W Polsce coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy w walce ze swoimi problemami oraz traumami. Nowoczesne metody psychoterapii spotykają się z coraz większym zainteresowaniem i gwarantują naprawdę wysoką skuteczność. Jedną z form jest terapia grupowa. W jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować i dlaczego? Jakie ma ona zalety i dla kogo będzie odpowiednią opcją, a w jakich przypadkach raczej się nie sprawdzi? Dowiedz się więcej na temat tego, czym charakteryzuje się terapia grupowa i wybierz idealną formę psychoterapii dla siebie.
Profesjonalna terapia grupowa uwalnia emocje
Wiele osób na samą myśl o terapii grupowej dostaje gęsiej skórki czy nieprzyjemnego ucisku w żołądku ze stresu. Rozmowa na temat swoich prywatnych problemów w grupie obcych ludzi może wydawać się bardzo trudna do przetrwania. Mimo wszystko terapia grupowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Lekarze specjaliści z zakresu psychiatrii, a także psychologowie i terapeuci zalecają jej stosowanie swoim pacjentom, ponieważ wiedzą, że rozmowa na terapii grupowej i możliwość konfrontacji swoich problemów z problemami innych bardzo pomaga i ułatwia wyciąganie wniosku, a także poznawanie przyczyn różnych problemów i radzenie sobie z ich źródłem. Grupowa terapia psychologiczna jest bardzo skutecznym sposobem na naukę mówienia o swoich problemach i emocjach.
Grupowe terapie prowadzone są najczęściej przez jednego psychologa, w wyjątkowych przypadkach prowadzących może być więcej – ich liczba jest uzależniona od liczby uczestników terapii grupowej. Ten rodzaj terapii jest polecany osobom z wieloma różnymi problemami. Specjaliści bardzo często wysyłają na terapię grupową osoby cierpiące na depresję, nerwicę i napady lęku oraz ataki paniki i lękami społecznymi. Psychoterapia grupowa jest skuteczna także w przypadku osób zmagających się z otyłością lub niedożywieniem, różnego rodzaju uzależnieniami i nieśmiałością oraz niskim poczuciem wartości. Terapia grupowa jest bardzo skuteczna również w przypadku dorosłych dzieci alkoholików (DDA).
Polegaj na specjaliście, któremu faktycznie ufasz
Zaufanie jest bardzo ważnym elementem skutecznej psychoterapii. Jeśli czujesz, że specjalista z zakresu psychologii, do którego chodzisz, nie jest osobą, której w pełni ufasz oraz czujesz się komfortowo w jej obecności, to warto rozważyć zmianę terapeuty na takiego, który lepiej będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Specjaliści z tej dziedziny sami zachęcają swoich pacjentów do poszukiwania innych psychologów, jeśli widzą, że nie ma porozumienia między nimi, a pacjentem. Jest ono bowiem niezwykle ważne, ponieważ komfort oraz zaufanie w trakcie terapii sprawia, że pacjent czuje się pewniej i bezpieczniej, i jest bardziej skłonny do szczerej, otwartej rozmowy, co z kolei przekłada się na możliwość dopasowania jak najskuteczniejszej formy leczenia.
W kwestii doboru terapii do potrzeb pacjenta, warto polegać w stu procentach na specjaliście. Psycholog lub terapeuta zaleci odpowiednią formę wizyt, które mogą mieć formę terapii indywidualnej lub terapii grupowej oraz dobierze częstotliwość spotkań. Forma terapii może być zmieniana w trakcie leczenia. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze efekty i stale dopasowywać się do zmiennej sytuacji. Może bowiem okazać się, że z czasem terapia grupowa przestaje działać lub odwrotnie, terapia indywidualna przestanie przynosić oczekiwane efekty, a terapia grupowa sprawdzi się idealnie. Dlatego warto być otwartym na zmiany i postawić na indywidualne podejście do problemu oraz polegać na poradach specjalisty.