Nawracający problem z pluskwami w bloku – co może być przyczyną?

Pluskwa domowa to niezwykle uciążliwy szkodnik, żywiący się krwią ludzką. Pozbycie się go może być trudne, m.in. ze względu na dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne – szacuje się, że nawet masa ciała ludzkiego może go nie zniszczyć. Na szczęście jednak są sposoby, by skutecznie walczyć z inwazją i zawczasu ochronić swój dom przed atakiem pluskwy domowej. Jak to zrobić?

Najczęstsze przyczyny pojawiania się pluskiew w mieszkaniu

Niestety, często sami przynosimy pluskwę domową do swoich mieszkań. Przyczepia się ona do ubrania podczas pobytu w środkach komunikacji publicznej, w kinach, urzędach i innych miejscach. Za pojawienie się w domu pluskwy nierzadko odpowiadają również zwierzęta, dlatego też jeśli masz w domu psa lub wychodzącego kota, regularnie sprawdzaj jego sierść.

Wbrew pozorom, pluskwa domowa nie jest zmorą jedynie tych, którzy zaniedbują porządkowanie swoich domów i mieszkań. Pluskwa może pojawić się również w czystym i zadbanym domu, który może preferować nawet bardziej, dlatego że ma ona duże trudności w poruszaniu się po powierzchniach zabrudzonych.

Czy pluskwa może przenosić się między mieszkaniami?

Zła wiadomość jest taka, że niestety może. Dlatego też pluskwa domowa w jednym mieszkaniu oznacza, że najprawdopodobniej niedługo cały blok będzie musiał z nią walczyć. Pluskwa szczególnie lubuje się w szczelinach i zakamarkach, do których nie docieramy podczas zwykłego sprzątania, a szczeliny w ścianach pomiędzy poszczególnymi mieszkaniami nie występują wcale tak rzadko (otwory na rury, przewody i inne).

Odpluskwianie mieszkań Łódź

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed pojawieniem się pluskwy?

  • Regularnie i dokładnie sprzątaj. Zaglądaj we wszystkie zakamarki, do których jesteś w stanie dotrzeć i staraj się aplikować środki czyszczące również w trudniej dostępne miejsca.
  • Co jakiś czas rozpylaj w miejscach newralgicznych spirytus, olejki eteryczne, rozsypuj kminek lub torebki z herbatą z piołunu.
  • Dokładnie odkurzaj podłogę i obicia mebli. Staraj się odciągać zanieczyszczenia z każdego zakamarka.
  • Po powrocie do domu pierz ubrania w wysokiej temperaturze. Jeśli odzież nie nadaje się do wysokich temperatur, dokładnie ją wyprasuj.
  • W wysokiej temperaturze pierz pościel, koce, narzuty. Dbaj także o ich regularne wietrzenie (najlepiej codziennie).
  • Wyrzuć z domu niepotrzebne przedmioty, by zmniejszyć ilość możliwych miejsc, w których szkodnik mógłby mieć kryjówkę.
  • Dokładnie obejrzyj cały dom i wyeliminuj wszelkie szpary i szczeliny, co uniemożliwi pluskwie ukrywanie się w nich.

Co robić, gdy pluskwa już się pojawi?

Działania podejmowane, gdy pluskwa już się zagnieździ, są w zasadzie takie same, jak w przypadku prewencji. Pamiętaj jednak o tym, by działać szybko i nie dać insektom czasu na rozmnażanie się. Im będzie ich więcej, tym mniej skuteczne będą metody domowe. Dlatego też, jeśli zauważysz, że insektów jest już zbyt wiele, wybierz profesjonalną dezynfekcję

Dlaczego samodzielna walka z pluskwą jest często nieskuteczna?

Środki chemiczne dostępne powszechnie w sklepach nierzadko nie są na tyle mocne, by skutecznie zwalczyć pluskwę domową. Wynika to z faktu, że wykorzystywanie silnie biobójczych substancji wymaga odpowiedniego przygotowania, jakim mogą poszczycić się profesjonalne firmy DDD.

Stosowanie tanich specyfików ze sklepu może jedynie pogorszyć sytuację, dlatego że pluskwa należy do karaluchów łatwo adaptujących się do nowych warunków – może ona szybko uodpornić się na kolejne środki, co jedynie pogorszy sytuację.

W ramach usług odpluskwiania mieszkań w Łodzi świadczonych przez Vector możesz skorzystać z metod takich, jak: zamgławiacz ULV z wykorzystaniem gorącej lub zimnej mgły, termiczne zwalczanie pluskiew z metodą HOT FOOG (245oC), wymrażanie metodą Cryonite, czy też żelowanie.

Odpluskwianie mieszkań Łódź

Pluskwa domowa to nie wyrok!

Jeśli masz podejrzenie, że masz w domu nieproszonego gościa, podejmij działania jak najszybciej. Dokładnie wysprzątaj wszystkie kąty, zrób porządne pranie, zastosuj naturalne środki biobójcze, a jeśli to nie pomoże – skorzystaj z profesjonalnej pomocy, której koszty nie są zbyt wygórowane.