Zagraniczny wyjazd w 2022 – gdzie jeszcze obowiązują testy na covid?

Okres pandemii jeszcze się nie skończył. Na świecie w dalszym ciągu bardzo dużo ludzi choruje i umiera na koronawirusa, jednak czas kwarantanny, jaki przeżyliśmy, zmotywował nas do powrotu do normalności, a co za tym idzie, do ponownego zwiedzania nowych miejsc.

Wyjazd na wakacje w 2022 jest już dużo mniej ograniczony, niż było to rok czy dwa lata temu. Wiele krajów turystycznych zniosło ograniczenia graniczne i znowu można do nich podróżować, jednak nie wszędzie jest to tak proste jak kiedyś.

Dlaczego restrykcje dalej obowiązują?

Inne kraje podobnie jak Polska bardzo odczuły skutki pandemii. Zmniejszenie ludności, skupianie się na służbie zdrowia i globalna inflacja doprowadziły do zamknięcia wielu resortów i restauracji, dlatego ten rok ma pomóc gospodarce od strony turystyki.

Nie można jednak zapominać, że władze boją się powrotu masowej liczby zakażeń, dlatego nie są w stanie całkowicie zrezygnować z obostrzeń sanitarnych. Czasem jest to problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o wjazd do danego kraju, ale ogólne bezpieczeństwo powinno być bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu.

Gdzie obowiązują obostrzenia?

Coraz więcej słyszy się, że kraje takie jak Grecja, Chorwacja, Turcja, Włochy i wiele innych otworzyło swoje granice bez konieczności robienia jakichkolwiek testów, szczepień oraz przebycia kwarantanny. Są to więc miejsca, które w tym roku będą mieć najwięcej odwiedzających, jednak brak jakichkolwiek wymogów to nie powód, by postawić na te kraje a zrezygnować z innych.

W państwach, gdzie dalej obowiązują obostrzenia, granice nie są zamknięte. Dzisiaj można polecieć do każdego miejsca na świecie i tylko niektóre z nich wymagają pokazania negatywnego testu lub przeprowadzenia go na miejscu. Należą do nich:

  • Sri Lanka
  • Maroko
  • Tunezja
  • Tajlandia
  • Tanzania
  • Wyspy Zielonego Przylądka
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Zanzibar

Kraje te są bardzo piękne, popularne i naprawdę warte zobaczenia, dlatego wykonanie testu nie powinno być ograniczeniem, które przesądzi o rezygnacji z ciekawych wyjazdów.

Gdzie mogą pojawić się problemy?

Powyższe kraje dosadnie zaznaczają, że aby przejechać przez ich granice, konieczny jest test lub certyfikat szczepienia. Natomiast są również takie miejsca, w których wymogi te nie są oficjalnie konieczne, ale w niektórych miejscach służby mogą domagać się ich okazania. Jednym z nich są np. Malediwy – gdzie niekiedy trzeba okazać deklarację o stanie zdrowia, Meksyk – gdzie wymaga się dokumentów określających cel i długość pobytu , czy Kuba – gdzie przed przylotem należy internetowo zarejestrować swój przyjazd i posiadać ubezpieczenie obejmujące leczenie COVID-19.

covid

Czy warto mieć szczepienia i wyniki testu w krajach, które tego nie wymagają?

Jak najbardziej. Mimo, że granice wielu miejsc są otwarte, to dalej obowiązują w nich restrykcje takie jak noszenie maseczek w komunikacji miejskiej, limit miejsc, zachowywanie odległości itd. Dlatego też posiadanie negatywnego testu lub certyfikatu szczepienia może znacznie ułatwić wejścia na różne atrakcje lub nawet usprawnić powrót, podczas którego są czasem przeprowadzane wyrywkowe testy i badanie temperatury dodające niepotrzebnego stresu.

Gdzie wykonać testy na koronawirusa we Wrocławiu?

Wakacje już trwają, ale to nie powód, by zrezygnować z wyjazdów, jeśli nie mamy negatywnego potwierdzenia testu Covidowego. Współcześnie można go wykonać naprawdę szybko, sprawnie i bezproblemowo. Mieszkańcy Wrocławia często korzystają z punktów szczepień, do których można zapisywać się online. Jest to jeszcze lepsze rozwiązanie, ponieważ praktycznie wszystko można załatwić w domu i udać się na wykonanie testu na covid-19 we Wrocławiu bez czekania w kolejkach, a przecież zwłaszcza przed wyjazdem zależy nam na szybkim załatwieniu tego typu dokumentów.

Wakacje w czasie pandemii mają swoje inne zasady. Jednak świat stara się wrócić do normalności, zwłaszcza w wakacje. Urlopy to czas wypoczynku i niezależnie od okoliczności warto się nimi cieszyć. Ograniczenia i obostrzenia dbają o nasze bezpieczeństwo, jednak aby mniej odczuwać je podczas wyjazdów, wykonanie testów niewątpliwie znacznie umila te chwile wypoczynku.