Stale czysty dom z minimalnym nakładem czasu

Idealnie czyste mieszkanie to marzenie wielu pań i panów domu. Duża ilość pracy, obowiązki rodzinne, realizacja własnego hobby oraz inne zobowiązania dnia codziennego sprawiają jednak, że utrzymanie czystości w domu nie jest takie proste. Jak cieszyć się uporządkowanym domem poświęcając na sprzątanie niewiele czasu? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów i ciesz się codziennie czystym domem bez wyrzeczeń.

Regularne porządkowanie

Akcja – reakcja, czyli natychmiastowe czyszczenie powstałych zabrudzeń. Jeśli coś się wyleje lub spadnie, naturalnym odruchem powinno być wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni. Korzyścią takiego zwyczaju jest przede wszystkim niedopuszczenie do powstania warstwy brudu, której doczyszczenie jest trudne, czasochłonne, a niejednokrotnie wymaga zakupu specjalistycznych środków czyszczących. Przydatnym nawykiem jest także odkładanie przedmiotów na swoje miejsce. Dzięki temu unikniemy nie tylko nerwowego poszukiwania potrzebnej rzeczy, ale także piętrzenia się przedmiotów w jednym miejscu, które wprowadza do wnętrza wrażenie chaosu.

Skuteczny plan działania

W przypadku większej ilości domowników doskonale sprawdzi się podział obowiązków. Wspólnymi siłami utrzymanie w domu czystości nie będzie stanowiło problemu. Jeśli prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe, to także nic straconego. W takiej sytuacji pomocny będzie grafik sprzątania. Szczegółowo rozpisane dni, a nawet godziny czyszczenia konkretnych pokojów i urządzeń, nie pozwolą popaść w chaos nieporządku. Rozkładając sprzątanie na mniejsze części, niepotrzebne staną się czasochłonne i męczące generalne porządki. podział obowiązków sprzątanieGrafik warto podzielić na czynności niezbędne do wykonywania codziennie, raz na tydzień, miesiąc oraz co sezon. Do tych pierwszych zaliczyć można wynoszenie śmieci, a także wycieranie blatów i zlewu w kuchni. Raz na tydzień warto umyć lustra, podłogi, łazienkę, a także odkurzyć dywany i wytrzeć kurz z mebli. Co miesiąc znajdźmy czas na mycie piekarnika i innych sprzętów AGD, a także oczyszczenie z tłuszczu szafek kuchennych. Sezonowe porządki to między innymi pranie firan i zasłon, mycie okien oraz przegląd ubrań.

Używanie dobrych detergentów

Każda próba utrzymania czystości spełznie na niczym, jeśli do porządków używamy nieskutecznych środków czystości. Większość ludzi ma swoje ulubione sprawdzone detergenty, jednak znalezienie ideałów niejednokrotnie wymaga wielu prób. Z tego powodu warto sięgnąć po środki, które od lat cieszą się dobrą opinią ze względu na swoją dobrą skuteczność. Do takich zaliczyć można np. preparaty z dodatkiem octu i cytryny. Mieszanina naturalnych składników jest doceniana dzięki swoim walorom czyszczącym i dezynfekującym, oraz niskiej kwocie, którą należy wydać na stworzenie własnego środka czystości. Minusem takie rozwiązania jest przede wszystkim zapach. Nieprzyjemna, trudna do wywietrzenia woń octu może stać się trudna do zniesienia przy regularnym stosowaniu. Z tych powodów popularniejsze są środki drogeryjne.

Popularnością w Polsce cieszy się niemiecka chemia gospodarcza. Proszki i płyny do prania, środki do czyszczenia kuchenek, piekarników i łazienek od niemieckich producentów charakteryzują się wysoką skutecznością, która pomaga dłużej utrzymać dom w czystości. Innym plusem jest ich ładny zapach, dzięki któremu mieszkanie nie tylko wygląda czysto, ale także pachnie świeżością.
Niemiecka chemia, w przeciwieństwie do środków innych producentów, jest bardziej skoncentrowana oraz charakteryzuje się większą pienistością. Dzięki temu jest bardziej wydajna i starcza na dłuższy czas. Te zalety, w połączeniu z niską ceną, sprawiają, że to ekonomiczny sposób na zachowanie czystego domu z minimalnym nakładem czasu.

Trzymanie się kilku sprawdzonych zasad powoduje, że czasochłonna i często nieprzyjemna czynność, jaką jest sprzątanie, stanie się częścią codziennej rutyny, a utrzymanie czystości w domu nie będzie wymagało poświęcania dużej ilości czasu.