Rozwój firm w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotny, by mogły się one utrzymać na rynku. Rozkręcanie działalności nie przychodzi już tak łatwo i trzeba naprawdę wiele zainwestować, by miała ona szanse przetrwania. Bardzo pomocne w tym aspekcie są pomoce rządowe w postaci dofinansowania unijnego dla firm niezależnie od tego, czy dopiero rozkręcamy firmę, czy istnieje ona już długo.
W czym pomagają fundusze unijne?
Największą zaletą dotacji unijnych jest to, że można je przeznaczyć na każdą sferę rozwoju firmy. Najczęściej wykorzystuje się je w realizacji ciekawych projektów czy to badawczych, czy produkcyjnych, ale można je przeznaczyć także na rozbudowę infrastruktury przedsiębiorstwa czy na zakup nowego sprzętu i technologii mogących wznieść jakość pracy na zupełnie nowy poziom.
Niektóre programy dotacji dla firm obejmują także działania na rzecz ochrony środowiska. Jeśli przedsiębiorca chce zoptymalizować zużycie zanieczyszczeń, wdrożyć segregację, zmienić sposób dostarczania energii itp. to również można przeznaczyć na to środki unijne i przedstawiać własną firmę jako bardziej prośrodowiskową.
Co mają na celu programy dotacyjne?
Przede wszystkim wspomaganie międzynarodowego rozwoju gospodarki europejskiej. Na ogólny rozwój składa się każde państwo, dlatego członkowie UE dzięki dofinansowaniom przyczyniają się do napędzania handlu, produkcji, cyfryzacji, robotyki i wielu innych dziedzin czy to w krajowym, czy kontynentalnym obszarze.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Praktycznie każda firma, która spełnia warunki danego programu unijnego lub która przekona komisję UE do swojego pomysłu na projekt czy modernizację. Największą szanse mają jednak małe i średnie firmy lub te będące od niedawna na rynku. Kierują one swoje produkty i usługi do lokalnych klientów, dlatego ich dochody najczęściej nie pozwalają im na rozwój. Dotacje z Unii dla sektora MŚP mają więc sprawić, że firmy te stworzą strategie działania, które przy pomocy odpowiednich środków zapewnią im utrzymanie się na rynku przez lata.
Jeśli zaś chodzi o duże firmy, to ich udział w programach unijnych nie jest ograniczony, ale aby mogli się oni zakwalifikować, muszą udowodnić, że nie będą oni w stanie samodzielnie sfinansować konkretnych pomysłów i strategii, które chcą wprowadzić.
W jaki sposób pozyskać fundusze unijne?
Na wielu stronach informacyjnych dotyczących Funduszy Unijnych oraz na polskich agencjach rozwoju przedsiębiorstw można znaleźć odnośniki do konkretnych programów organizowanych przez UE. Tam też znajdują się wnioski, które najczęściej można uzupełnić online, przedstawić swoje strategie rozwoju, dochody firmy i inne tego typu rzeczy. Na ich podstawie komisja kwalifikuje przedsiębiorstwo do programu i kontaktuje się z nim w celu uzgodnienia warunków dofinansowania dla firm.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby się zakwalifikować?
Wszystko zależy od specyfiki danego programu, jednak ogólnie rzecz biorąc, firma musi być i działać w 100% legalnie, a jej przychody nie powinny być zbyt duże, gdyż wtedy komisja może stwierdzić, że jest ona w stanie sama rozwijać swoją strategię działania czy wdrożenie projektu. Ponadto przedsiębiorstwo musi być założone w państwie członkowskim UE, a plan jego finansowanej działalności nie może zakładać ryzyka szkód dla krajowej gospodarki.
Jak rozlicza się dofinansowanie?
Najczęstszą formą dotacji dla firm są pożyczki, które później w mniejszym lub większym stopniu trzeba zwrócić. Aczkolwiek pożyczki te nie przypominają tych bankowych. Owszem, mogą się one odbywać za pośrednictwem danego banku, jednak ich warunki i prowizje są znacznie bardziej przystępne czasowo i cenowo niż te w instytucjach finansowych.
Podsumowanie
Jak można zauważyć, dotacje unijne jest świetną opcją dla wielu przedsiębiorstw, czy to dużych czy z sektora MŚP. Wiele z nich chce rozwijać swoją działalność i budować markę na miarę europejskich standardów, a finansowa pomoc rządowa jest w stanie tę sprawę ułatwić.
Pozyskiwanie dotacji może wydawać się nieco skomplikowane, jednak w dzisiejszych czasach istnieje wiele firm zajmujących się wspomaganiem przedsiębiorców w ich próbach dostania się do unijnych programów. Dzięki temu szanse znacznie wzrastają, a przedsiębiorstwa mogą cieszyć się wieloletnim rozwojem i obecnością na rynku.