Jak wybrać materiały do wykonania szafki przyłóżkowej?

Odpowiednie wyposażenie sali szpitalnej jest kluczowe, jeśli pragniemy zapewnić pacjentom komfort. Oprócz wygodnego łóżka z materacem dostosowanym do dolegliwości, konieczne jest, aby obok znalazła się szafka przyłóżkowa na osobiste przedmioty pacjentów. Szafki przyłóżkowe powinny być pojemne, funkcjonalne, a jednocześnie zabezpieczać przechowywaną w ich wnętrzu zawartość.

Istotna kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę kompletując wyposażenia sal szpitalnych, są materiały z jakich wykonuje się szafki przyłóżkowe. Z racji rotacji pacjentów, szafki powinny być utrzymywane w czystości i względnie często dezynfekowane. W praktyce oznacza to, iż materiał do produkcji szafek przyłóżkowych musi być odporny na środki chemiczne, które są w stanie usunąć wirusy i bakterie, a jednocześnie nie zniszczyć delikatnej powłoki mebla. 

Jak zatem wybrać funkcjonalne szafki przyłóżkowe? Gdzie tego typu mebel się sprawdzi? Jaka szafka przyłóżkowa będzie lepsza – z szufladą czy wysuwanym blatem?  

Szafki przyłóżkowe dla chorego – dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Szafka przyłóżkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sal szpitalnych dla pacjentów. Doskonale sprawdzają się również w prywatnych klinikach zdrowotnych oraz innego typu publicznych placówkach medycznych. Dzięki nim pacjenci mają możliwość zapewnienia sobie jeszcze większy komfort w trakcie pobytu, a jednocześnie miejsce do przechowywanie rzeczy osobistych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. 

Meble medyczne, które znajdują się w placówkach medycznych są projektowane z myślą o pacjentach zmuszonych do kilkudniowego lub dłuższego pobytu w szpitalu. Chory, który z różnych powodów nie może się samodzielnie poruszać, ma możliwość postawienia rzeczy osobistych w zasięgu swojej ręki. Woda, okulary do czytania czy nawet telefon mogą z powodzeniem być przechowywane na szafkach przyłóżkowych. 

Szafki szpitalne zapewniają łatwy dostęp do wielu rzeczy, bez konieczności wstawania z łóżka. Nowoczesne szafki są wyposażone w kółka, które umożliwiają przesuwanie ich w dowolne miejsce. Dodatkowo są lekkie, więc wielu pacjentów nie potrzebuje do tego pomocy osób trzecich. 

Producenci coraz częściej stawiają na wykorzystanie technologii, oferują szafki rehabilitacyjne z możliwością dostosowania wysokości blatu do potrzeb pacjenta. Oznacza to, iż pacjenci mają szansę na samodzielne sięganie po przedmioty, co z pewnością będzie korzystne dla ich ogólnego samopoczucia. 

Czy szafka przyłóżkowa nadaje się tylko do szpitala? 

Pomimo tego, że szafki przyłóżkowe najczęściej można spotkać w placówkach medycznych i szpitalach, warto również wiedzieć, że na ich zakup powinny zdecydować się osoby, które z przyczyn zdrowotnych są zmuszone do leżenia w łóżkach rehabilitacyjnych w domu. Tego typu szafka  w przestrzeni domowej będzie pełniła dokładnie taką samą funkcję jak meble szpitalne. 

Dodatkowo szafka dla pacjentów w rehabilitacji domowej to spore ułatwienie. Zapewnia on możliwość trzymania niezbędnych przedmiotów obok siebie, bez konieczności czekania na pomoc innych osób w celu sięgnięcia po pilot do telewizora czy telefon. 

Nowoczesne szafki przyłóżkowe są projektowane z myślą o wygodzie pacjentów. Dlatego też poszczególne modele są wyposażone w funkcjonalną szufladę lub dodatkowe półki na rzeczy osobiste. Ciekawym rozwiązaniem jest również szafka przyłóżkowa z wysuwanym blatem. Blat z możliwością wysunięcia to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów spożywających posiłki w łóżku. Półka ułatwia także czytanie u pacjentów w pozycji leżącej. 

szpital

Z czego powinny być produkowane szafki przyłóżkowe dla chorych? 

Częsta dezynfekcja szafek rehabilitacyjnych sprawia, że powinny być one projektowane z trwałych i odpornych na środki chemiczne materiałów. Dlatego też szafki przyłóżkowe są produkowane z drewna oraz płyt MDF. 

Drewniane meble medyczne, zwłaszcza szafki przyłóżkowe, to funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna propozycja dla osób kompletujących wyposażenie do sal szpitalnych. Drewniana powłoka jest odporna na środki czystości oraz na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przesuwaniem szafki na kółkach. Również szafki z płyt MDF są dodatkowo zabezpieczane przed uszkodzeniami związanymi ze stosowania środków dezynfekujących. Jednocześnie ich konstrukcja jest prosta i minimalistyczna. Z tego tez powodu można je często spotkać w szpitalach. 

Decydując się na kupno wyposażenia, warto postawić na sprawdzonych producentów mebli medycznych.