Przegląd rowerów górskich na wiosnę 2017

Niekiedy wybór odpowiedniego dla nas roweru górskiego może stanowić problem. Jednak, jeżeli jesteśmy zapalonymi sportowcami, a rower stanowi ważniejszą rolę niż telefon czy komputer, będziemy wiedzieli, jak typ roweru będzie dla nas najlepszy.

Musimy jednak znać podstawowe podziały pomiędzy rowerami górskimi. Wybór roweru górskiego jest dość wymagający, jednak jeżeli od dawna uprawiamy różne sporty rowerowe, nie będzie to dla nas wyzwaniem. Znając typy rowerów górskich, będziemy mogli przede wszystkim porównać je ze sobą, a także dopasować odpowiedni do naszych predyspozycji. Odpowiedni rower górski jest ważny, ponieważ nie każdy będzie nadawał się do jazdy po stromych ścieżkach górskich czy podczas pokonywania przeszkód. Spośród rowerów górskich, można także wybrać rower o charakterze uniwersalnym, jeżeli chcemy mieć dobry rower do jeżdżenia po mieście. Warto jednak zainwestować w naprawdę dobry rower, jeżeli jesteśmy sportowcami. Dobór roweru może w znaczny sposób wpływać na osiągane przez nas wyniki.

Rowery MTB

Wszystkie rodzaje rowerów górskich możesz znaleźć w internetowym sklepie rowerowym PM Bike: http://www.pmbike.pl/rowery-gorskie. Serdecznie polecamy.

ATB – ten typ roweru górskiego jest przeznaczony do jazdy w trudniejszych warunkach, nie tylko w górach. Jednak nadaje się też on do wygodnej jazdy w mieście. Ma odpowiednio stworzoną konstrukcję, aby umożliwiała ona jazdę w każdym typie terenu. Na rowerze typu ATB można jeździć będąc wyprostowanym. Jest to bowiem dość prosty typ roweru, dlatego jest on chętnie zakupywany przez amatorów i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerem.

MTB – są to rowery specjalnie dopasowane do trudniejszych warunków. Taki rower możemy zakupić, gdy mamy przed sobą tor przeszkód lub jazdę po trudnym leśnym szlaku. Rowery typu MTB są dość ciężkie. Ma to bowiem wpływać na wytrzymałość roweru podczas trudnej przeprawy. Rower taki posiada amortyzatory, które montowane są w ramie, w siodełku, mostku kierownicy lub w widelcu. Widelec to miejsce, gdzie montowane są koła roweru.

XC – ten rodzaj rowerów należy do najlżejszych. Najczęściej posiada on jeden amortyzator, jednak możemy spotkać się z rowerem XC wyposażonym w pełną amortyzację. Wszelkie detale takie jak rozmiar i szerokość kierownicy, zależą od naszych predyspozycji. Dużą zaletą jazdy na takim rowerze jest mniejsze zmęczenie – jest to zaleta wagi roweru.

DH – cięższe niż rowery do cross country, jednak są one zawsze amortyzowane w sposób pełny. Dużą zaletą roweru Downhill jest hamulec posiadający dużą średnicę – możemy zatrzymać się przy każdej prędkości. Łatwo operuje się rowerem DH – jest to szczególnie ważne w przypadku zakrętów przy dużej prędkości.

FR – ten typ roweru posiada bardzo wytrzymałą ramę, dość szerokie opony, amortyzatory, wielokomorowe obręcze, które powinny być bardzo wytrzymałe. Rower taki możemy podzielić na dwie kategorie – tak zwany hardtail – ze sztywną ramą. Rower tego typu jest dość lekki i bardziej uniwersalny. Na rowerze hardtail możemy liczyć na większą zwrotność. Natomiast, rower tak zwany full suspension – posiada większą amortyzację. Dzięki nim możliwe jest osiąganie większej szybkości, oraz pokonywanie większej ilości przeszkód.

Enduro – jest to rower, który pozwala nam na pokonywanie różnego rodzaju ciężkich tras. Możemy na nim jeździć w przypadku zawodów w pokonywaniu przeszkód lub podczas jazdy na cięższym szlaku górskim. Jednak jest on bardziej uniwersalny niż na przykład rower typu FR lub DH.

Trail/All Mountain – rowery te świetnie nadają się do kolarstwa górskiego. W przypadku tego typu roweru możemy liczyć na jego lekkość i dobrą zwrotność.