Jak wygląda biuro w stylu hybrydowym?

Koncepcja biura hybrydowego jest niczym innym, jak odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych pracowników – a wiemy już, że z uwagi nie tylko na zakres obowiązków, lecz też i na charakter, są one bardzo zróżnicowane.

Planujesz urządzenie biura w stylu hybrydowym? Dowiedz się zatem, czym ono dokładnie jest, a także jakie niesie za sobą wady i zalety.

Jak zmieniały się stanowiska pracy na przestrzeni lat?

Tradycyjna “klitka”

Na pewno większość z nas pamięta z własnego doświadczenia lub przynajmniej zna z filmów ciasne, nieestetyczne klitki z wiekowym komputerem, niewygodnymi krzesłami i stertą papierów. Z czasem odkryliśmy, że separowanie pracowników w ten sposób nie wpływa dobrze na ich sposób pracy – część osób chciała większego kontaktu z innymi pracownikami i możliwości wspólnego działania nad projektami w wygodnych warunkach.

Praca w open space – rozwiązanie idealne?

Tak narodziła się praca w open space. Niestety jednak to rozwiązanie również nie wszystkim odpowiada. Wiele osób nie lubi pracy grupowej, narzeka na hałas i obniżony poziom skupienia. Poza tym spora część zadań wymaga pracy w dużym skupieniu, a często, ze względu na poufny charakter niektórych informacji – w samotności. Zaistniała więc potrzeba połączenia dwóch koncepcji w coś zupełnie nowego.

Biuro hybrydowe – co to jest?

Jest to połączenie odosobnionych stanowisk pracy z miejscami dopasowanymi do pracy grupowej w trybie open office. Tym razem jednak, w porównaniu do rozwiązań sprzed lat, dużą wagę przywiązuje się do jakości zakupionych mebli i tekstyliów, a także do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Stanowiska pracy są dopasowane do zróżnicowanych potrzeb pracownika, a jego komfort zyskał znacznie wyższą pozycję na liście priorytetów firmy.

Zalety biura hybrydowego

  • Estetyczne otoczenie. Miłe dla oka kolory, uporządkowana przestrzeń i atrakcyjne rozwiązania aranżacyjne zachęcają do korzystania ze stanowiska pracy.
  • Stanowiska pracy odpowiednie do zróżnicowanych potrzeb. To jak pracujemy, zależy m.in. od naszego charakteru. Biura hybrydowe gwarantują komfortowe miejsce zarówno dla pragnącego ciszy introwertyka i wszystkich potrzebujących skupienia, jak też i przestrzeń dla osób ceniących sobie projekty grupowe.
  • Wydzielenie stref relaksu. Praca przez 8 godzin bez żadnej przerwy nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla psychiki, ani dla ciała. Dlatego też koncepcja biura hybrydowego zakłada wydzielenie stref relaksu, gdzie w komfortowym miejscu możesz odprężyć się przed kolejną porcją zadań.
  • Brak odgórnych wytycznych. Nie ma zbytnio norm, według których trzeba by urządzać biuro hybrydowe. Panuje dowolność stylu i koncepcji, istnieje możliwość dobrania dowolnych mebli – przy czym warto jednak zadbać o to, by były wygodne. W doborze może pomóc dobry producent mebli biurowych.
  • Mobilność aranżacji – dziś stawiamy na meble lekkie, dzięki czemu żaden sposób ich ustawienia nie jest wykonany “na amen”, jak to bywało w dawnych czasach.

hyrydowe biuro

Biuro hybrydowe – minusy

  • Ryzyko zaniedbywania obowiązków – współczesne biura hybrydowe swoją stylistyką mogą czasem przypominać nieco miejsce rozrywki. Strefy, w których można wygodnie odpocząć przez kilka minut, są dobrym pomysłem, przy czym warto zadbać o to, by relaks nie stał się ważniejszy od pracy w tych godzinach, kiedy jesteśmy do niej zobligowani.
  • Brak przygotowania mentalnego. Jako kraj ogólnie nie jesteśmy często gotowi na wprowadzanie tak nowoczesnych rozwiązań. Potrzebujemy nowej kultury zarządzania personelem, bardziej niż dawniej skłonnym do ciągłej zmiany stanowiska pracy.
  • Nie wszystkie firmy są gotowe na wprowadzanie tego typu rozwiązań. Koncepcja biura hybrydowego idzie często w parze z wprowadzeniem pracy hybrydowej, polegającej na częściowym wykonywaniu obowiązków z domu, a częściowo z biura. Umożliwianie wykonywania obowiązków w sposób zdalny jedynie częściowo jest jedną z prób, jakie firmy podejmują w zakresie lokalizacyjnego przywiązania do siebie pracowników.

Biuro hybrydowe to niezwykle nowoczesna koncepcja, która ma szansę się mocno rozwinąć. Rozwiązanie to ma jak zawsze swoje plusy i minusy, jeśli jednak zdecydujesz się wprowadzić w swojej firmie rozwiązanie tego typu, zaopatrz się w meble dobrej jakości z zaufanego sklepu.