Problem alkoholowy zwykle dotyka osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Alkoholicy przechodzą przez różne fazy uzależnienia, które efektywnie tworzą iluzję niemożliwości wyjścia z uzależnienia. Terapia odwyku jest jednak możliwa zawsze. Żyjesz z alkoholikiem? Sprawdź nasz poradnik, jak przekonać osobę uzależnioną od alkoholu do odwyku.
Uzależnienie od alkoholu – skąd się bierze?
Polska to kraj, który jest w czołówce państw z problemem alkoholowym. Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest do 800 tysięcy osób, a osób nadmiernie spożywających alkohol nawet 3 miliony. Uzależnienie od alkoholu to problem, który od lat jest stale kontrolowany przez badaczy, socjologów, psychologów, terapeutów czy pedagogów. Dzięki temu opracowano zespół objawów, które pozwalają na stwierdzenie uzależnienia od alkoholu. Są to między innymi:
- głód alkoholowy,
- nieumiejętność kontrolowania picia alkoholu,
- przesunięcie granicy tolerancji alkoholu,
- picie dużej ilości alkoholu mimo świadomości jego szkodliwości,
- zaniedbywanie obowiązków, higieny osobistej, zainteresowań, alternatywnych przyjemności,
- objawy abstynencyjne.
Jak alkoholik niszczy rodzinę?
Wiele opracowań naukowych wskazuje na fakt, że alkohol niszczy relacje w rodzinie. Choroba alkoholowa dotyka bowiem nie tylko osobę nadużywającą alkoholu, ale także innych członków rodziny. Osoba nadużywająca alkoholu stosuje cichą przemoc psychiczną względem małżonka, a także dzieci.
W problem alkoholowy uwikłani są nawet najmłodsi domownicy, którzy obserwując pijanego rodzina i jego zachowanie, zaczynają utożsamiać taki obraz z miłością rodzicielską.
Brak zainteresowania, krzyki, wyzwiska, a często także ukrywanie problemu przed innymi, to częsty scenariusz spotykany w domach z problemem alkoholowym. Rodzina stanowi najmniejszą i najważniejszą komórkę społeczną. Jest pewnego rodzaju systemem, w którym każdy z członków pełni konkretne role i swoim zachowaniem ma wpływ na innych członków rodziny. Alkoholik niszczy rodzinę rujnując poczucie własnej wartości innych domowników, ich pewność siebie, a często także odbierając poczucie bezpieczeństwa.
Zachowanie alkoholika wobec żony lub męża i dzieci
Związek z osobą uzależnioną jest trudny. Alkoholik to osoba, która kiedy nie pije, potrafi być kochająca i wspierająca, ale kiedy wpadnie w ciąg alkoholowy, zmienia się nie do poznania. U rodzin z problemem alkoholowym często obserwuje się, że opisy uzależnionego alkoholika są nadwyraz wyrozumiałe. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to efekt współuzależnienia i zmanipulowania. Żony alkoholików (lub mężowie alkoholiczek) i dzieci alkoholików to osoby, które określa się jako współuzależnione. Ich obraz to często konsekwencja rysującego się przez lata cierpienia, nieproszenia o pomoc i wypracowania schematów działania, które pozwoliły na przystosowanie się do życia w rodzinie z problemem alkoholowym.
Życie z alkoholikiem – jak sobie radzić?
Współuzależnienie to kwestia, której nie wolno przemilczeć. Na tle choroby alkoholowej w rodzinie może się rozwijać także wiele innych patologicznych problemów, wśród których można wymienić demoralizację dzieci, przemoc domową, nadużycia seksualne, brak pieniędzy czy brak umiejętności okazywania uczuć i mówienia o swoich potrzebach. Ciągły stres wynikający z braku poczucia bezpieczeństwa wyniszcza całą rodzinę, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby poradzić sobie ze współuzależnieniem.
- Nie bierz odpowiedzialności za decyzje i czyny alkoholika.
- Nie usprawiedliwiaj zachowań alkoholika.
- Czytaj na temat alkoholizmu i współuzależnienia od alkoholizmu.
- Nazywaj rzeczy po imieniu.
- Nie bój się prosić o pomoc.
- Przestań pomagać alkoholikowi i dbaj o siebie.
- Szukaj wsparcia.
- Nie pozwól się źle traktować. Mów co myślisz, co czujesz, czego chcesz lub potrzebujesz.
- Nie obwiniaj się za uzależnienie ukochanej osoby.
- Myśl pozytywnie i szukaj rozwiązań.
Jak przekonać alkoholika do leczenia uzależnienia?
Spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości ma udowodnione negatywne działanie na organizm, życie osobiste i zawodowe czy relacje w rodzinie. Przekonanie alkoholika do leczenia w ośrodku uzależnień może być jednak trudne, zwłaszcza jeśli osoba chora nie chce podjąć leczenia. Mimo oporu i braku chęci warto podejmować temat i motywować do terapii. Konkretne argumenty, szczera i spokojna rozmowa, a także konsekwencja w działaniu, to klucz do przekonania osoby uzależnionej, aby podjęła się terapii leczenia alkoholizmu.
Jak wygląda odwyk od alkoholu w ośrodku leczenia uzależnień?
Leczenie alkoholizmu w dobrym ośrodku leczenia uzależnień to proces, w którym uczestniczą specjaliści. Profesjonalni terapeuci wiedzą, jak zachowują się alkoholicy, w jakiej fazie uzależnienia są i jak można im pomóc wyjść z nałogu. Odwyk od alkoholu jest trudny, zwłaszcza, że podczas leczenia pojawiają się różne objawy abstynencyjne, które często demotywują i zniechęcają do kontynuowania terapii.
Objawy abstynencyjne u alkoholików to między innymi drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, wzmożona potliwość, drażliwość, lękliwość, obniżony nastrój, senność, nudności, wymioty, biegunka, wysuszenie śluzówek, rozszerzenie źrenic i zaburzenia snu. Pacjent musi jednak zrozumieć, że choroba alkoholowa dotyka cały system społeczny.
Możliwe jest również skorzystanie z detoksu alkoholowego, który pozwala zrozumieć, jak destrukcyjny wpływ na życie ma uzależnienie od alkoholu. Dzięki terapii można docenić inne wartości w życiu, takie jak rodzina, miłość czy zdrowie. Nie zwlekaj – skorzystaj z leczenia alkoholizmu we Wrocławiu.