Historia dronów – od czego wszystko się zaczęło?

Historia powstania dronów sięga niemalże XIX-wieku oraz jest ściśle związana z branżą wojskową. Warto pamiętać, że najstarsze drony obecnie posiadają niemalże 40 lat. Związane jest to z tym, że urządzenia radiowe, które niegdyś wykorzystywało wojsko mogą być nazywane dronami ze względu na sposób użytkowania.

Do czego służyły urządzenia radiowe?

W czasach II Wojny Światowej drony były wykorzystywane do rozpoznawanie terenów wroga oraz przenoszenia informacji. Początkowo urządzenia sterowane drogą radiową nie potrafiły latać, ale były to łodzie pływające pod wodą. Dzięki zastosowaniu wysokich częstotliwości przenoszenia fal radiowych były one niemalże nie do wykrycia przez radary dzięki czemu pełnić mogły funkcję pojazdów szpiegujących. Sterowane drogą radiową samoloty były wykorzystywane w czasach wojny przez min. Amerykanów, Brytyjczyków oraz Niemców.

Odnosząc się do dronów latających prawdziwym początkiem był bezzałogowy dron o nazwie „Predator”, który dał początek kolejnym konstrukcją wywodzącym się z krajów Izraelskich. Dzięki zastosowaniu kamer drony tego typu miały możliwość przesyłu informacji oraz zdjęć z danego obszaru terenu.

Do czego drony wykorzystywane są obecnie?

Obecnie urządzenia sterowanie drogą radiową wykorzystuje się w niemalże wszystkich branżach obecnych na rynku a dodatkowo w wojsku czy policji. Drony oprócz rozrywki pozwalają rozwijać branżę usługową poprzez nagrywanie wysokiej jakości materiałów filmowanych, których ujęcia mogą być wykonane tylko i wyłącznie z nietypowej perspektywy drona. Urządzenia latające wykorzystuje się też do rozrywki np. zawodów w wyścigach dronów lub po prostu do zabawy przez dzieci.

Warto jednak nadmienić, że nie każdy rodzaj drona może być używany przez wszystkich użytkowników. W przypadku wysokiej jakości dużych urządzeń należy posiadać specjalne pozwolenia oraz przeszkolenie, które zapewni uzyskanie odpowiednich umiejętności.

dron phantom 3 w powietrzu

Jak rozwinęły się specyfikacje techniczne dronów?

Od czasów, kiedy powstawały pierwsze urządzenia sterowane drogą radiową do czasów dzisiejszych specyfikacje techniczne rozwinęły się na bardzo wysokim poziomie. Początkowo urządzenia tego typu posiadały tylko i wyłącznie możliwość sterowania nimi z niewielkich odległości. Stopniowo wprowadzano udoskonalenia. W przypadku wojska dzięki zastosowaniu materiałów, które niedostępne są dla masowej produkcji umożliwiono sterowanie takimi urządzeniami na duże odległości oraz przesyłanie obrazu w dobrej jakości.

Obecnie drony znajdują zastosowanie głównie podczas nagrywania filmów, klipów czy materiałów reklamowych związanych z wideo. Już teraz specyfikacje techniczne związane z kamerami montowanymi w korpusie są na najwyższej jakości. Na chwilę obecną producenci dronów prześcigają się w montażu coraz mocniejszych baterii, aby zapewnić dłuższy czas działania, ale też montażu wyższej jakości komponentów, aby drony nie były łatwo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć, że drony w dzisiejszych czasach mogą posiadać zasięg nawet do 10 kilometrów.

Zakup drona – czy to takie proste?

Oczywiście zakup drona nie wiąże się z przymusem posiadania kompleksowej wiedzy na ten temat, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie użytkownika oraz osób postronnych, a także o obowiązującym prawie, które w przypadku większych urządzeń wymaga pozwoleń oraz przejścia specjalistycznych kursów przez potencjalnego użytkownika. Ceny dronów sięgające nawet 10 000 złotych pokazują jak wielką różnorodność na rynku posiada branża związana z dronami. Do tego doliczyć należy także koszty serwisu, ponieważ w przypadku tak dużej inwestycji, warto postawić na autoryzowany serwis DJI.