Budowa domu z Silka Tempo – jak przebiega?

Budowanie domów i innych budynków to dość skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych, maszyn oraz wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.

Na szczęście obecnie dzięki rozwojowi technologii, na rynku dostępne są rozwiązania, które znacząco przyspieszają i ułatwiają ten proces, a ponadto pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych efektów. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie bloków Silka Tempo, które mają wiele zalet i znacząco usprawnianą proces budowy. Z tego względu warto wiedzieć czym jest Silka Tempo, na czym polega ta technologia, w jaki sposób buduje się domy z wykorzystaniem bloków Silka Tempo, jakie urządzenia biorą udział w tym procesie oraz jakie zalety mają bloki Silka Tempo w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań?

Czym jest Silka Tempo?

Silka Tempo to nowoczesny i innowacyjny system wielowymiarowych, wapienno-piaskowych elementów murowych. Bloki wykonane w tej technologii charakteryzują się dość dużymi rozmiarami, co sprawia, że budowa domów i innych budynków z ich wykorzystaniem jest znacznie łatwiejsza i przebiega dużo szybciej. Bloki Silka tempo pozwalają również uzyskać lepsze parametry techniczne ścian, co jest bardzo ważną kwestią. Wykorzystuje się je najczęściej do budowy domów, ale także innych budynków, które mają cechować się wysoką odpornością i wytrzymałością, a przy tym zapewniać odpowiednie parametry techniczne. 

Na czym polega technologia Silka Tempo?

Silka Tempo to technologią pozwalającą na produkcje silikatów, czyli materiałów budowlanych o białym zabarwieniu i pewnych charakterystycznych cechach. Bloki Silka Tempo produkowane są z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych surowców takich jak piasek, wapno i woda, co sprawia, że jest to jeden z najbezpieczniejszych materiałów budowlanych użytkowanych obecnie. Wapno pełni tutaj funkcję wiążącą, a jednocześnie uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni. Silikaty charakteryzują się również sporą wytrzymałością i mury zbudowane za ich pomocą nie potrzebują zazwyczaj żadnego dodatkowego wzmocnienia, dzięki czemu budowa może przebiegać znacznie szybciej, a koszty inwestycji mogą być dużo mniejsze.

W jaki sposób buduje się domy za pomocą bloków Silka Tempo?

Budowanie domów za pomocą bloków Silka Tempo nie różni się zbyt wiele od budowy z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań, jednak w niektórych kwestiach można znaleźć pewne różnice. Bloki te umożliwiają murowanie każdej ściany prostokątnej, bez względu na jej wymiary czy też rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych. Przy korzystaniu z bloków Silka Tempo obowiązują ogólne zasady dotyczące budowy konstrukcji murowych. Bardzo ważna jest oczywiście pierwsza warstwa, która powinna wyznaczać poziom. Warstwę tą układa się na zwykłej zaprawie murarskiej. Kolejne warstwy ścian z bloków Silka Tempo muruje się na zaprawie do cienkich spoin, a optymalna grubość spoiny po ułożeniu to 2 – 3 mm. Bloki Silka Tempo można oczywiście docinać do określonego rozmiaru, jednak w sytuacji, gdy wymagana długość jest wielokrotnością rozmiaru bloku Silka Tempo nie jest to w ogóle potrzebne. 

Jakie urządzenia wykorzystuje się podczas budowy domu za pomocą bloków Silka Tempo?

Budowa domów za pomocą bloków Silka Tempo może przebiegać znacznie szybciej i kosztować mniej niż budowa z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań. Jednak żeby tak się stało, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń, które pomogą w tym procesie. Jedną z maszyn, która jest niezbędna podczas budowy domów z tego typu bloków jest dźwig do Silka Tempo. Najczęściej jest to mini żuraw, który dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i sporym możliwościom idealnie sprawdza się w tego typu zastosowaniach. Bloki Silka Tempo posiadają specjalne otwory, które pozwalają na ich przenoszenie za pomocą mini żurawia oraz specjalnego chwytu. Ogranicza to skutecznie czas pracy, a co za tym idzie również koszty. 

budowa

Zalety bloków Silka Tempo

Bloki Silka Tempo to rozwiązanie, które znacząco przyspiesza budowę i zmniejsza jej koszty, a także pozwala na stworzenie bardzo wytrzymałych i odpornych ścian, które dodatkowo posiadają bardzo dobre właściwości akustyczne. Ponadto bloki te wykonane są w pełni z naturalnych surowców i są również odporne na ogień, co potwierdza klasa reakcji na ogień A1. Dzięki temu rozwiązaniu można również uniknąć wielu mostków termicznych, a to za sprawą małej liczby spoin w murze oraz znakomitego dopasowania poszczególnych bloków do siebie.