O czym należy pamiętać podczas organizacji pogrzebu?

Śmierć bliskiej nam osoby bardzo często przychodzi znienacka. Nie jesteśmy na nią przygotowani. Mimo że cierpimy i rozpoczynamy proces żałoby, musimy podjąć się ostatnich formalności związanych z pochówkiem.

Od czego zacząć organizację pogrzebu?

Przede wszystkim musimy postarać się o najważniejszy w całej sytuacji dokument, a więc kartę zgonu. Tylko dzięki niej jesteśmy w stanie uruchomić wszystkie potrzebne procedury. Takową kartę uzyskamy bezpłatnie u lekarza, którzy stwierdził zgon krewnego.

Następnie śmierć należy zgłosić w urzędzie stanu cywilnego, składając w nim wniosek o wystawienie aktu zgonu. Akt zgonu potrzebny jest z kolei do uzyskania tak zwanego zasiłku pogrzebowego, dopełniania formalności spadkowych i tych związanych z ubezpieczeniami.

Zakład pogrzebowy i formalności, które można dzięki niemu załatwić

Z kartą zgonu musimy zgłosić się też do wybranego przez nas zakładu pogrzebowego. W trakcie spotkania ustala się tam datę pogrzebu, obrządek religijny, wybór cmentarza, no i oczywiście wybór trumny lub urny. Zaznaczyć tu trzeba jednak, że wszystkie z podjętych decyzji zależą tak naprawdę od rodziny zmarłego lub jego osobistej, wypowiedzianej lub spisanej wcześniej woli. Co więcej, zakłady pogrzebowe starają się, by ten ciężki dla krewnych czas nie był obciążony kolejnymi obowiązkami, dlatego proponowana przez nie oferta jest naprawdę szeroka.

Klientom proponuje się przewóz ciała do chłodni lub do krematorium, organizację całego konduktu pogrzebowego, a także kosmetykę pośmiertną czy zadbanie o strój zmarłego. Bardzo często zakłady pogrzebowe proponują również konkretne wzory klepsydr i nekrologi umieszczane w prasie lub w Internecie – według uznania i potrzeb.

para stojąca przy nagrobku

Sam pochówek na cmentarzu uzgadniany jest natomiast z księdzem. Oczywiście ma to miejsce wtedy, gdy pogrzeb ma charakter wyznaniowy. Z duchownym ustala się wówczas wszystkie kwestie związane z samym nabożeństwem, wyborem kwiatów itd. Gdy zależy nam jednak na ceremonii świeckiej, szczegóły musimy ustalić z administracją wybranego przez nas cmentarza. Chodzi między innymi o wykupienie kwatery. Formalnościami związanymi z opłatami za miejsce na cmentarzu, niekiedy zajmują się też zakłady kamieniarskie.

Usługi kamieniarskie

Podczas przygotowywania pogrzebu należy pamiętać o : wyborze nagrobka, stworzenia klepsydry pogrzebowej i opłacenie miejsca na cmentarzu. Klienci mogą zdecydować się na specjalny i indywidualny projekt nagrobka według własnego pomysłu. Wieloletnia działalność i zdobyte doświadczenie przekładają się tu na renomę i dobrą opinię wśród klientów, dlatego należy zrobić rekonesans na rynku przed wyborem firmy. Wiele osób nagrobek stawia przecież zbyt szybko. Powoduje to zapadanie się ziemi pod nim i nieestetyczny, wymagający poprawy stan całości. Wszelkie porady doświadczonych i znających się na swym fachu ekspertów są więc na wagę złota. Pamiętajmy o tym.

————————————————————————————————————————-

Artykuł został stworzony, dzięki współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl