Wiele feromonów pobudza układ węchowy do tworzenia pewnego rodzaju percepcji. Tego typu związkiem jest androstenol. Stanowi steroidowy feromon socjalny, który występuje w czystej postaci u ludzi tylko w okresie dojrzewania. W naturalnych warunkach występuje w ślinie, pocie i moczu. Uznawany jest za męski feromon i co ciekawe, występuje nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet w czasie owulacji. Wytwarzany może być również przez bakterie występujące na skórze.
Jako feromon jest substancją, która wpływa na to, czy postrzegamy osoby ze swojego otoczenia za atrakcyjne. Ma więc realny wpływ na odbiór otoczenia – przyczynia się do wyboru potencjalnego partnera seksualnego i ułatwia stosunki międzyludzkie. Pośredniczy tym samym w godowym zachowaniu. Jakie jest dokładne zastosowanie androstenolu? Czy może przyczynić się w przypadku mężczyzn do większego powodzenia towarzyskiego u kobiet?
Jak działa androstenol?
Dzięki temu, że androstenol oddziałuje na nas podświadomie, ułatwia w ten sposób nawiązywanie kontaktów i utrzymanie spójności grup społecznych. Tworzy w relacjach aurę życzliwości i otwiera ludzi, którzy nie byli wcześniej tak skłonni do rozmów czy interakcji. Zmniejsza onieśmielenie zarówno osoby stosującej, jak i osób postronnych. Bariery w kontaktach maleją. Jest przy okazji dobrym sygnalizatorem młodości i zdrowia. Sprawia, że osoby, które go stosują, postrzegane są jako bardziej atrakcyjne.
Nie do końca da się to racjonalnie wytłumaczyć, tak jak z resztą całkowite działanie feromonów. Warto jednak wiedzieć, że większa dawka feromonu steroidowego może skutecznie zmniejszyć efekt dominacji i agresji, zwiększając przy tym wrażenie osłabienia i uległości. Androstenol pomaga przede wszystkim w budowaniu relacji romantycznych, przyjaźni i dobrych relacji biznesowych.
Gdzie stosuje się androstenol?
Naturalny feromon ma wiele zastosowań. Przynosi korzyści zarówno kobietom i mężczyznom. Odpowiedzialny jest za zmianę poziomu hormonu luteinizującego w podwzgórzu, który wpływa na płodność kobiet. Zmienia także ich nastrój oraz wpływa na ich pobudzenie seksualne. Pod wpływem działania androstenolu kobiety oceniają mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych.
Androstenol może być używany także w celach marketingowych i wykorzystywany w mniej oczywistych okolicznościach. Prócz tego, że najczęściej stanowi składnik perfum, często aplikuje się go w toaletach czy kinach. Spryskane nim gazety lub miejsca publiczne są częściej wybierane i odbierane w lepszym świetle. Nie tylko przez kobiety.
Z czego wynika skuteczność androstenolu?
Androstenol jako alkohol sterydowy jest kojarzony z piżmem lub drzewem sandałowym. Naukowcy twierdzą, że piżmo ma działanie feromonalne, że jest afrodyzjakiem.
Androstenol, wydzielany w większych ilościach przez mężczyzn, znany jest przede wszystkim w biologii jako feromon knura, który wabi swoim zapachem maciory. Wszystko sprowadza się więc do pierwotnych działań w naturze.
U mężczyzn emiterem feromonów może być pacha. Najczęściej znajduje się ona na poziomie głowy kobiety, a więc – jej nosa. Innym miejscem, gdzie u mężczyzn występuje szczególnie duża emisja feromonów, jest obszar pomiędzy górną wargą a nosem. Pocałunek między dwojgiem ludzi może być rodzajem wąchania, podczas którego między całującymi się krążą substancje chemiczne, wzmagające podniecenie seksualne. Jeśli mężczyzna wydzielający duże ilości feromonów ma wąsy, cząsteczki zapachowe utrzymają się na nich i czas ich oddziaływania się przedłuży. Działanie zależy więc od uwarunkowania genetycznego i cech fizycznych.
Feromon wpływający na różne aspekty życia
Androstenol może być dobrym produktem do testowania sfery atrakcyjności i przepisem na powodzenie u kobiet. Ma wpływ na nasze życie i jakość w seksualnym aspekcie. Wszystko, co jest ciekawe, o intrygującym zapachu przyciąga ludzi i dobrze przynajmniej mieć tego świadomość.
Stosowanie egzohormonów steroidowych może odmienić nasze życie, pozwolić na zwiększenie pewności siebie poprzez przychylniejszy odbiór społeczeństwa, które wiele rzeczy odbiera zmysłami. Nie da się ich oszukać. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają bardzo podatne receptory na czynniki z zewnątrz i wiele czułych punktów erogennych.