Ośrodki odwykowe – jak wybierać?

Mając jakikolwiek problem natury zdrowotnej zastanawiamy się, do jakiego specjalisty warto się udać. Niestety państwowa służba zdrowia nie zawsze daje nam to, czego oczekujemy. Częściej wybieramy wizyty prywatne, cenionych specjalistów nawet, jeśli wizyta u takowych wiąże się z koniecznością wyjazdu i ponoszenia znacznych kosztów. Zdrowie jest jednak tym, co łatwo stracić, a trudno odzyskać i pieniądze nierzadko przestają dla nas mieć w tym wymiarze, jakiekolwiek znaczenie. Pragniemy dołożyć wszelkich starań, w tym właśnie finansowych, by pomóc sobie, jak i bliskim.

Uzależnienie a profesjonalna pomoc

Wątpliwość, w jaki sposób się leczyć i gdzie, jawi się również w przypadku uzależnienia. Szpitale psychiatryczne nie napawają optymizmem. W ogóle myśl o wizycie w szpitalu i to na długi czas powoduje, że uzależnieni próbuję samodzielnie się leczyć. Niekiedy dopuszczają się radykalnych środków próbując wyjść z nałogu o własnych siłach, byleby tylko nie musieć zawitać w szpitalu. Niestety w zaawansowanych stadiach nawet rodzina nie jest w stanie pomóc osobie uzależnionej. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Specjalistyczne leczenie

Warto postawić na specjalistyczne ośrodki odwykowe, dzięki którym pacjenci szybciej wychodzą z nałogu. Co ważne, potrafią wytrwać w abstynencji. Radzą sobie z pokusami, uczą się, że kryzysowych sytuacji nie rozwiązuje się z pomocą używek. Na edukację może jednocześnie liczyć rodzina, która wreszcie wie, na co może sobie pozwolić w stosunku do uzależnionego. Zyskuje wiedzę, jak pomagać, co mówić i kiedy kierować się z powrotem do ośrodka. To nauka rozpoznawania pewnych symptomów, by w porę pomóc bliskiej osobie. Do tego wsparcie terapeutyczne dla rodziny, która staje się współuzależnioną i często również potrzebuje pomocy psychologicznej.

sposoby odwyku

Zalety profesjonalnego leczenia

Najlepsze ośrodki dają pacjentowi miejsce i czas. Poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i zaufania. Informuje Aleksandra Jędreś z Ośrodka Detoks Warszawa. Najtrudniejszy etap do odtruwanie organizmu, które przeprowadza się w pierwszej kolejności, w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych, także leków. W tym czasie dochodzi do powstawania głodu alkoholowego lub narkotykowego. Również budzi się nieprzemożna chęć zażycia kolejnych tabletek, bowiem organizm przez długi czas przyzwyczajony do podawania substancji psychoaktywnych, podczas nagłego ich odstawienia zaczyna się buntować. Pacjenci zmagają się z szeregiem nieprzyjemnych, wręcz fizycznie bolesnych objawów zespołu odstawienia. W trybie leczenia stacjonarnego mogą liczyć na adekwatną pomoc medyczną oraz psychologiczną.

Doskonałym i przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem jest zatem postawienie na profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień. Taki, który nie będzie przypominał szpitala. Wzbudzi w pacjencie poczucie, że kilka tygodni, a nawet dłuższy czas, jaki tu spędza jest organizowany z myślą o nim. O jego wypoczynku, regeneracji i odzyskiwaniu sił fizycznych oraz psychicznych. Znaleźć można szereg ośrodków specjalizujących się w konkretnych typach uzależnień i to tam swoje kroki powinni kierować nałogowcy. W zależności od tego, jakie mają potrzeby i oczekiwania oraz, z jakim uzależnieniem się borykają.