Kwatery prywatne czy przytulny hotel? Co wybrać w Karpaczu?

Kwatera prywatna, pensjonat czy duży hotel – to dylemat wszystkich wybierających się na upragniony urlop. Ile osób, tyle opinii – tak można byłoby zacząć i właściwie skończyć.

Każdy ma swoje preferencje i czasem trudno zmienić czyjeś zdanie czy też po prostu przyzwyczajenia. Są jednak decyzje lepsze i gorsze. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom wszystkich rodzajów zakwaterowania, uwzględniając, że będzie miało ono miejsce w Karpaczu.

Kwatera prywatna

Kwatery prywatne najbardziej zbliżają gości do klimatu otoczenia. Jeżeli trafi się na miłego gospodarza, to można liczyć na ciekawe rozmowy i porady, co do szlaków. Niestety można trafić też na właściciela wścibskiego lub takiego, który nie będzie interesować się wygodą gości. W kwaterach prywatnych często pojawia się problem z wilgocią. Przemoczeni turyści marzą o wysuszeniu się, a zazwyczaj w wynajmowanym pokoju znajduje się tylko niewielki kaloryfer.

Jeżeli komuś zależy na noclegu z wyżywieniem, to kwatera prywatna nie jest dla niego. Niektóre kwatery oferują swoim gościom kuchnię. Jest to wtedy korzystne, ponieważ nawet w środku nocy można wstać i podgrzać coś sobie do jedzenia bądź picia. Zazwyczaj jednak wyposażenie kuchenne ogranicza się do elektrycznego czajnika w pokoju. Większość kwater ma już pokoje wyposażone w łazienki, choć można trafić jeszcze na domy starego typu, gdzie łazienka jest wspólna dla gości na piętrze. 

Zaletą kwater jest ich różnorodność i wielość, zarówno w lokalizacjach, jak i cenach. Dzięki temu można wybrać najbardziej dogodne dla siebie miejsce, które będzie mieścić się w budżecie.

Pensjonaty i małe hotele

Małe hotele i pensjonaty są zazwyczaj dobrze zlokalizowane, gdzieś pomiędzy szlakami a centrum miasta. Zapewniają miły i kameralny klimat. Ich właściciele udostępniają wieloosobowe pokoje z łazienką. W zależności od konkretnego miejsca można wykupić sam nocleg lub nocleg z wyżywieniem. Ich wadą może być brak dostępu do atrakcji (w porównaniu do dużych hoteli), ale zawsze można wykupić sobie jednorazowe wyjście do SPA.

Pensjonaty cieszą się największą popularnością wśród turystów, ponieważ są czymś pomiędzy – czymś o lepszych warunkach niż kwatera prywatna, ale też czymś w niższej cenie niż duży hotel. Aby zapoznać się z przykładową ofertą pensjonatów, można rozejrzeć się za noclegami w pensjonatach w Karpaczu.

Duże hotele

Hotele w górach wybierane są zwykle przez osoby, którym nie zależy zbytnio na trekkingu, a raczej na typowym relaksie i podziwianiu widoków z balkonu lub z łatwo dostępnych punktów widokowych. Wadą hoteli jest to, że ich lokalizacja jest zwykle oddalona od szlaków. Więc nawet gdyby jakiemuś miłośnikowi gór zamarzyło się spanie w hotelu, to musi liczyć się z tym, że na szlak będzie musiał raczej dojechać (choć zdarzają się wyjątki).

Skoro wycieczki w góry nie są tak popularne wśród gości hotelowych, to czym oni mogą się tam zajmować? Duże hotele są zazwyczaj świetnie przygotowane pod kątem atrakcji. Baseny, sauny, masaże i inne zabiegi to najczęściej wybierane przez gości udogodnienia. Wszystkie te atrakcje kosztują, oczywiście ich koszt jest wliczony w cenę pobytu, ale mimo wszystko, są to kwoty, które bardzo często są głównym powodem, przez który ludzie wybierają mniejsze hotele. Nie każdego stać na luksusowy hotel.

Jednoczesną wadą i zaletą może być opcja wyżywienia. Osoby ze specjalną dietą lub nie będą chciały raczej korzystać z dostępnego menu. Hotelowe menu może być też zmorą dzieci-niejadków. Z drugiej strony jedzenie inne niż w domu i opcja niegotowania samemu może być świetnym rozwiązaniem i dopełnieniem relaksującego wypoczynku.

pensjonat karpacz

Czy zwycięzca może być tylko jeden?

Najkorzystniejszym wyborem wydają się być małe hotele. Wiadomo, że nie wszyscy dadzą się przekonać, ale jeżeli istnieje taka możliwość, warto spróbować i samemu przekonać się o zaletach wynajmowania pokoju w pensjonacie.

Decydując się na mały hotel, trzeba uwzględnić najlepszą możliwą lokalizację oraz cenę. Polecamy oglądanie zdjęć pokojów, aby wiedzieć, jakie warunki się wybiera. Pensjonat pensjonatowi nierówny. Warto czytać opinie poprzednich odwiedzających.

Do zobaczenia w Karpaczu!