Garaże blaszane i nie tylko do wyboru, do koloru – wybieramy najlepsze rozwiązania

Dzisiaj wybór garażu idealnego nie stanowi problemu. Możemy podejmować decyzje na podstawie szerokiej oferty garażów drewnianych, murowanych, blaszanych i innych. Warto poznać ich zalety i wady, tak aby dobrać rodzaj najlepszy do własnych preferencji. Poznajmy przykładowe warianty.

Garaże drewnopodobne – zalety

Na rynku znajdziemy zarówno garaże gotowe, jak i te, które możemy zamówić pod indywidualny wymiar, tym lepiej dobierając je do swoich preferencji. Dostępne są zarówno garaże z dachem jedno- jak i dwuspadowym, dzięki czemu łatwo będzie dobrać jego rodzaj do metrażu działki. W ofercie są zarówno garaże niewielkie, o wymiarach 3×5 m, jak i duże, dla osób o większych potrzebach, których szerokość może sięgać nawet do 8 m. Inne, nieco bardziej uśrednione wymiary to np. 6×5,5 m. Decydując się na garaż blaszany, łatwo jest dowolnie dobrać jego kolor, dopasowując go tym samym do wyglądu posesji. Jego inne zalety to możliwość ocieplenia i montaż ogrzewania, niższe koszty montażu, w porównaniu z np. garażem drewnianym czy murowanym oraz możliwość postawienia w innym miejscu.

Garaże akrylowe – najważniejsze cechy

Główna różnica pomiędzy garażem wykonanym z ocynkowanej blachy a tym z blachy akrylowej polega po prostu na tym, że ta druga jest pokryta farbą akrylową. Jej kolor może być dowolnie dobrany, można zdecydować się na barwy oferowane przez sklep, lub pomalować garaż na kolory samodzielnie wybrane, jednak trzeba pamiętać o tym, że nakład pracy może być dosyć duży, a oszczędność niewielka. Dodatkowa warstwa farby akrylowej generuje nieco wyższą cenę, przede wszystkim ze względu na dodatkowe zabezpieczanie blachy przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Dobrej jakości garaże akrylowe posiadają wzmocnienia przy dachach, bramach garażowych oraz drzwiach. Wykorzystywane zazwyczaj kątowniki i ceowniki są zginane na zimno, a ich przekrój wynosi od 25 do 45 mm.

mężczyzna w blaszanym garażu

Garaż blaszak to najmniej czasochłonne i najłatwiejsze rozwiązanie, które posłuży Ci przez lata.

Garaż blaszany – wykonanie od A do Z

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Oczyszczamy je i dokonujemy pomiarów. Zaleca się, aby dookoła garażu pozostawić co najmniej 20 cm zapasu dla pewności, że garaż nie ulegnie wychłodzeniu zbyt szybko. Dokonujemy pomiaru po przekątnej na etapie szalowania, tak by zrobić odpowiednią wylewkę.

Przechodząc do montowania konstrukcji, najczęstszym rozwiązaniem jest przewiezienie już wykonanej i ustawienie na miejscu. Jeśli nie, do zestawu dołączana jest szczegółowa instrukcja. Przed wykonaniem wylewki zalecane jest rozsypanie kruszywa, tak by zamarzająca woda miała się gdzie rozprężać. Po wykonaniu wylewki dokonujemy nawierceń w betonie, celem zamocowania odpowiednich elementów. Garaż można umiejscowić na podłożu na kilka sposobów:

  • Możliwe jest najpierw ustawienie garażu na podłożu, a dopiero potem wykonywanie wylewki, pamiętajmy jednak wówczas o tym, by nie zapadał się on w mokrym betonie.
  • Wiercąc otwory na kostce brukowej, pamiętamy o ostrożności, w celu uniknięcia uszkodzeń.
  • Umieszczając garaż na fundamentowych blokach, pamiętamy o wkopaniu ich w ziemię.
  • W miejscu styku ścian garażu z podłożem, nie ma miejsca na wolne przestrzenie. Zapobiegnie to wychładzaniu się pomieszczenia.
  • Dbamy o to, by stosowane kotwy były dobrej jakości i posiadały niezbędne atesty.

Ciekawostką dla zainteresowanych jest to, że w zależności od firmy, do której zwrócisz się w sprawie zakupu i montażu garażu, możesz liczyć na pełną wizualizację gotowego projektu, dzięki czemu możesz szybko zobaczyć, jak będzie wyglądał garaż po zakończeniu montażu. A gdy już dokonasz wyboru, pozostanie Ci już tylko cieszyć się solidną konstrukcją, która przetrwa długie lata.