najbardziej popularny wśród tenisistów amatorów.
  • Długi, określany jako pełny, typowy dla zaawansowanych amatorów i zawodowców.

Przy wyborze rakiety, która powinna być dopasowana do stylu gry, istotną kwestią jest także prędkość zamachowa, która wraz z długością zamachu określa gracza jako początkującego, średniozaawansowanego, dobrego i profesjonalnego. Istotną kwestią przy wyborze rakiety jest także jej:

  • Waga, która powinna być uzależniona od płci i długości zamachu. Zasadą jest wybór cięższej rakiety przy dłuższym zamachu. Jej waga wzrośnie wraz z nałożeniem naciągu. Gracze o krótkim zamachu powinni wybierać rakietę o wadze od 230 do 260 gramów, a o średnim zamachu o wadze od 260 do 300 gram.
  • Wielkość główki, gracze z lepszą techniką powinni wybierać mniejszą główkę. Większa z nich powoduje podwyższony komfort gry.
  • Balans, oznaczający punkt wyważenia rakiety mierzony od początku rączki w kierunku główki.
  • Rozmiar rączki, oznaczający tak naprawdę jej grubość, którą dobiera się dla dorosłych tenisistów w przedziale od G1 do G5.
  • Układ strun, wśród którego rozróżnia się dwa jego rodzaje: zamknięty i otwarty.
  • Sztywność ramy oznaczana współczynnikiem RA. Im rakieta posiada wyższy współczynnik sztywności, tym jest bardziej dynamiczna i pozwala nadać większą rotację. Miękka rama przeznaczona jest dla dobrze grających tenisistów ze średnim, szybkim lub długim zamachem.
  • Szerokość ramy podawana w milimetrach, od którego zależy komfort gry. Wąska rama przeznaczona jest dla dobrze grających tenisistów.

Właściwe dopasowana rakieta gwarantuje komfort gry oraz ułatwia zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie już nabytych.

Rakiety  Babolat

Marka Babolat stała się pierwszym na świecie producentem sprzętu tenisowego takiego jak: naciągi i rakiety, później również obuwie, odzież, piłki, owijki, torby i inne akcesoria. Rakiety Babolat były cenione od samego początku istnienia tego sportu, dlatego używały ich światowe legendy tenisa takie jak: Stan Smith, Björn Borg czy Pete Sampras, a także Agnieszka Radwańska, która w trakcie swojej wieloletniej kariery wygrała aż 20 turniejów WTA. Cenione są nie tylko przez seniorów, ale również przez młodszych graczy,  którzy dzięki sprzętowi tej marki osiągają coraz większe sukcesy.