Czym jest i jak działa Esperal?

Podczas walki z uzależnieniem alkoholowym, warto sięgnąć po wszelkie możliwe sposoby oraz wsparcie. Dzięki temu terapia może być bardziej skuteczna, a także pozwali uzależnionemu na pokonanie przeszkód oraz powrót do normalnego funkcjonowania.

Pomocne mogą być specjalne środki farmaceutyczne. Nasz Gabinet to bezpieczne oraz przyjazne miejsce, gdzie specjaliści aplikują esperal w Łodzi i wielu innych miastach w kraju.

Czym jest esperal?

Mało osób wie, że Esperal to nazwa handlowa produktu, ponieważ substancja chemiczna to disulfiram, znana także pod innymi nazwami, jak wszywka alkoholowa. Tym drugim określeniem mogą posługiwać się wszyscy producenci leków oferujący medykamenty z tym środkiem, jednak mogą one figurować pod innymi nazwami handlowymi. Preparat zwykle stosowany jest w formie małej tabletki, który jest aplikowana przez lekarza pod skórę za sprawą niewielkiego nacięcia na pośladku lub pod łopatką. Istotną kwestią jest nazewnictwo, ponieważ esperal nie jest już produkowany, w zamian funkcjonuje Disulfiram WZF. Choć potoczenie to pierwsze określenie nadal jest używane.

Jak działa esperal?

Głównym zadaniem medykamentu jest blokowanie i hamowanie metabolizowania spożytego alkoholu. W przypadku, gdy osoba zaszyta wypije napoje procentowe, doświadcza bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, jak choćby nudności, kołatanie serca, wymioty, zawroty głowy. Jest to efekt właśnie gorszego trawienia tych płynów, co ma zniechęcać osoby uzależnione do trunków. Z tego powodu nazywa się to metodą awersyjną. Omawiane substancje powoli uwalniają się do krwi, gdy osoba ze wszywką wypije napój z procentami, wówczas gromadzi się w organizmie aldehyd octowy i to on wywołuje nieprzyjemne doznania. Co ważne, esperal jest obojętny dla człowieka, aż do chwili, gdy nie połączy się z alkoholem.

Zaaplikowany środek ma działanie od 8 miesięcy, a niekiedy nawet rok. Jest to zależne o kilku czynników indywidualnych jak wiek czy masa ciała. Może zostać podany tylko trzeźwym osobom, niespożywającym alkoholu od co najmniej 12 godzin, choć często wymagana jest minimum doba. Esperal może być wydany tylko na receptę i także wszycie w ciało może być wykonane wyłącznie przez lekarza w znieczuleniu miejscowym. To on kontroluje i decyduje, czy konkretny pacjent kwalifikuje się do aplikacji.

Jakie daje objawy i reakcje organizmu?

Esperal nie wywołuje u pacjenta skutków ubocznych do momentu, gdy zachowuje on trzeźwość. Dopiero gdy połączy się z alkoholem, pojawiają się dolegliwości. Wówczas należy liczyć się z: większą potliwością, wymiotami, nudnościami, bólami głowy oraz zawrotami, kołataniem i przyspieszoną akcją serca, zaczerwienieniem twarzy, dusznościami, posmakiem metalu w ustach, nieokreślonymi lękami oraz niepokojami, skokami ciśnienia krwi. Co więcej, niekiedy pojawiają się również drgawki, zaburzenia neurologiczne, zawał serca, sytuacje psychotyczne, zapalenie wątroby, niewydolność oddechowo-krążeniowa. To właśnie obawa przed takimi nieprzyjemnościami ma zniechęcać do spożywania alkoholu. Wymienione tu problemy mogą trwać od 4 do 10 godzin.

Kto powinien z niego skorzystać?

Metoda awersyjna jest stosowana u osób, które zmagają się z chorobą alkoholową. Esperal wszywany jest u pacjentów, którzy są w ciągu alkoholowym, a tego typu preparat może im pomóc w utrzymaniu przerwy, a następnie podjęciu leczenia. Jest to także opcja dla alkoholików, którzy od jakiegoś czasu nie spożywają trunków procentowych, ale szukają dodatkowych motywacji lub uważają, że będzie to dobry dodatek do innych forma leczenia. Co ważne, środek ten mogą stosować nie tylko ci, którzy stereotypowo są alkoholikami, czyli piją notorycznie i to w dużych ilościach. Często wszywki posiadają okazjonalni wielbiciele alkoholu, pragnący walczyć ze swoimi pokusami dla zdrowia lub dla poprawy relacji z bliskimi, szukają motywacji, aby nie sięgać po procenty wcale. Skorzystać z tego medykamentu mogą wszystkie osoby, które dostrzegają, że posiadają problem z ilością i częstotliwością napojów wyskokowych w swoim życiu.

alkohol

Warto poszukać wsparcia i pomocy w walce z uzależnieniem od alkoholu. Zaaplikowanie wszywki odbywa się tylko za zgodą pacjenta, jednak ten krok może znacząco podnieść jakość życia i wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Nasz Gabinet w swojej ofercie posiada tego typu zabiegi, a nasi doświadczeni specjaliści mają wiedzę, jak pomóc osobom uzależnionym.