Jak kupić trafiony prezent?

Każdy lubi dostawać prezenty i chyba każdy lubi je wręczać i tym sposobem sprawiać radość innym ludziom. Niejednokrotnie problem sprawia nam jednak kupno udanego, trafionego prezentu, który naprawdę spodoba się obdarowanej osobie i którym będzie zachwycona. Są chyba dwie recepty na kupienie udanego prezentu: po pierwsze – prezent związany zainteresowaniami osoby obdarowywanej, po drugie – przedmiot, o którym osoba obdarowywana wspominała, iż bardzo chciałaby mieć, a nie miała okazji lub pieniędzy, by go kupić.

Czego oczekują dzieci?

Na prezenty mikołajkowe szczególnie czekają dzieci, ale i dorośli lubią się tego dnia obdarowywać. Słodycze, zabawki, książeczki na pewno spodobają się dzieciom, a dorosłym mogą przypaść do gustu książki (jeśli dana osoba lubi czytać), płyty CD, perfumy, ładny szal czy fajny portfel. Prezenty bożonarodzeniowe często związane są z obchodzonymi świętami – możemy kupić ładne, oryginalne bombki na choinkę, słodycze na świąteczny stół, ale i nowości książkowe, dobre perfumy, biżuteria. Starajmy się zawsze dopasować prezent do zainteresowań drugiej osoby i nie kupujmy każdego roku na święta Bożego Narodzenia podobnego upominku.

W niektórych częściach Polski (Wielkopolska, Pomorze, Śląsk) także w Wielkanoc ludzie obdarowują się prezentami. Upominki wielkanocne przynosi zając wielkanocny, ukrywa je w domu lub ogrodzie, a domownicy, często same dzieci, szukają tych upominków. Szczególnie ważne są dla nas prezenty urodzinowe, które wręczamy sobie co roku. Można kupić bliskiej osobie praktyczny prezent – dobre wino, ładny sweterek lub kosmetyki, ale można też kupić śmieszny upominek, który rozbawi każdego. Upominki imieninowe są zazwyczaj skromniejsze od tych urodzinowych – dla kobiety np. bukiet kwiatów lub wspólne wyjście do kina lub do restauracji.

Zapakowane prezenty

Pieniądze na prezent?

Coraz rzadziej wręczamy państwu młodym prezenty ślubne, a zamiast nich dajemy pieniądze. Wciąż jednak wręczamy parze rozpoczynającej nową wspólną drogę życia prezenty – komplety pościeli, ładne serwisy do kawy, akcesoria kuchenne, książki, odtwarzacze DVD z filmami itp. Pięknym zwyczajem jest wręczanie prezentów z okazji rocznic – ślubu, początku związku, okrągłej rocznicy podjęcia pracy zawodowej. Poprzez upominek podkreślamy naszą pamięć o owym ważnym wydarzeniu sprzed lat i nasze uczucia. Od jakiegoś czasu obchodzimy hucznie Dzień Świętego Walentego. Prezenty walentynkowe powinny być romantyczne, sentymentalne lub związane z hobby naszej drugiej połówki. Mają sprawiać radość i wyrażać naszą miłość. W styczniu nie zapominajmy o prezentach dla dziadka i babci.

Klasyczne upominki imieninowe

Urodziny obchodzimy raczej powszechnie, a więc i prezenty urodzinowe są czymś normalnym i popularnym u nas. Inaczej jest z imieninami – nie wszyscy je świętują, nie każdy je obchodzi. Jeśli panuje u nas zwyczaj obchodzenia imienin, podtrzymujmy go. Nie musimy od razu wprawiać przyjęcia imieninowego, ale warto złożyć tego dnia solenizantowi życzenia i podarować mu niewielki upominek. Nie musi to być koniecznie drogi i okazały prezent, opakowany ozdobnie, wystarczy niewielki drobiazg wraz z ciepłymi życzeniami.

Kobiety uwielbiają dostawać kwiaty, a nieczęsto zdarza się im to. Najczęściej dostają kwiatka z okazji Dnia Kobiet, często również z okazji Walentynek panowie kupują swym towarzyszkom róże. Warto kupić żonie, dziewczynie, mamie właśnie piękny bukiet kwiatów na imieniny, jeśli nigdy tego nie robiliśmy. Miła niespodzianka, zaskoczenie to połowa udanego prezentu. Warto postarać się, by prezent nie był koniecznie drogi, ale by był niespodziewanym upominkiem. Kupmy solenizantowi to, czego nigdy mu nie dawaliśmy, a z czego na pewno się ucieszy. Jeśli rzadko wychodzimy gdzieś razem (mąż i żona, narzeczeni czy nawet mama i nastoletnia córka), zorganizujmy w imieniny bliskiej osoby wspólne wyjście do kina, do restauracji, na tańce. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie uroczystej kolacji – niespodzianki w domu. Ugotujmy coś pysznego, kupmy dobre wino i stwórzmy wyjątkową atmosferę tego wieczoru. Bardzo ważne jest jednak wybranie takiej formy spędzania imienin, która naprawdę sprawi przyjemność solenizantowi. Wyjście na tańce do klubu, kiedy wiemy, że nasz partner nienawidzi tańczyć, nie jest dobrym prezentem.

Kupno udanego, trafionego prezentu dla bliskiej osoby to, wbrew pozorom, trudne zadanie. Najlepiej postawmy się na miejscu drugiej osoby, spróbujmy wejść w jej skórę i zastanowić się, co sprawi jej przyjemność.  Jeśli wiemy, że mąż, narzeczony lubią wypić dobre wino, kupmy mu ładny stojak na wino z butelką dobrego trunku nawet jeśli my nie przepadamy za alkoholem. Jeśli partnerka namiętnie zbiera kubki z śmiesznymi obrazkami, kupmy jej fajny, oryginalny kubek, chociaż to upodobanie partnerki irytuje nas. Przy kupowaniu jakiegokolwiek prezentu liczy się przede wszystkim to czy myślimy o danej osobie kupując go, czy wiemy, co sprawi radość solenizantowi. Jeśli bliska nam osoba wspominała kiedyś, że chciałaby coś mieć, ogromną radość sprawimy nie tylko samym tym prezentem, ale i tym, że pamiętaliśmy, że kiedyś on/ona wspominał/wspominała o tej rzeczy. Nie trzeba wielkich pieniędzy ani dużego pudła z prezentem, by sprawić prawdziwą radość drugiej osobie, wystarczy jedynie dobrze pomyśleć, zanim kupimy prezent imieninowy.