Ile trwa zabieg wszycia esperalu?

Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia choroby alkoholowej. Jej głównym zadaniem jest wywołanie awersji do spożywania alkoholu. Daje świetne efekty, dlatego warto się na nią zdecydować. Dowiedz się nieco więcej na temat tej metody i sprawdź, jak wygląda taki zabieg i ile trwa.

Czym jest esperal?

Jest to środek zawierający substancję czynną, jaką jest disulfiram. Ma postać tabletek, które lekarz zaszywa w ciele pacjenta. Disulfiram blokuje proces trawienia alkoholu, przez co pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. To dzięki nim pacjent traci ochotę do sięgania po alkohol. 

Substancja czynna, która zawarta jest we wszywce, uwalnia się stopniowo do organizmu. Jeśli pacjent wypije najmniejszą nawet ilość alkoholu, pojawiają się u niego nieprzyjemne dolegliwości przypominające kaca, ale o zdecydowanie większym nasileniu. Substancja ta uwalnia się do organizmu przez 8-12 miesięcy. 

Kto może zdecydować się na ten zabieg?

Wszycie esperalu to metoda, z której mogą skorzystać przede wszystkim pacjenci, którzy chcą wyjść z nałogu i potrzebują w tym pomocy. Wywołanie awersji do alkoholu może pomóc w walce z nałogiem oraz zwalczeniem chęci powrotu do niego. Warunkiem wykonania zabiegu jest całkowita trzeźwość. W organizmie pacjenta nie mogą znajdować się nawet śladowe ilości alkoholu, gdyż może to mieć przykre konsekwencje. Niezbędne jest także podpisanie zgody na jego wykonanie. Nie może być więc przeprowadzony u osób z zaburzoną świadomością.

Jakie efekty daje esperal? 

Po wypiciu minimalnej nawet dawki alkoholu, u pacjenta z wszywką pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Mogą one utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin. Najczęściej występujące symptomy to:

  • wymioty i nudności,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nadmierna potliwość,
  • przyspieszona akcja serca,
  • duszności,
  • uczucie niepokoju oraz lęku,
  • skoki ciśnienia,
  • zaczerwienienie twarzy. 

W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zawału mięśnia sercowego, zaburzeń neurologicznych, niewydolności krążeniowej lub zapalenia wątroby. 

Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?

Jeśli pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu, to lekarz znieczula miejsce, w którym zostanie wszczepiony lek. Najczęściej jest to mięsień pośladkowy. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, a następnie umieszcza w nim tabletki. Zaszywa ranę oraz zakłada opatrunek. W zależności od rodzaju użytych szwów niezbędne jest ich ściągnięcie lub rozpuszczają się one samoczynnie. 

Zabieg trwa najczęściej nie dłużej niż około 30 minut. Dzięki znieczuleniu jest bezbolesny i nie sprawia pacjentowi żadnego dyskomfortu. Miejsce umieszczenia wszywki jest niewidoczne, dlatego nikt z otoczenia nie musi o niej wiedzieć.

Przeciwwskazania do zabiegu

Esperal nie może zostać wszyty u każdej osoby z uzależnieniem od alkoholu. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest przede wszystkim nadwrażliwość na disulfiram. Zabieg nie może także zostać przeprowadzony u osoby pod wpływem alkoholu. Dyskwalifikujące są także choroby układu krążenia oraz zaburzenia psychiczne, w tym próby samobójcze. 

Gdzie wykonać zabieg wszycia esperalu?

Zabieg wszycia esperalu powinien odbywać się wyłącznie w sprawdzonym ośrodku. Musi być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę tego leku. Cena wszywki uzależniona jest przede wszystkim od gabinetu, w którym zostanie on przeprowadzony. 

Standardowo na każde 10 kg masy ciała potrzebna jest 1 tabletka esperalu. To, ile zostanie zaszytych, zależy więc od wagi pacjenta. Przed zabiegiem lekarz nie tylko sprawdza wagę oraz trzeźwość, ale także przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Ma on na celu ustalić, czy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu.

alkoholik

Czy warto zdecydować się na wszycie esperalu?

Wszycie esperalu to z pewnością jedna z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu, na jaką można się zdecydować. Skutecznie zniechęca do sięgania po alkohol, co pozwala na wyjście z uzależnienia. Przed zabiegiem warto przejść kompleksowe odtruwanie organizmu, czyli detoks. Dzięki niemu z organizmu usunięte zostaną pozostałości po alkoholu oraz szkodliwe toksyny.

Wszycie esperalu powinno być połączone z psychoterapią, która utwierdzi pacjenta w przekonaniu, że chce poradzić sobie z problemem alkoholowym. Tylko kompleksowe podejście do uzależnienia daje szanse na pokonanie nałogu.