Niebezpieczne substancje w naszych wodach

Rosnąca świadomość społeczna, a także coraz bardziej nagłaśniany kryzys klimatyczny w mediach, skłaniają do uważnego przypatrzenia się w jaki sposób chroni się środowisko przed zanieczyszczeniami, które wynikają z działalności człowieka. W szczególności dotyczy to branży komunikacyjnej, zakładów produkcyjnych, reprezentujących przemysł ciężki, petrochemiczny, w których restrykcyjne przestrzeganie przepisów BHP jest niezbędne. Co zrobić, jeżeli dojdzie do niechcianego wycieku substancji toksycznych, w jaki sposób można zminimalizować powstałe szkody?

Toksyczne substancje – czym są?

Mass media chętnie nagłaśniają sytuacje, w których doszło do przedostania się substancji chemicznych do ziemi, przykładowo w zakładach chemicznych czy elektrowniach atomowych. Wiadomości tego typu mogą napawać ogromnym pesymizmem, lecz mimo wszystko należy do nich podchodzić konstruktywnie i z dużym dystansem. Fakt występowania wycieków szczególnie metali ciężkich, niestety nie jest współczesnym zjawiskiem. lecz najprawdopodobniej mamy z nim do czynienia od kiedy rozpoczęła się historyczna rewolucja przemysłowa, czyli od XIX wieku. Nie można mieć żadnej pewności, że już wówczas do gleby nie przedostawały się resztki smarów, oleju, różnego rodzaju naft, farby, rozpuszczalników, które poprzez dziesięciolecia miały swój udział w zmianie jakości gleby oraz mikrobiologicznej wód gruntowych.

Na szczęście wraz z rozwojem technologicznym nastąpił również postęp w naukach przyrodniczych, a szczególne znaczenie zyskało używanie nowoczesnej aparatury przeznaczonej do pomiarów laboratoryjnych, dzięki którym jesteśmy dziś bardziej świadomi istniejącego zagrożenia oraz skłonni do wynalezienia konstruktywnych rozwiązań. Należy pamiętać, że występujące w przyrodzie związki chemiczne mogą nie być toksyczne, choć tak brzmią z nazwy, natomiast precyzyjne określenie ich stężenia pozwala stwierdzić, czy stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka.

Jak się ustala czy wody gruntowe są skażone?

Najważniejszym czynnikiem, zapobiegającym powstawaniu skażenia środowiska, jest rozważne i świadome działanie człowieka niemal w każdej dziedzinie życia oraz prowadzenie systematycznych kontroli. Polskie normy w sprawie jakości wód gruntowych są podawane w rozporządzeniu Ministra Środowiska, które są na bieżąco ustalane dzięki współpracy z instytucjami naukowo-badawczymi. Uzyskane wyniki laboratoryjne poprzez określenie rodzaju i poziomu zanieczyszczeń wspomagają działania prewencyjne. Przykładowo, przeprowadzone badania studni wiejskich z okolic Wrocławia wykazały, jaki wpływ na jakość wody pitnej mają wykorzystywanie ołowianych części przy ich zabezpieczaniu, umieszczanie w pobliżu szamba oraz pól uprawnych, które są nadmierne nawożone sztucznymi nawozami. Wymienione czynniki sprzyjają powstawaniu zwiększonego natężenia form azotu, fosforu a także ołowiu, żelaza czy manganu, które są wówczas niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Podobne zagrożenie stwarza gwałtownie rosnący i źle zabezpieczany transport drogowy. W okresie zimowym najczęściej stosuje się środki na bazie chlorku sodu do oczyszczenia dróg, które jak wykazują badania przedostają się do gleby, powodując wyniszczenie zieleni. Ponadto, zbyt intensywny ruch pojazdów silnikowych, które są w złym stanie technicznym, powodujący nadmierne wycieki oleju, smarów, benzyny lub ropy, mają wpływ na jakość wód gruntowych oraz cały ekosystem.

unisorbent-20kg

Uniwersalny sorbent naturalny to rozwiązanie na zanieczyszczenie środowiska.

Jak zminimalizować skutki wycieków?

O ile nie jest się w stanie całkowicie zlikwidować potencjalnego ryzyka skażenia wód gruntownych, z pewnością powinno się podejmować wszelkie, możliwe działania prewencyjne. Z myślą o środowisku zaczęto stosować w przemyśle, produkcji oraz transporcie naturalny sorbent mineralny, który będąc wysoce ekologicznym i skutecznym środkiem, ze względu na wysokie właściwości sorpcyjne może skutecznie wchłonąć niekontrolowane wycieki. W przypadku zabezpieczenia dróg przed zlodowaceniem, stanowi bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnej soli, a przy nawożeniu gleby pod uprawę doskonale sprawdzi się w formie zeolitu, który składa się z naturalnych, ukruszonych minerałów glinokrzemianowych. Wszelkie tego typu produkty można dostać u sprawdzonych dystrybutorów jak Unisorbent.