Najczęstsze choroby serca i ich objawy

Coraz więcej pacjentów skarży się na problemy z sercem. Niekiedy objawy ze strony serca są na tyle mało zauważalne, że trudno jest je przypisać do odpowiedniego schorzenia, a tym samym, rozpocząć odpowiednią diagnostykę oraz leczenie. Z tego też powodu choroby serca uznaje się za jedne z groźniejszych, które są przyczyną nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym.

Dlatego też wielu pacjentów zgłasza się na badanie z zakresu echokardiografii, aby jak najszybciej sprawdzić wszystkie niepożądane zjawiska jakie zachodzą w obrębie serca. 

Obecnie pacjenci zgłaszający się do kardiologa skarżą się na wiele objawów bezpośrednio wskazujących na jedną z chorób serca. Jednakże diagnostyka  w tym zakresie jest niezwykle wydłużona ze względu na zbyt małą ilość specjalistów w tym zakresie. Badanie echokardiografii, stanowiące jedną z najważniejszych metod diagnozowania chorób serca, wykonywane jest ze sporym opóźnieniem. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje medyczne, mogą zgłosić się na kurs echokardiografii w celu zdobycia nowych umiejętności, podniesienia własnych kompetencji, a tym samym – lepsze i skuteczniejsze diagnozowanie chorób ze strony układu krążenia. 

Jakie choroby serca wyróżniamy? 

Objawy ze strony serca mogą pojawić się nagle bądź rozwijać bardzo powoli. Ból w klatce piersiowej, duszności oraz coraz częściej zaburzenia tętna świadczą o nieprawidłowościach ze strony układu krążenia. Dlatego pierwsze oznaki powinny zmotywować do tego, aby zapisać się do kardiologa, który skieruje na dalszą diagnostykę.

Choroby serca są coraz bardziej powszechne, a nieleczone mogą doprowadzić do znacznego spadku jakości życia, a nawet śmierci. Jakie zatem choroby serca wyróżniamy? Na jakie schorzenia najczęściej chorują pacjenci? 

Do chorób serca najczęściej diagnozowanych przez kardiologów zalicza się m.in.: 

  • chorobę wieńcową, czyli niedokrwienie serca,
  • miażdżycę, 
  • różnego typu zaburzenia rytmu serca – w tym tachykardię, arytmię czy nawet migotanie przedsionków, 
  • zapalenie mięśnia sercowego, 
  • nerwicę serca, 
  • zapalenie osierdzia lub wsierdzia, 
  • niewydolność mięśnia sercowego. 

Coraz częściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z nadciśnieniem tętniczym, którego objawy nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również mogą doprowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń. 

Dlaczego choroby serca są niebezpieczne dla życia pacjentów? 

Niemal każda choroba, niezależnie od tego jakiego układu ciała człowieka dotyczy, koniecznie powinna zostać poddana konsultacji u lekarza odpowiedniej specjalizacji. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku chorób związanych z układem krążenia – głównie serca. Nie od dzisiaj wiadomo, że problemy z układem sercowo-naczyniowym są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Pomimo nieustannie rozwijającej się technologii, wielu pacjentów bagatelizuje objawy, które mogą wskazywać na niebezpieczne zmiany, jakie zachodzą w sercu i całym układzie krążenia. 

Jednak nie każda choroba serca może doprowadzić do śmierci. Nieleczone choroby serca prowadzą do rozwoju miażdżycy lub niewydolności serca, czego efektem jest zawał lub nawet udar mózgu. Nie warto zatem lekceważyć żadnego z poniższych objawów. 

Objawy chorób serca – pełna diagnostyka 

Spora część objawów chorób serca jest oczywista, a dolegliwości trudne do pominięcia. Do objawów podstawowych, świadczących o tym, że serce nie pracuje prawidłowo, zalicza się między innymi duszności, zaburzenia w prawidłowej pracy tętna, bóle i uciski w klatce piersiowej. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie objawy jak: 

  • zawroty głowy, świadczące o rozwoju nadciśnienia tętniczego bądź pojawieniu się arytmii serca, 
  • mroczki przed oczami, 
  • bezdech nocny, 
  • problemy z układem trawiennym, bezsenność, 
  • nieustanne zmęczenie, 
  • pojawienie się żylaków. 

Specjaliści zachęcają także, aby nie bagatelizować takich objawów jak kołatanie serca, obrzęki oraz sine zabarwienie na kończynach dolnych oraz górnych. 

serce

Kurs z zakresu echokardiografii – co należy o nich wiedzieć?

Kurs echokardiografii jest dedykowany osobom, które posiadają uprawnienia do przeprowadzania badania USG oraz posiadają wiedzę z zakresu kardiologii. Echokardiografia jako badanie ultrasonograficzne, jest w stanie zweryfikować wszystkie nieprawidłowości w budowie serca oraz zauważyć zjawiska akustyczne zachodzące w obrębie klatki piersiowej. Dzięki temu specjalista jest w stanie szybko i niemal bezbłędnie wykryć chorobę pacjenta i rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Kurs z zakresu echokardiografii opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu nabytej wiedzy w praktyce.