Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy. Niezależnie od tego czy planujemy wyjechać do pracy sezonowej czy planujemy pozostać w kraju na dłużej koniecznie powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z wyjazdem za granicę w celach zarobkowych.
Czas pracy i język w Niemczech
W pierwszej kolejności każda chętna do pracy w Niemczech osoba powinna zastanowić się w jakim terminie i jak długo planuje pracować. Ustalenie konkretnego zakresu czasu umożliwi łatwiejsze dopasowanie odpowiednich ogłoszeń. Możemy zdecydować się na pracę sezonową np. zbieranie truskawek lub pracę przy pomidorach lub na długoterminową.
W drugim przypadku niekiedy konieczna jest znajomość języka niemieckiego lub angielskiego na bardzo dobrym poziomie. Jednak bez znajomości języka również można znaleźć dobrze płatną pracę, jednak będzie się ona opierała na wykonywaniu fizycznych obowiązków. Informacji na temat konieczności posługiwania się konkretnym językiem należy szukać w ogłoszeniu.
Na co jeszcze zwracać uwagę czytając oferty pracy?
Zazwyczaj decydującym aspektem jest czas od kiedy można zacząć pracę. Z ogłoszenia koniecznie należy uzyskać także informacje na temat zakwaterowania i wyżywienia. Ponadto istotne są również dojazdy do pracy w sytuacji gdy nocleg jest znacznie oddalony od fabryki czy danego zakładu. W ogłoszeniu zawarte będą również informacje odnośnie wymagań względem uczestnika. Nie warto oszukiwać i zgłaszać się do ofert, których wymagań nie spełniamy. Wszelkie oszustwa szybko zostaną zauważone.
Ważne jest aby wystrzegać się firm poszukujących rąk do pracy, które żądają opłat związanych z dojazdem do pracy. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat warunków zameldowania – z łatwością znajdziemy je na forach internetowych. Nie warto decydować się na podejmowanie współpracy z firmami oferującymi zdecydowanie za niskie wynagrodzenia. Jadąc za granicę zazwyczaj zależy nam na szybkim dorobieniu się, dlatego warto poszukać innych ofert, które spełnią nasze oczekiwania.
Przed podjęciem decyzji odnośnie pracy warto także zastanowić się nad własnymi słabościami i mocnymi stronami. Osoby, które narzekają na bóle pleców będą lepiej czuły się pracując wyprostowanym przy taśmie. Chętni do pracy cierpiący na bolące kolana nie powinni podejmować się pracy, w której konieczne jest ich częste zginanie. Wskazane jest także przeanalizowanie swoich mocnych stron np. dokładności czy wytrzymałości na upał. Dzięki temu wybierając nawet z pozoru ciężką pracę nie będziemy się przemęczać.
Jakie zawody są najbardziej poszukiwane w Niemczech?
Większość ofert pracy, które są udostępniane przez agencje dotyczy pracy fizycznej. Zazwyczaj są one związane z pracą przy zbiorach. Prace te mogą być wykonywane zarówno na świeżym powietrzu lub w szklarniach. Warto pamiętać, że w przypadku pracy w szklarni w lecie panują w niej bardzo wysokie temperatury, co może być ciężarem dla osób preferujących chłodniejsze otoczenie. Wiele ofert dotyczy także pracy w magazynach czy fabrykach produkcyjnych.
Bardzo często jest wówczas wymagana umiejętność obsługi wózka widłowego lub innych specjalistycznych maszyn. Niekiedy konieczna jest praca w chłodniach, w których panują niskie temperatury, dlatego warto być gotowym także na taką ewentualność.
Oferty mogą być związane także z wieloma innymi branżami np. spożywczą, chemiczną, farmaceutyczną czy kosmetyczną. Zazwyczaj prace te polegają na wykonywaniu czynności przy taśmie produkcyjnej, segregacji, układaniu towarów czy etykietowaniu ich.