Jak dobierać baterie do wózków widłowych

Aby wózek widłowy spełniał jednak wszystkie oczekiwania, warto dobrać odpowiednią do potrzeb zakładu baterię.

Wózki widłowe działające dzięki baterii, a nie silnikowi spalinowemu są we wszelkich obiektach zamkniętych znacznie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Współczesne akumulatory gwarantują naprawdę dobrą wydajność maszyn i zapewniają ciągłość pracy, także wielozmianowej, jednocześnie eliminując szkodliwość dla otoczenia i środowiska spowodowaną emisją spalin.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W jaki sposób należy wybierać odpowiednie baterie do wózków widłowych?

Dopasowując baterię do wózka widłowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów decydujących o wydajności i dynamice pracy wózka.

Wymiary baterii. Zewnętrzne wymiary skrzyni, w której znajduje się wcześniej używana bateria trakcyjna powinny zgadzać się z wymiarami nowej kupowanej baterii, tak by skrzynia wraz z baterią trakcyjną wypełniały całą dostępną, przeznaczoną na baterię przestrzeń.

Dopasowanie rozmiarów fizycznych baterii jest o tyle ważne, że przy zbyt małym rozmiarze waga baterii może być za niska i zmniejszyć bezpieczeństwo korzystania z wózka widłowego. Warto pamiętać, że to właśnie bateria jest głównym elementem decydującym o masie elektrycznego wózka widłowego i jej zmiejszenie przyczyni się do zmiany równowagi konstrukcji pojazdu oraz jego udźwigu.

Napięcie baterii. Kolejny ważny parametr, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze baterii do wózka widłowego to jej napięcie, które powinno być zgodne z wymaganiami producenta. Właściwe napięcie dla baterii wózka widłowego można znaleźć w dokumentacji technicznej pojazdu lub na tablicy znamionowej wózka.

Rodzaj baterii. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka wariantów baterii trakcyjnych stosowanych do zasilania wózków widłowych. Wśród najczęściej wykorzystywanych wariantów można spotkać m.in. baterie żelowe i baterie kwasowe. Wybór właściwej będzie zależał od oczekiwanego trybu pracy. Baterie kwasowe są tańszym, ale bardziej kłopotliwym rozwiązaniem wymagającym regularnego uzupełniania elektrolitu.

Baterie żelowe to nowsza i nieco droższa alternatywa dla baterii kwasowych. Elektrolit płynny został zastąpiony tutaj specjalną, żelową formą elektrolitu umożliwiającą zamocowanie baterii w dowolnej orientacji i nie wymagającą regularnego uzupełniania płynów. Baterie żelowe są bardziej trwałe i odporne na samorozładowanie.

bateria do wózka widłowego

Gdzie szukać baterii do wózków widłowych?

Dla sprawnego działania wózka widłowego i wieloletniej pracy na jednej baterii, wybór odpowiedniego rozwiązania warto dobrze przemyśleć. Dopasowanie właściwej baterii to nie tylko kwestia znalezienia parametrów odpowiadających tym zalecanym przez producenta, ale przede wszystkim wybór rodzaju baterii dopasowanego do potrzeb i trybu eksploatacji wózka widłowego.

Dobrym wyznacznikiem jest tu sama konieczność regularnego uzupełniania elektrolitu w bateriach kwasowych – jeśli nie jest to problemem i będzie odpowiednio pilnowane, nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać nieco tańszą, ale sprawdzoną baterię. Akumulatory żelowe są praktyczne, ale znacznie droższe i nie zawsze opłacają się, jeśli wózek wykorzystywany jest jedynie raz na jakiś czas i nie ucierpi na częstym uzupełnianiu elektrolitu.

Nie mając pojęcia o tym, którą baterię do wózka widłowego wybrać, warto skonsultować się ze specjalistami. Obecnie, firmy oferują nie tylko sprzedaż i serwis baterii do wózków widłowych, ale też fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego rozwiązania oraz bezpiecznego użytkowania zakupionych baterii. Stawiając na wiedzę bardziej doświadczonych osób możesz mieć pewność, że Twoje wózki widłowe będą pracowały sprawnie przez długi czas.