Jak uzyskać status organizacji użytku publicznego (OPP)?

Wiele organizacji pozarządowych zajmuje się sprawami społeczeństwa. Niekiedy są to drobne inicjatywy mające na celu usprawnienie funkcjonowania życia zarówno w małych, jak i wielkich miastach. Czasami jednak są to większe projekty, których cel jest zupełnie inny.

Każda organizacja pozarządowa może dążyć do tego, aby otrzymać status organizacji użytku pożytecznego, w skrócie OPP. Taki status najczęściej uzyskują różnego rodzaju fundacje, kluby sportowe czy stowarzyszenia, posiadające odpowiedzialność prawną. Aby uzyskać status OPP, należy spełnić wymogi, które określa ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Konieczne jest także potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co to jest status Organizacji Pożytku Publicznego?

Z prawnego punktu widzenia status Organizacji Pożytku Publicznego to dodatkowe uprawnienia i związane z nimi obowiązki nadawane przez Sąd. W praktyce otrzymują go nie tylko organizacje pozarządowe, ale również organizacje powołane przez lokalne kościoły, a także inne związki wyznaniowe. Aktywność organizacji polega na działaniu dla dobra społecznego, które określa ustawa. Są to między innymi inicjatywy podtrzymujące tradycje narodowe, dbanie o prawa kobiet, a także ochrona i promocja zdrowia.

Jak uzyskać status OPP? Wymogi

Organizacja Pożytku Publicznego otrzymuje swój status dopiero po spełnieniu szeregu warunków opisanych w ustawie. Podstawą do złożenia wniosku jest prowadzenie działalności pożytku publicznego przez 2 lata, bez przerw. W tym czasie aktywność powinna dotyczyć ogółu społeczności albo konkretnej grupy – na przykład rodziny w trudnej sytuacji finansowej. Warto przy tym pamiętać, że działalność gospodarcza może być prowadzona jedynie przy inicjatywach pożytku publicznego, a nadwyżki przychodu powinny być przeznaczone na organizację.

Osoby prowadzące działalność, które starają się o status Organizacji Użytku Publicznego nie mogą być także karane wcześniej przed Sądem za oszustwa majątkowe oraz gospodarcze. Mogą natomiast otrzymywać wynagrodzenie, które nie jest wyższe niż to określone w ustawie o prowadzeniu przedsiębiorstw przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W praktyce zakazane jest również samodzielne dysponowanie zgromadzonymi funduszami na rzeczy materialne dla członków zarządu, pożyczania funduszów organizacji oraz dawania ich pod zastaw. Dochody nie mogą być natomiast przekierowywane na osoby trzecie, nawet jeśli pozostają one w bliskim pokrewieństwie.

Do najważniejszych wymogów należy jednak obowiązek zarejestrowania działalności w Krajowym Rejestrze Sądowniczym, a także raz do roku przygotowanie sprawozdań, które następnie są podawane do wiadomości publicznej.

Co daje status Organizacji Pożytku Publicznego – OPP?

Organizacje, które uzyskały status OPP mogą użytkować nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Co istotne, mogą również otrzymywać 1 procent podatku dochodowego przy rozliczeniu PIT. Organizacje są także zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od nieruchomości. Nie muszą jednocześnie ponosić kosztów skarbowych i sądowych.

Wielu przedstawicieli organizacji ze statusem OPP korzysta także z możliwości darmowego informowania o swojej działalności w radio i telewizji.

Kto może się starać o status OPP?

Wbrew pozorom nie każda inicjatywa może uzyskać status Organizacji Pożytku Publicznego. Ustawa reguluje, że taki status mogą otrzymać organizacje pomocy społecznej, prowadzących działalność charytatywną, a także te, które zapewniają opiekę byłym żołnierzom zawodowym. W skład tych grup wchodzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, a także dbających o równouprawnienie.

Do innych organizacji należą te, które pielęgnują polskość i naszą tradycję oraz kulturę. Mogą to być organizacje kulturowe, dbające o edukację i oświatę, a także sportowe.

stowarzyszenie opp

Inną grupą organizacji, które mogą uzyskać status OPP są te, które zajmują się ratowaniem ludzi i udzielaniem im pomocy podczas likwidowania szkód powstałych przez klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne. Do tej kategorii zaliczają się także wszystkie grupy dbające o demokracje i swobody obywatelskie.

Organizacja Pożytku Publicznego – gdzie szukać pomocy?

Proces starania się o status OPP jest skomplikowany i długotrwały. Aby zrozumieć wszystkie zawiłości prawne warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej OPP. Tam pełnomocnik po zapoznaniu się ze wszystkimi faktami zweryfikuje, czy organizacja może starać się o uzyskanie statusu i pokieruje dalszymi krokami, aby rejestracja przebiegła szybko i sprawnie.