Dlaczego warto korzystać z szablonów faktur?

Szablony potrafią w wygodny sposób przyspieszyć pracę i dać możliwość zaoszczędzenia czasu, jaki możesz przeznaczyć na inne sprawy zawodowe lub prywatne. Dotyczy to również wystawiania faktur. Co więcej, współczesne szablony faktur są nie tylko skutecznym sposobem na udokumentowanie najważniejszych danych związanych ze sprzedażą towarów i usług, lecz też sposobem na zareklamowanie swojej firmy. Dlaczego jeszcze warto korzystać z szablonów faktur?

Szablony faktur – dlaczego warto z nich korzystać?

Skuteczne promowanie biznesu

Istnieje dużo programów do faktur, dzięki którym możesz stworzyć swój własny, niepowtarzalny szablon, na którym zawrzesz logo i key visual swojej firmy. Faktura może dziś z powodzeniem stać się jedną z unikatowych wizytówek Twojej firmy. Plusem takiego rozwiązania jest to, że przepisy wymagają przechowywania faktur przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Szablon formularza może być klasyczny, w tradycyjnej formie, lub też możesz postawić na promowanie swojego wizerunku w kreatywny sposób.

Możliwość wprowadzania zmian w szablonach

Kolejnym plusem jest możliwość dowolnego konfigurowania szablonów w zależności od potrzeb. Faktury za dostawę towarów różnią się w pewnym stopniu od faktur wystawianych za usługę, do tego dochodzi również konieczność zgodności faktur z przepisami, zawartymi m.in. w ustawie o VAT, rozporządzeniu Ministra Finansów o podatku od towarów i usług, ustawą o rachunkowości i wieloma innymi zapisami.

Wystawianie faktur online umożliwia tworzenie dokumentu w szybki i prosty sposób: po dodaniu odpowiednich pozycji wystarczy już tylko kilka kliknięć, aby dokument był gotowy.

Wystawianie faktur online

Odczuwalna oszczędność czasu

Fakturowanie to jedynie jedna z wielu czynności, jakimi trzeba się zajmować, prowadząc firmę. Do tego dochodzą spotkania z kontrahentami, negocjacje, zebrania, kierowanie projektami i szereg innych kwestii. Wystawianie faktur online może sprawić, że na wszystkie ważne obowiązki będziesz mieć znacznie więcej czasu.

Dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca

Korzystanie z dedykowanego oprogramowania do faktur to również możliwość wystawiania dokumentu z dowolnego urządzenia, co przekłada się na pełną mobilność. Nieważne, gdzie jesteś – możesz szybko zająć się wystawieniem faktury i już po kilku chwilach wrócić do innych obowiązków.

Gdzie szukać najlepszych szablonów do faktur?

Jak już o tym wspominaliśmy, w sieci istnieje mnóstwo miejsc, w których możesz znaleźć zarówno klasyczne, jak i atrakcyjne wizualnie szablony faktur. Pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie strony są warte uwagi? Jak wybrać najlepszy szablon? Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

  • Ważne są nie tylko atrakcyjne szablony. Zwróć uwagę również na to, czy tworzone wzory są na bieżąco aktualizowane zgodnie z przepisami. W przeciwnym razie możesz np. nie mieć możliwości dodania ważnej rubryki lub wprowadzenia wymaganego układu.
  • Czy możesz testować szablony za darmo? Część stron udostępnia przykładowe wzory i funkcje za darmo, podczas gdy za pozostałą część trzeba już uiścić stosowną opłatę. Istnieją już także strony, na których możesz uzyskać pełen dostęp do wszystkich opcji w ramach miesięcznego okresu testowego. Tak jest np. w sytuacji, gdy wystawianie faktur online chcesz przetestować z oprogramowaniem Melpe.
  • Jakie zabezpieczenia są stosowane w przypadku wybranego oprogramowania? Możliwość przechowywania danych w oprogramowaniu zewnętrznym to duże korzyści, lecz też spore zagrożenia. Dlatego też, zanim wybierzesz oprogramowanie, dowiedz się, jak zabezpieczane są wprowadzane dane. Zapoznaj się z opiniami, postaraj się o kontakt z twórcami aplikacji, jeśli masz taką możliwość.
  • Czy możesz modyfikować szablon? Zdarza się, że masz już przygotowane szablony, lecz chcesz zmniejszyć lub zwiększyć ilość miejsca na opis niektórych pozycji. Warto sprawdzić, czy kreator, z którego korzystasz, oferuje Ci taką opcję.

Wystawianie faktur online

Wystawianie faktur online – dlaczego jeszcze warto zdecydować się na taką opcję?

Oprócz szansy na zaoszczędzenie czasu i wystawianie różnych rodzajów faktur korzystanie z dedykowanych programów, oferujących gotowe szablony, daje Ci jeszcze inne korzyści. Kontrahent nie płaci? Możesz wysłać mu przypomnienie. Chcesz szybko sprawdzić status wysłanej faktury? Oprogramowanie również Ci to umożliwia. Chcesz dostosować program do aktualnych potrzeb swojej firmy? To doskonale, dlatego że Melpe to oprogramowanie, które rozwija się razem z Tobą i Twoją firmą.