Jak obchodzić się ze sklejką, aby służyła długie lata?

Sklejka jest niedocenianym materiałem, który zyskuje na popularności i coraz częściej awansuje  z materiału budowlanego na oryginalny element dekoracji wnętrz. Można z niej zrobić meble, podłogi, przedmioty codziennego użytku, ale i dekoracje. Jest solidna, trwała, wykonana z drewna, a jednocześnie plastyczna. Nawet bez doświadczenia w majsterkowaniu można wykonać z niej różne przedmioty do domu i nie tylko.

Zastosowanie różnych rodzajów sklejek

Jeśli zaplanujemy wykorzystanie sklejki do samodzielnego wykonania dekoracji, mebli lub innego przedmiotu, to można na rynku zakupić sklejki brzozowe do przycinania laserem, udostępniane w pełnych arkuszach albo w formie formatki, dobranej do indywidualnych potrzeb oraz sklejki topolowe, łatwiej poddające się obróbce niż sklejki brzozowe. Jej jakość zależy od materiału, z którego została wykonana i kleju użytego do spajania poszczególnych warstw. Zaletą sklejki topolowej jest  jej delikatność, szybkość oraz podatność na cięcie, jak również oryginalna, jasna barwa, doskonale pasująca, na przykład do stylu skandynawskiego.

Na rynku możemy dostać sklejkę topolową różnej grubości od 3 do 12mm. Sklejka brzozowa znajduje również zastosowanie jako materiał obiciowy ścian i sufitów oraz ścian grodziowych samochodów dostawczych. Ciekawym zastosowaniem sklejki 4mm jest wykonane z niej etui na karty płatnicze, które uniemożliwia sczytywanie danych bankowych i skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą. Sklejka sosnowa doskonale sprawdzi się jako oryginalna dekoracja wnętrz, dzięki specyficznej fakturze w słoje.

Sklejki suchotrwałe możemy wykorzystywać w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności powietrza, na przykład salonach, sypialniach, gabinetach, pokojach dziecinnych,  natomiast te spajane klejem wodoszczelnym użyjemy w pomieszczeniach o dużej wilgotności, czyli łazienkach lub kuchniach. Za pomocą np. sklejki 4mm możemy również dokonać renowacji starego mebla, wybudować ściankę działową, ułożyć podłogę na wylewce betonowej lub balach. Zastosowań sklejki jest jak widać bardzo dużo.

obróbka sklejki suchotrwałej

Narzędzia do obróbki sklejki

Aby dokonywać obróbki sklejki, należy posłużyć się odpowiednimi narzędziami po to, aby jej nie zniszczyć. Do takich zadań powinno się użyć piły włośnicy, dzięki której będziemy mogli dokonywać precyzyjnych cięć skomplikowanych i niedużych elementów. Przyrżnia stolarska pozwoli na przycinanie elementów pod pewnym kątem. Przyda się również dłuto, tarnika– narzędzie stolarskie w kształcie pilnika z trójkątnymi zębami do obróbki przede wszystkim miękkich materiałów  i oczywiście papier ścierny do wygładzania obrobionego materiału.

Przy obróbce sklejki ważną czynnością jest szlifowanie, które można wykonać przy pomocy oscylatora, papier ścierny traktując jako materiał do wykończenia szlifowania sklejki. Do cięcia sklejek stosować można również laser i frezarkę CNC. To pozwala na wykonanie z tego materiału, głównie sklejki topolowej, wielu przedmiotów, na przykład

  • produktów reklamowych,
  • różnego rodzaju pamiątek, gadżetów, dekoracji,
  • zabawek,
  • medali,
  • statuetek,
  • breloków,
  • pudełek,
  • puzzli dla dzieci, 
  • składanych modeli 3D.

wykorzystanie sklejki suchotrwałej

Konserwacja mebli ze sklejki

Żywotność mebla ze sklejki i jego wygląd zależy od impregnacji, którym w przypadku każdej ze sklejek jest olej. Musi on przede wszystkim:

  • zabezpieczać powierzchnię,
  • być bezpieczny dla ludzi, 
  • dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Olej pozwala drewnu oddychać, dzięki czemu nie ulega złuszczeniu i pęknięciom. Do czyszczenia takich mebli używamy miękkiej, delikatnej szmatki, a bezwzględnie rezygnujemy z szorstkich szczotek lub gąbek. Należy dbać o to, żeby nie zostawiać na meblu mokrych plam z różnych cieczy, a jeśli się zdarzy cokolwiek wylać, trzeba jak najszybciej usunąć to szmatką.

W sytuacji uszkodzenia powierzchni, trzeba fragment przeszlifować i na nowo szmatką nałożyć olej. Jeśli natomiast uszkodzenie jest głębokie, to trzeba wgłębienie uzupełnić masą szpachlową, a potem przeszlifować i nałożyć szmatką olej. Dzięki bejcy do drewna możemy nadać meblom ze sklejki dowolny kolor, na przykład biały, który doskonale będzie pasował do wnętrza zaaranżowanego w stylu skandynawskim. Sklejka, niedoceniana jako materiał dekoracyjny i meblarski, dzięki odpowiedniej obróbce i konserwacji, może służyć nam długie lata.