Czego wystrzegać się podczas ocieplania poddasza?

Dobrze ocieplony dom zapewnia wysoki komfort dla mieszkańców. Jest to fakt, z którym żaden specjalista nie będzie dyskutował i na pewno nie będzie próbował go podważać. Dlatego też, gdy zdecydujesz się na postawienie swojego własnego domu mieszkalnego, to nie warto odkładać jego ocieplenia na później. Najlepiej od razu zdecydować się na ten zabieg i to na wszystkich możliwych kondygnacjach, aby później uniknąć problemów. Niestety wiele osób ociepla fundamenty oraz parter i pierwsze piętro, jeśli ono występuje, ale zapomina o strychu lub poddaszu. Dlaczego warto ocieplić ten fragment domu, nawet jeśli nie jest on regularnie użytkowany? Czego wystrzegać się podczas tego procesu? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Ciepło ucieka z każdej strony, również górą

Ocieplanie poddasza wielu osobom wydaje się zbędne przynajmniej do czasu, gdy nie zdecydują się oni na to, aby zamieszkał tam ktoś z domowników, np. ich dzieci, gdy już podrosną na tyle, aby móc mieszkać w oddzielnych pokojach, nieco dalej od rodziców. Do tego czasu poddasze bardzo często pełni funkcję strychu lub swego rodzaju składzika i jest stosunkowo rzadko używane. Jedynie podczas ściągania i chowania świątecznych ozdób lub odkładania innych przedmiotów, które w ciągu roku nie są używane lub dzieci już z nich wyrosły. Należy jednak pamiętać, że takie podejście do poddasza w kwestii jego ocieplenia wcale nie jest rozsądną opcją, ponieważ przez jego podłogę oraz później przez dach może uciekać naprawdę dużo ciepła, co przyczyni się do gorszego komfortu cieplnego oraz do znacznie wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego dobrze jest w tej kwestii nie ryzykować i jak najszybciej zainwestować w profesjonalne ogrzewanie poddasza.

Wiele osób budując dom, decyduje się na warstwę styropianu lub wełny budowlanej w odpowiedniej warstwie dachu, aby zapewnić odpowiednią izolację ciepła od góry. Jednakże niestety trzeba pamiętać, że przy nachylonym pod dowolnym kątem dachu te materiały mogą się osuwać i nie spełniać z tego powodu dobrze swojej funkcji. Taka sytuacja może skutkować ucieczką ogromnej ilości ciepła z wnętrza budynku. Przyczyni się to do znacznie gorszego komfortu cieplnego w mieszkaniu, a także przede wszystkim do znacznie wyższych rachunków za ogrzewanie. Ciepłe powietrze będzie bowiem unosić się do góry przedostawać na poddasze, a stamtąd będzie przychodziło inne, ale niestety o wiele zimniejsze powietrze z zewnątrz. Taka wymiana będzie na pewno bardzo niekorzystna dla Twoich finansów. Ponadto nieodpowiednia izolacja natryskowa może skutkować również dostawaniem się wilgoci do wnętrza, a ona z kolei może powodować powstawanie grzybów i pleśni na suficie oraz ścianach. Takich zmian jest bardzo trudno się pozbyć i mają one bardzo negatywny wpływ na zdrowie domowników, prowadzą np. do przewlekłych problemów z drogami oddechowymi oraz do ogólnego złego samopoczucia.

Postaw na fachowe usługi profesjonalistów

Ocieplanie poddasza warto przeprowadzić raz, a porządnie. Bez względu na to, czy właśnie się budujesz i chcesz się tym zająć od razu, czy nadrabiasz błędy popełnione w postawionym już kilka lat temu budynku, to warto postawić na fachowe ocieplenie poddasza z wykorzystaniem bardzo innowacyjnych metod. Dobrym wyborem będzie nowoczesne, proste w nakładaniu oraz szybkie w wykonaniu ocieplanie natryskowe. Jest to innowacyjna technologia, która wykonywana jest z użyciem specjalnego materiału oraz odpowiednich narzędzi i wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Dobrze wykonana jest niezwykle wydajna i pozwala dobrze zabezpieczyć budynek przed powstawaniem mostków termicznych i innymi problemami. Ponadto warstwa pianki zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej jest stosunkowo niewielka, ale jednocześnie skuteczna. materiał szybko sztywnieje i zamienia się w naprawdę solidną warstwę izolacyjną.

Pamiętaj jednak, że jest to metoda stosunkowo nowa w Polsce i niewiele firm ma doświadczenie w jej wykonywaniu. Dlatego szukając przedsiębiorstwa, które wykona dla Ciebie ocieplenie natryskowe, dobrze się zastanów. Postaw na usługi fachowców, którzy mogą pochwalić się udanymi realizacjami oraz gronem zadowolonych klientów.