Złoto – klasyczne, białe, różowe – jakie wybrać?

Biżuteria od tysięcy lat pełni ważną rolę w życiu człowieka. Oprócz funkcji dekoracyjnej ma również znaczenie religijne i symboliczne. Za jej pomocą można przekazać osobie obdarowanej określone informacje dotyczące stosunku do niej i uczuć. Współcześnie podstawą wyboru biżuterii jest nie tylko jej kształt i oryginalna forma, barwy kamieni szlachetnych, ale także kolor złota. 

Jakie są rodzaje złota?

Złoto posiada różne próby, które oznaczają jego zawartość w 1000 jednostkach, na przykład próba 960 oznacza, że na 1000 jednostek przypada 960 jednostek czystego złota, a resztę stanowią domieszki, służące jego utwardzeniu. Czyste złoto jest miękkie i na nadaje się do produkcji biżuterii, dlatego tworzy się stopy, które umożliwiają uzyskanie trwałych jej elementów. Dodatkami do złota może być na przykład pallad lub srebro. Zasada tworzenia stopów jest taka, że im większa próba złota, tym szlachetniejsze dodatki, a co za tym idzie wyższa cena biżuterii. Próby złota osiągają następujące wartości, najniższa wynosi 333, poprzez 375, 500, 585, 750, a najwyższa 960. Do produkcji wyrobów z tego kruszcu stosuje się próby 333, 585 i 750. Najlepszym wyborem są te, oznaczone próbą 585, którą posiadają najczęściej obrączki. Natomiast wyroby z cyfrą 333 pomimo tego, że są najtrwalsze, ale szybko śniedzieją i nie wyglądają efektownie. Złoto oznaczone wyższą próbą jest bardziej miękkie, dlatego użytkownicy muszą obchodzić się z nim delikatnie. 

Jakie są kolory złota?

Biżuteria wykonana ze złota może mieć różne kolory, co związane jest z odpowiednim doborem stopów przy produkcji wyrobów z tego kruszcu. Właśnie dodatki wpływają na jego barwę. Co więcej można je dobierać w taki sposób, aby uzyskać ten pożądany dla wyrobów jubilerskich. Złoto może posiadać następujące kolory: 

  • Tradycyjny żółty, uzyskiwany dzięki dodatkowi palladu, miedzi, srebra lub cynku. Większa ilość srebra przekłada się na delikatniejszy jego odcień, podczas gdy zwiększona ilość miedzi odpowiada za wyrazisty, ciemnożółty kolor.
  • Różowy, uzyskiwany dzięki dodatkowi miedzi i srebra w odpowiednich proporcjach.
  • Biały, uzyskiwany poprzez dodatek palladu, srebra, cynku, niklu oraz pokryciu warstwą rodu dla większego połysku.
  • Czerwony uzyskiwany dzięki dodatkowi miedzi i niewielkiej ilości srebra.
  • Czarny uzyskiwany dzięki pokryciu galwaniczną warstwą rutenu, która jednak nie jest trwała i może ulegać ścieraniu. 

Kolorowe złoto jest tak samo wartościowe i trwałe jak tradycyjne żółte. W chwili obecnej w jubilerstwie panuje moda na wyroby ze złota w różnych kolorach. Powstają oryginalne propozycje w ciekawych jego odcieniach. Największym zainteresowaniem cieszą się wyroby jubilerskie nie tylko w tradycyjnym złotym kolorze, ale również różowym i białym. Pozostałe barwy są rzadziej spotykane i stanowią raczej ciekawostkę dla nielicznych, zwykle kolekcjonerów. 

Jak wybrać dla siebie odpowiedni kolor złota?

Wybór koloru biżuterii jest uzależniony od osobistych preferencji jej właścicielki. Są panie, które całe życie noszą żółte wyroby ze złota i nie wyobrażają sobie innego wyboru. Jednakże są kobiety poszukujące oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań, nastawione na łamanie konwenansów i stereotypów. W takiej sytuacji wybór tradycyjnego koloru złota nie jest oczywisty. Te panie sięgają po wyroby o barwie różowej, białej, a nawet czarnej. Przy zakupie biżuterii istotną wskazówką jest kolor skóry użytkowniczki. Dla kobiety o oliwkowym i brązowym odcieniu skóry żółte złoto będzie najlepsze. Jeśli jednak cera jest chłodniejsza, białe złoto podkreśli naturalną urodę. Natomiast różowy metal pasuje zarówno osobom o chłodnym, jak i ciepłym odcieniu skóry, dlatego wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na zakup wyrobów jubilerskich w tym kolorze. 

biżuteria

Kolekcja Pandora Reflexions dla kobiet poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań

Marka Pandora zachwyca nowościami. Co jakiś czas pojawiają się nowe propozycje, które zadziwiają swoim wyglądem, estetyką i nowoczesnymi rozwiązaniami. Mogą one stanowić dopełnienie wielu stylizacji. W kolekcji Pandora Reflexions pojawiają się bransoletki, charmsy, łańcuszki z różowego, białego i czarnego złota oraz srebra, niekiedy ozdobione kamieniami. Elementy kolekcji utrzymane są we współczesnym, minimalistycznym stylu, który jest charakterystyczny dla biżuterii Pandora Reflexions. Tego rodzaju wyroby jubilerskie będą efektowną i wyrafinowaną ozdobą każdej kompozycji i dodadzą blasku wielu stylizacjom.