Oznakowanie CE – w jakich przypadkach jest obowiązkowe?

Oznakowanie CE pojawia się na produktach, które zostały sprawdzone pod kątem zasadniczych wymagań dla danej kategorii towarów sprzedawanych w obrębie Unii Europejskiej. Zgodnie z obowiązującymi zasadami UE, do obrotu mogą zostać dopuszczone wyłącznie produkty spełniające jednolite wymagania unijnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowania, zdrowia publicznego oraz oddziaływania na środowisko. Producenci, którzy chcą na rynku europejskim działać muszą potwierdzić zgodność swoich produktów stosując m.in. oznakowanie CE. Jakie produkty objęte są tym wymogiem, w jaki sposób uzyskać oznakowanie i ile należy za taki certyfikat zapłacić?

Produkty z wymogiem oznakowania CE

Oznakowanie CE, z francuskiego Conformité Européenne jest symbolem deklaracji zgodności produktu z dyrektywami Unii Europejskiej. Wykorzystywany przez producenta stanowi potwierdzenie, że produkt trafiający na rynek europejski jest bezpieczny i zgodny z jego wymogami. Wbrew temu, jak często interpretują ten symbol konsumenci, znak CE nie jest handlowym świadectwem jakości, potwierdzeniem że produkt powstał w Unii Europejskiej ani certyfikatem bezpieczeństwa – producent może zasygnalizować oznakowaniem CE jedynie fakt, że jego produkt odpowiada standardowi i wymogom rynku UE.

Sama potrzeba stosowania oznaczenia CE została wyraźnie określona przez dyrektywy starego podejścia oraz dyrektywy nowego podejścia. Pierwsze, dotyczące m.in. przemysłu motorniczego i farmaceutycznego określają szczegółowe wymagania techniczne dla produktów wprowadzanych na rynek europejski i nakazują kontrolę produktów wprowadzanych na rynek, oddając ją w ręce państwowych organów nadzoru, np. Inspekcji Handlowej. Dyrektywy nowego podejścia, bardziej liberalne od poprzednich nie zakładają odgórnej kontroli przez organy nadzoru, a odpowiedzialność za spełnienie zasadniczych wymagań dla produktów pozostawiają w rękach producentów.

Towary mają być bezpieczne dla konsumenta i środowiska, a producent deklaruje własną odpowiedzialność za nie poświadczając ją oznakowaniem CE.

Dyrektywy nowego podejścia mają zastosowanie dla m.in. maszyn, sprzętu elektrycznego, zabawek, urządzeń ciśnieniowych i gazowych, sprzętu ochrony indywidualnej, telefonów komórkowych, kosiarek do trawy i wiertarek, komputerów, kasków rowerowych oraz okularów przeciwsłonecznych i wielu innych. Dyrektywa nowego podejścia nie ma zastosowania np. dla mebli, ubrań, żywności czy kosmetyków, dlatego umieszczenie na niej certyfikatu CE nie jest konieczne.

Jak uzyskać oznakowanie CE dla swoich produktów?

Sam proces uzyskania oznakowania CE może być różny w zależności od typu produktu, ale jako że to producent przejmuje odpowiedzialność za spełnienie wymagań UE i samodzielnie ją deklaruje, w wielu przypadkach do uzyskania oznakowania CE wystarczy samodzielna certyfikacja produktu. O tym jakiej procedurze uzyskania certyfikatu CE będzie podlegał konkretny wyrób decydują akty prawne wprowadzające wymogi dla danego typu produktu (tzw. dyrektywy nowego podejścia) – dostępnych jest 16 typów procedury oceny zgodności wyrobu, obejmujących zarówno samokontrolę produkcji jak i wiele procedur kontroli zewnętrznej.

Gdzie umieścić oznakowanie CE na produkcie?

Po ustaleniu i zweryfikowaniu produktu pod kątem zgodności z wymaganiami, producent ma obowiązek umieścić oznakowanie CE na opakowaniu swojego produktu oraz sporządzić deklarację zgodności produktu z dyrektywami unijnymi. Deklaracja nie musi być dołączana do każdego produktu, a jedynie przechowywana w celu ewentualnej kontroli organów nadzoru, np. Inspekcji Handlowej. Co ważne, deklaracja (a nie samo oznaczenie CE) musi zostać dołączona między innymi do kosiarek, wiertarek, szlifierek, telefonów komórkowych oraz łodzi rekreacyjnych, zgodnie z obowiązującymi wymogami UE. Na deklaracji znajduje się numer identyfikacyjny produktu, nazwa i adres producenta, przedmiot deklaracji, odwołania do norm lub specyfikacji z którymi produkt jest zgodny, a także deklaracja producenta o wydaniu dokumentu na wyłączną odpowiedzialność producenta. Jeśli oznakowanie CE zostało wydane przez jednostkę notyfikowaną przeprowadzającą kontrolę produktu, informacja taka musi zostać w deklaracji odpowiednio odnotowana. Samo oznakowanie CE powinno pojawić się na opakowaniu produktu i na samym produkcie.

oznakowanie ce

Telefony komórkowe są jednym z produktów, które muszą mieć dołączoną deklarację CE. W jej stworzeniu pomaga firma Bureau Veritas.

 

Koszty oznakowania CE

Ze względu na to, że producent może przeprowadzić samokontrolę produktów i zadeklarować zgodność z wymogami dla oznakowania CE, proces jego uzyskania może być darmowy. W niektórych przypadkach określonych w dyrektywach nowego podejścia konieczne jest korzystanie z usług jednostki notyfikowanej, która naliczy opłaty zależnie od procedury certyfikacji i złożoności procesu kontroli produktu. Cena może wynieść tu nawet kilkanaście tysięcy złotych.