Sezon grillowy – jak się do niego przygotować?

Wiosna, a później lato to okres w roku, kiedy pogoda na zewnątrz robi się już znacznie bardziej komfortowa i przyjemna. Zachęca to do częstszego i dłuższego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z tego powodu jest to też okres, który rozpoczyna sezon grillowy.

W weekendy, ale też w inne dni, wieczorami da się wyczuć w powietrzu zapach grilla i przyrządzanych na nim potraw. Szczególnie w Polsce jest to bardzo popularny sposób na spędzanie wspólnie z rodziną lub znajomymi wolnego czasu. Z tego względu, warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do nowego sezonu grillowego i o czym należy pamiętać, aby mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie.

Jak przygotować ogród na sezon grillowy?

Grillowanie to bardzo lubiany i szczególnie w Polsce praktykowany przez wiele osób sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Jest to świetna okazja do spotkania się z rodziną czy też znajomymi i spędzenia miło czasu na świeżym powietrzu. Grilla można zorganizować praktycznie wszędzie, gdzie jest to tylko dozwolone. Może to być miejsce nad jeziorem, stawem, rzeką, ale z pewnością najlepszą lokalizacją na zorganizowanie grilla jest własna działka lub przydomowy ogród. W takich miejscach możemy poczuć się swobodnie i samodzielnie decydować o wszystkim. Jednak, aby grillowanie było możliwe, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ogrodu przed sezonem.

Podstawą jest oczywiście wydzielenie odpowiedniego miejsca na grilla. Osoby, które już w poprzednich latach grillowały, mają zdecydowanie ułatwione zadanie, ponieważ muszą jedynie posprzątać dane miejsce i odpowiednio o nie zadbać. W innym przypadku należy wyznaczyć takie miejsce i warto zadbać o to, aby ten obszar był odpowiednio duży i aby rozpalanie grilla było tam w pełni bezpieczne. Konieczne jest także wyznaczenie miejsca na meble ogrodowe takie jak stół, krzesła, ławki itd. Warto również zadbać o to, aby trawa i wszelkie inne rośliny były przystrzyżone i aby w ogrodzie panował porządek.

Jaki grill warto wybrać?

Po wyznaczeniu odpowiedniego miejsca na grilla trzeba się zastanowić jaki grill kupić. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli i rodzajów grillów. Z pewnością do najpopularniejszych należą grille węglowe, które są dość tanie. Wiele osób decyduje się także bardzo często na zakup grilla gazowego, który jest znacznie łatwiejszy w obsłudze, bardziej praktyczny i dodatkowo nie generuje tylko szkodliwych oparów co grill węglowy.

Grill może również pełnić inne funkcje nie tylko pozwalać na przyrządzanie posiłków. W tej roli idealnie spisują się grille ogrodowe murowane, które stawia się w jednym miejscu, a dzięki swojej konstrukcji mogą być również bardzo stylowym elementem dekoracyjnym w ogrodzie.

Jakie akcesoria będą przydatne podczas grillowania?

Oprócz samego grilla potrzebne będą także różnego rodzaju akcesoria i dodatki. Podstawą są oczywiście szczypce lub łopatki służące do przenoszenia i obracania mięsa, warzyw lub innych dań na grillu. Praktycznym narzędziem mogą okazać się także rękawice żaroodporne oraz szczotka druciana, która pozwoli dokładnie oczyścić ruszt i narzędzia po zakończeniu grillowania.

Oczywiście żaden grill nie może również działać bez odpowiedniego opału. W zależności od tego, czy posiadamy grill na węgiel, gaz, czy drewno musimy zaopatrzyć się w odpowiednie paliwo, najlepiej takie charakteryzujące się wysoką jakością i czystością, co zagwarantuje, że przyrządzone na grillu dania będą zdrowe.

Jakie potrawy sprawdzą się najlepiej na grillu w 2022 roku?

Na grillu można przyrządzić naprawdę wiele różnych potraw i wszystko zależy wyłącznie od osoby, która je przyrządza i od jej kreatywność. Jednak w 2022 roku podobnie jak w latach poprzednich z pewnością sporą popularnością będą cieszyły się kiełbaski z grilla, karkówka, szaszłyki, grillowane warzywa czy też ryby.

Warto także pamiętać o dodatkach takich jak sałatki grillowe, które urozmaicą trochę każde danie z grilla. Szczególnie w lecie, gdy dostęp do świeżych i zdrowych warzyw jest bardzo łatwy, a poszczególne produkty są dość tanie, warto z tego korzystać.