Przegląd niezbędnych akcesoriów snowboardowych

Nieważne czy jedziemy po raz pierwszy na snowboard, czy chcemy uzupełnić nasz ekwipunek przed kolejną wyprawą. Czego naprawdę potrzebujemy oprócz deski i butów? Jest kilka akcesoriów bez których nie obejdzie się nikt na stoku.

Dobre skarpetki snowboardowe

Nie można przecenić komfortu jaki dają naprawdę dobre skarpetki snowboardowe. Są niezbędne dla każdego snowboardzisty i najlepiej jest mieć ich więcej niż dwie pary. Nie mamy tu na myśli tanich, grubych, akrylowych skarpet, które sprawią, że będziemy pocić się tak mocno, że buty zaczną przeciekać od środka na zewnątrz.

Dobrej jakości skarpetki snowboardowe odprowadzają wilgoć, dzięki czemu stopy są cały czas suche. Jest nam w nich ciepło, ponieważ mają kilka warstw wykonanych z oddychających materiałów. Dają nam również swobodę ruchów, zwłaszcza palców. W rezultacie krążenie jest zachowane w całej stopie, a my możemy bawić się na stoku tak długo jak mamy ochotę.

Gogle na stok

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gogli snowboardowych. Możemy wybrać projektowane okulary z wymiennymi szkłami, które będziemy dopasowywać do warunków pogodowych to jednak większa inwestycja.

Jeżeli to nasze pierwsze i jedyne gogle wybierzmy takie, które sprawdzą się w każdych warunkach. Najlepiej przymierzyć je w sklepie w końcu na stoku musimy dobrze widzieć – to kwestia bezpieczeństwa naszego i innych. Uważajmy na lustrzane powłoki. Co prawda wyglądają one naprawdę imponująco, ale kiedy pojawiają się chmury ciężko jest przez nie cokolwiek zobaczyć. Najlepiej wybrać szkła o pomarańczowym lub podobnym odcieniu o słabym świetle. Będą one działać zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni.

Średniej grubości rękawice i wkładki

Wielu początkujących snowboardzistów popełnia błąd kupując super ciężkie rękawice na pierwszą podróż w góry – w końcu będzie zimno. Jednak jeżeli nie będziemy na dużych wysokościach lub w najzimniejszym momencie stycznia nie będziemy prawdopodobnie potrzebować rękawic zaprojektowanych do temperatury minus 20 stopni Celsjusza.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są rękawice lekkie lub średniej grubości. Dzięki nim dłonie nie będą się przegrzewać i pocić. Oznacza to, że gdy się ochłodzisz podczas przerwy na stoku, nie grożą Ci odmrożenia. Ponadto dobrym pomysłem jest trzymanie w kieszeni pary suchych, bawełnianych wkładek do rękawic na wypadek, gdyby pogoda była zbyt zimna lub gdybyśmy przemoczyli czy przepocili pierwsze rękawice. Takie wkładki często zaprojektowane są tak, że współpracują z ekranami dotykowymi co jest ich dodatkową zaletą.

Odmrożenia rąk to jedne z najczęstszych problemów na stoku. Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości rękawice, które utrzymają odpowiednią temperaturę  dłoni na stoku przez dłuższy czas.

Wybierając rękawiczki lepiej wybrać takie, które nie są z bawełny. W normalnych warunkach możemy nie zwracać na to uwagi, ale na stoku szybko zauważymy, że nie odprowadza ona wilgoci. Jeżeli więc się zgrzejemy, a potem zatrzymamy, to wilgotne rękawiczki, skarpety i inne elementy naszej garderoby mogą szybko zamarznąć. W najlepszym wypadku zmarzniemy i wrócimy do hotelu, w gorszym się rozchorujemy, a w najgorszym może się to skończyć odmrożeniem. Najlepiej jest zainwestować w własne bezpieczeństwo i kupić w przyzwoite rękawice z materiałów z termoregulacją.

Porządne okrycie wierzchnie

Jeżeli jedziemy pierwszy raz to powinniśmy zakupić dobrą kurtkę, a jeżeli byliśmy już na snowboardzie to koniecznie sprawdźmy w jakim ona jest stanie i czy sprawdzi się przy zapowiadanej pogodzie. Ciepłe i wodoodporne okrycie wierzchnie to absolutna podstawa.

Kupując kurtkę powinniśmy wybierać najlepszy sprzęt na jaki nas stać. Większość modeli ocenia stoją hydroizolację w tysiącach mililitrów, co stanowi wysokość kolumny wody, którą możemy wylać na wierzch tkaniny zanim wilgoć zacznie przechodzić przez membranę. Im wyższa to liczba tym lepiej. Równie ważne jak wodoodporność jest to, czy dany model będzie oddychał. Pot powinien być odprowadzany przez nasze ubrania tak szybko jak to możliwe.

Kurtka na stok powinna z jednej strony zapewniać odpowiednią termikę a z drugiej nie krępować ruchów.

Może się wydawać, że kurtka to wybór typowo modowy, ale to ona zapewnia nam ciepło i komfort na stoku, powinniśmy traktować ją jak sprzęt taki sam jak deska czy gogle. Ważny jest nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność.


W sklepie Zyg Zak znaleźć można wszystkie powyższe akcesoria i zamówić je bez wychodzenia z domu.