Zastosowanie taśm BHP na produkcji

Taśmy podłogowe stosowane do oznaczania ciągów komunikacyjnych w budynkach produkcyjnych to dziś jedne z najważniejszych wizualnych metod organizacji i zabezpieczania obiektów przemysłowych. Taśmy stosowane zarówno na podłogach, jak i w formie znaków pionowych spełniają wszystkie zasady BHP, jednocześnie wpisując się w przeróżne modele zarządzania, w tym także w filozofię Lean Management zyskującą coraz większą popularność ze względu na pozytywne efekty, jakie można dzięki niej uzyskać. Także niektóre systemy ISO wymagają podobnych środków ostrożności. Jak stosuje się dziś taśmy na produkcji i dlaczego ich wykorzystanie jest tak istotne?

TAŚMY BHP: Skuteczna organizacja obiektów produkcyjnych

Nie ulega wątpliwości, że duże hale produkcyjne, magazyny, czy inne obiekty przemysłowe wymagają odpowiedniego oznakowania i organizacji w celu zapewnienia w nich odpowiedniego bezpieczeństwa pracowników i jednocześnie najwyższej wydajności pracy w obiekcie. Spotykane dziś właściwie wszędzie taśmy wyznaczające ciągi komunikacyjne to najszybszy sposób na pokazanie drogi do konkretnej części budynku, która będzie najkrótszą, a jednocześnie najbezpieczniejszą drogą dotarcia do wybranego miejsca.

Zastosowanie taśm do wyznaczania ciągów komunikacyjnych w zakładach jest bardzo rozległe – wytrzymałe taśmy podłogowe mogą wyznaczać pasy ruchu dla pojazdów mechanicznych takich jak wózki widłowe czy paleciaki, oddzielając je od bezpośredniego kontaktu z drogami dla pieszych. Taśmy mogą służyć też do wyznaczania dróg ewakuacyjnych w budynku dzięki zastosowaniu efektów fluorescencyjnych.

Kolejnym zastosowaniem dla taśm podłogowych jest organizacja przestrzeni roboczej. Taśmy mogą otaczać maszyny produkcyjne wyznaczając maksymalne miejsce zbliżenia się do pracującej maszyny, okalać konkretne stanowiska pracy, a nawet segregować przestrzeń magazynową i towarową. Za pomocą taśm możliwe jest oznaczanie stref załadunku i rozładunku, stref przechowywania palet, konkretnych towarów czy materiałów uszkodzonych. Dzięki różnorodnej kolorystyce taśm, organizacja taka jest niezwykle przejrzysta i wymaga jedynie poznania schematów kolorystycznych obowiązujących w danym przedsiębiorstwie, by wszystko stało się przejrzyste na pierwszy rzut oka.

TAŚMY BHP: Przykłady i najważniejsze cechy

Taśmy stosowane do znakowania ciągów komunikacyjnych w budynkach produkcyjnych można podzielić na cztery najważniejsze grupy:

Taśmy jednokolorowe to najbardziej podstawowa wersja oznaczeń podłogowych. Ze względu na swoją wytrzymałość sprawdzają się doskonale do oznaczania ciągów komunikacyjnych, zastępując tym samym linie malowane farbą. W przeciwieństwie do tych ostatnich, taśmy charakteryzują się znacznie wyższą trwałością na starcia i zużycie, a jednocześnie są łatwe do wymiany i montażu i nie wymagają zatrzymywania procesów w całym przedsiębiorstwie w celu wymiany jednego odcinka oznaczeń.

Taśmy dwukolorowe to przede wszystkim taśmy ostrzegawcze, stosowane w miejscach szczególnego zagrożenia i niebezpieczeństwa. Taśmami takimi można oznaczać strefy pracy maszyn, strefy załadunku, przejścia dla pieszych, a nawet obiekty mogące stwarzać zagrożenie podczas poruszania się po obiekcie, w tym przede wszystkim progi, schody czy zwisające belki.

Trzecim wariantem są taśmy podłogowe antypoślizgowe, sprawdzające się przede wszystkim w punktach narażonych na zwiększoną wilgotność podłoża, wpływającą bezpośrednio na bezpieczeństwo poruszania się po nim. Standardowa taśma mogłaby szybko stać się tu zbyt śliska, powodując bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Specjalnie przygotowane taśmy antypoślizgowe są dla nich doskonałą alternatywą.

Ostatnim wariantem taśm, który jednocześnie stanowi najwyższy rodzaj zabezpieczeń BHP są taśmy fluorescencyjne stosowane do wyznaczania ścieżek ewakuacyjnych. Taśmy takie można montować zarówno na podłogach, jak i na ścianach, a dodatkowo oznaczać nimi wszelkie elementy wystające i utrudniające swobodne poruszanie się po obiekcie, a więc schody, progi czy kanty ścian.