Futerały i pokrowce na instrumenty – dlaczego warto je mieć i jak o nie dbać?

Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki i grasz hobbystycznie lub zawodowo na jakimś instrumencie, to na pewno doskonale wiesz, jak istotne jest, aby o niego odpowiednio dbać. Jednym z podstawowych akcesoriów do każdego instrumentu jest odpowiedni futerał o dopasowanych rozmiarach, wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Dlaczego tak ważne jest, aby instrument był schowany w futerale i jak wybrać odpowiedni? Dlaczego warto postawić na naprawdę dobrej jakości futerał i jak o niego dbać, aby był sprawny i solidny przez naprawdę długi czas? Sprawdź nasze porady i zadbaj odpowiednio o swój instrument oraz o jego pokrowiec lub futerał. 

Dobrej jakości futerał to klucz do dobrej kondycji każdego instrumentu

Instrumenty muzyczne mogą towarzyszyć nam przez naprawdę długie lata. Bardzo często w rodzinach uzdolnionych muzycznie są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, co doskonale pokazuje, jak bardzo trwałe są to produkty. Jednakże, aby było to możliwe, niezbędne jest odpowiednie dbanie o instrumenty. Ich regularne czyszczenie i pielęgnacja z wykorzystaniem specjalnych płynów i detergentów sprawi, że będą one w naprawdę dobrym stanie. Warto wykorzystywać płyny czyszczące dedykowane danemu instrumentowi, ponieważ inne produkty sprawdzą się w przypadku czyszczenia strun, a inne przy instrumentach klawiszowych czy instrumentach dętych. Dlatego też warto kupować tego typu akcesoria w specjalistycznych sklepach, w których można liczyć na pomoc specjalistów w wyborze. 

futerały na instrumenty muzycznePoza odpowiednią pielęgnacją, bardzo ważną rolę w utrzymywaniu instrumentu w dobrej kondycji odgrywa futerał na instrument. Powinien być on odpowiednio dopasowany do rodzaju instrumentu i dobrany do jego rozmiarów, aby skutecznie go chronił przed kurzem i brudem oraz przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze dopasowany futerał pozwala na wygodne przenoszenie instrumentu bez ryzyka, że zostanie on zniszczony w trakcie transportu, co jest niezwykle istotne. Futerał na gitarę lub skrzypce amortyzuje różnego rodzaju upadki oraz ochroni zawartość podczas wszelkich innych niebezpiecznych sytuacji. 

O pokrowiec na instrumenty też należy dbać, aby się nie niszczył

Dobrej jakości futerał powinien posłużyć Ci przez naprawdę długie lata. Tego typu akcesoria są zazwyczaj wieloletnią inwestycją, podobnie zresztą jak same instrumenty, które są w nich przechowywane. Aby jednak futerał był w naprawdę dobrej kondycji przez długi czas, warto o niego dbać. Po pierwsze instrument w futerale warto trzymać w szafie lub w innym miejscu, gdzie ryzyko przewrócenia futerału z instrumentem lub innych uszkodzeń mechanicznych tego akcesorium będzie ograniczone do minimum. Warto także schować ten produkt przed słońcem, ponieważ materiał, z którego będzie on wykonany może zacząć tracić kolor lub szybciej będzie się zużywał, jeśli stale będzie stać na pełnym słońcu. Ponadto, jeśli pokrowiec na instrument się nagrzeje pod wpływem słońca lub ciepła z kaloryfera czy innego źródła, to uszkodzony może zostać także instrument. 

Wysokiej jakości futerał na gitarę czy skrzypce często wyposażony jest w specjalny nawilżacz wewnątrz. Aby można było z nich korzystać, niezbędne są specjalne wkłady do nawilżacza lub srebrna woda, która również wykazuje tego typu właściwości. Nawilżacze w futerałach pozwalają dbać o ich czystość oraz przede wszystkim o ich odpowiednią kondycję. Ich obecność ma także pozytywny wpływ na sam instrument trzymany w czystym i solidnym pokrowcu.