5 pomysłów na radzenie sobie ze stresem w biurze

Ciągła praca, rozwój kariery i pogoń za sukcesem to czynniki, które już od wielu lat są obecne w naszym społeczeństwie. Życie w biegu, jeśli nie jest przełamywane odpoczynkiem, może prowadzić do wielu problemów, a najczęstszym z nich jest oczywiście stres.

Czym jest stres?

Odczuwa go bardzo wielu ludzi, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym on tak naprawdę jest. Z medycznego punktu widzenia jest to silny wyrzut kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, powodowany wieloma różnymi doświadczeniami, np. natłokiem obowiązków, chorobą, problemami społecznymi itp.

Taka reakcja organizmu związana jest z odczuwaniem nieprzyjemnego uczucia, która może mieć pozytywne (mobilizujące) lub negatywne (deprymujące) skutki. W drugim przypadku dochodzi najczęściej do zaburzeń hemostazy, które mogą zostawić trwały ślad w organizmie w postaci nerwicy lub zespołu stresu pourazowego.

Czy możemy wpływać na rodzaj stresu?

To, jaki stres odczuwamy, w większym stopniu zależy właśnie od nas. Odpowiednie nastawienie jest w stanie zmienić pozornie deprymujący stres w ten pozytywny dodający nam sił i mobilizujący do działania.

Podobnie sprawa wygląda z obniżaniem poziomu stresu. Samoistny spadek kortyzolu trwa naprawdę długo, dlatego najlepiej jest samodzielnie obniżyć poziom stresu.

Warto tutaj dodać, że choć mamy wpływ na redukcję stresu i jego właściwe wykorzystanie, to nie sposób nie posiadać go w ogóle. Jest to naturalna reakcja organizmu i mimo że różne sytuacje stresują każdego na swój sposób, to nie ma możliwości, by ktoś stresu nie odczuwał w ogóle.

Jak obniżyć poziom stresu?

W dzisiejszych czasach największy stres odczuwamy w pracy, zwłaszcza jeśli jest to praca w biurokracji. Aby więc nie dopuścić do nerwicy, czy nawet rozwoju pracoholizmu (ponieważ stres jest również czynnikiem powstawania tego schorzenia) warto wprowadzić do swojego trybu pracy, czy też życia codziennego pewne techniki relaksacyjne dla firm, które skutecznie obniżają poziom kortyzolu.

  1. Pierwszym i najważniejszym sposobem pozwalającym wprowadzić inne działania jest budowanie świadomości stresu. Nawet jeśli nie odczuwamy go za bardzo, to w pracy na pewno się on pojawia, a mając jego świadomość, jesteśmy w stanie podejmować bardziej racjonalne działania. Jeśli wiemy, że dana rzecz nas stresuje, działamy spokojniej i z większą rozwagą, by dodatkowo nie nasilać poczucia niepokoju. Z takim nastawieniem możemy pracować dalej lub wprowadzać inne sposoby.
  2. Najlepszym, najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na obniżenie stresu są ćwiczenia oddechowe. Polegają one na wyłączeniu wszystkich myśli i skupieniu się na swoim głębokim oddechu. Można je wykonywać w dowolnym miejscu, czasie i przez naprawdę krótki czas, a rezultaty są szybko zauważalne. Pracowanie nad oddechem to jedna z najczęstszych technik relaksacyjnych pojawiających się na szkoleniach dla firm. Dlatego też wielu pracodawców zaznajamia pracowników z technikami znanych instruktorów oddechowych, jak np. Jakub Gontarski, by polepszyć ich samopoczucie w pracy.
  3. Podobnie ma się rzecz z ćwiczeniami ruchowymi. Jeśli w ciągu dnia mamy czas na uprawianie sportu, to bardzo dobrze, jednak podczas pracy również możemy stosować te techniki, np. w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi. Chodzi tu głównie o ćwiczenia rozciągające, podczas których nasze tętno nie wzrasta za bardzo, ale za to poziom kortyzolu spada, a my zwiększamy kontrolę nad naszym ciałem.
  4. Innym prostym sposobem jest słuchanie relaksacyjnej muzyki, czy to przed spaniem, czy w tle w trakcie pracy. Mimo, że wiele osób nie wierzy w działanie tej metody, to pozwala się ona lepiej skupić na pracy i nie przejmować natłokiem obowiązków.
  5. Ostatnim już skutecznym sposobem na walkę ze stresem jest picie herbaty. Poziom kortyzolu można w łatwy sposób obniżyć melisom, kurkuminom, czy innymi składnikami obecnymi w herbatach. Choć spożywanie ich nie przyniesie nam od razu poczucia spokoju, to z biegiem czasu na pewno odczujemy ich pozytywne działanie.

stres

Podsumowanie

Życie w ciągłym napięciu nie wpływa dobrze ani a życie zawodowe, ani na prywatne, a jak można zauważyć, radzenie sobie ze stresem nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze to mieć świadomość jego występowania i znalezienia chwili, na odpoczynek, choćby oddechowy.