Wybór właściwej frezarki dla zakładu produkcyjnego lub przemysłowego nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Frezarki są bardzo skomplikowanymi i złożonymi maszynami, przed zakupem warto zwracać uwagę na ich typ oraz sposób frezowania, by w pełni wykorzystać jej zalety i możliwości.
Do jakich prac nadaje się frezarka?
Czym jest frezarka? Jest to obrabiarką, którą wykorzystuje się do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i jednoczesnego kształtowania kształtów takich jak rowki, gwinty i koła zębate w drewnie, metalu lub innych materiałach. Podstawowym narzędziem obróbczym, które jest wykorzystywane w urządzeniu to frez. Urządzenie dokonuje swoich funkcji dzięki wprawianiu frezu w ruch obrotowy. W momencie pracy frezu, urządzenie przesuwa się również względem materiału jaki podlega obróbce. Materiał, który jest obrabiany we frezarce w zależności od przeprowadzanej pracy, może poruszać się ruchem posuwowym, krzywoliniowym lub prostoliniowym, zaś sam posuw może być przeprowadzane ręcznie lub w sposób zmechanizowany. Cena frezarki jest uzależniona od rodzaju tego urządzenia.
Podział frezarek pod względem ich budowy
Dostępne na rynku frezarki są podzielone ze względu na ich budowę. Najczęściej wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i frezarki wielowrzecionowe. Dodatkowym podziałem z jakim można się spotykać to frezarki poziome, uniwersalne, pionowe, przeznaczone do drewna, do gwintów, lub kół zębatych. Cena frezarek będzie inna w przypadku zakupu frezarki równowrzecionowej, dolnowrzecionowej lub górnowrzecionowej. W pierwszym typie frezarki górne wrzeciono znajduje się nad stołem, a w pozostałych jest położone równo na wysokości stołu pod stołem. Najrzadziej spotykane na rynku są frezarki dolnowrzecionowe, gdyż są bardziej niebezpieczne w obsłudze. Podczas pracy na tej maszynie może dojść do okaleczeń i urazów rąk. Może zdarzyć się również, że nastąpi wyrwanie obrabianego elementu lub rozerwanie narzędzia. Zdecydowanie najczęściej stosowanymi urządzeniami są frezarki górnowrzecionowe, które służą do masowego frezowania zewnętrznego i wewnętrznego różnorodnych przedmiotów na całej ich powierzchni obwodu. Znajdują one zastosowanie w fabrykach meblarskich lub zakładach produkcyjnych trudniących się produkcją drewnianych karoserii.
Dlaczego ceny frezarek różnią się?
Cena frezarki będzie podyktowana również wyposażeniem standardowym i dodatkowym prezentowanych przez producenta lub pośrednika modeli. Najwyższą cenę mają całkowicie zautomatyzowane frezarki numeryczne CNC. Wyposażenie standardowe tego typu frezarek zawiera między innymi: przekładnie śrubowe toczne, instalację chłodzenia narzędzi, podtrzymkę do długich trzpieni, kabinę osłaniającą przestrzeń roboczą, wrzeciona pozycjonowanie wrzeciono typu pionowego i poziomowego, lampę oświetleniową oraz osłonę prowadnic i klucze obsługowe. Dodatkowo mogą zostać wprowadzone dodatki takie jak: sonda do pomiaru przedmiotu, różnego typu imadła, trzpienia, karta Ethernet, stół płytowy lub stół uchylny, głowica wytaczarska naprawcza, stół obrotowy CNC, liniały pomiarowe w trzech osiach, elektroniczne kółko ręczne czy też podzielnica z konikiem. W przypadku maszyny takiej jak frezarka cena może być bardzo zróżnicowana – warto sprawdzić przykładowe na stronie Exapro.