Zalety wdrożenia założeń normy ISO 22310

System zarządzania ciągłością działania ma ułatwić dużym przedsiębiorstwom i organizacjom wdrażanie rozwiązań, dzięki którym łatwiej będzie przygotować scenariusze awaryjne na wypadek incydentów i wystąpienia zagrożenia. Utrata ciągłości pracy jest dla organizacji jedną z najgorszych sytuacji awaryjnych, dlatego też umiejętne zarządzanie ciągłością działania powinno zostać włączone do dotychczasowego systemu zarządzania firmą. ISO 22301 może być zintegrowana z innymi normami ISO (np. ISO 9001 lub ISO 27001) albo też stosowana samodzielnie. Jakie wymagania narzuca i jakie są korzyści z jej wdrożenia?

Czym jest norma ISO 22301?

Międzynarodowy standard ISO 23001 wprowadza wymagania i założenia niezbędne do opracowania wewnętrznych systemów zarządzania ciągłością działania. Jej głównym punktem skupienia i celem istnienia jest przygotowanie organizacji na sytuacje awaryjne, w których dzięki korzystaniu z normy ISO 23001 organizacja będzie w stanie funkcjonować pomimo zmieniających się warunków i okoliczności.

Opracowany przy wykorzystaniu normy plan ciągłości a zapewnić firmie przetrwanie i możliwość dalszego funkcjonowania w trakcie różnych zdarzeń losowych, a więc zarówno małych kataklizmów i sytuacji zewnętrznych, jak i awarii sprzętowych, masowej nieobecności pracowników, problemów z dostawą prądu lub internetu i innych awarii.

Wdrożenie normy ISO 23001 nie jest obowiązkowe, a firmy które chcą zabezpieczyć się przed różnymi zdarzeniami losowymi i zachować ciągłość działania nie muszą stosować systemu zarządzania ciągłością działania zgodnego z ISO 23001 i certyfikowanego do normy. Zdecydowanie się na taki krok i uzyskanie certyfikatu to jednak jedyna gwarancja, że system został wprowadzony zgodnie z najwyższymi standardami i normą rozpoznawaną na arenie międzynarodowej. Jego działanie zostało potwierdzone na podstawie przeprowadzonych przez niezależną jednostkę audytów zewnętrznych, a sam certyfikat może służyć firmie jako świadectwo odpowiedzialności i bezpieczeństwa działań firmy w kontakcie z inwestorami, kontrahentami i klientami.

W jakich obszarach działalności należy wdrożyć normę ISO 22301?

Założenia normy ISO 23001 są ogólne, ale odnoszą się do wszystkich obszarów działalności firmy w których pojawienie się awarii lub kataklizmu zewnętrznego zagrażałoby utratą ciągłości działania. Norma może być stosowana jako uzupełnienie dla normy ISO 27001, skupiając się na ciągłości działania w kontekście bezpieczeństwa informacji i wrażliwych danych, a także uzupełnienie normy ISO 2000-1 dotyczącej bezpieczeństwa finansowego. W obydwu obszarach właściwe normy wskazują na konieczność wdrożenia skutecznego systemu zapewniającego ciągłość działania, ale nie wymagają bezpośrednio stosowania normy ISO 22301.

Zachowanie ciągłości działania powinno być dla każdej organizacji jednym z najważniejszych priorytetów. W przypadku sytuacji przewidzianych w analizie ryzyka, firma powinna być przygotowana na ich wystąpienie i posiadać opracowaną strategię działania awaryjnego umożliwiającą zachowanie ciągłości w najbardziej kluczowych obszarach. W szczególności, powracając do wyżej wymienionych, firma powinna zachować ciągłość bezpieczeństwa informacji i danych, bezpieczeństwa finansowego oraz bezpieczeństwa personelu nawet w przypadku wystąpienia ryzyka, zagrożenia czy nieprzewidzianego incydentu.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia normy ISO 22301

Głównym założeniem ISO 22301, a jednocześnie największą korzyścią z wdrożenia normy jest ograniczenie częstotliwości i negatywnych skutków wystąpienia różnego rodzaju zakłóceń, incydentów i sytuacji awaryjnych. Choć na wiele z nich firmy nie mogą mieć wpływu, ograniczenie ich efektów przez odpowiednie przygotowanie się do pracy w sytuacji awaryjnej gwarantuje zachowanie ciągłości działania i niezależnie od sytuacji.

System zarządzania ciągłością działania oparty o ISO 22301 wprowadza wewnętrzne uporządkowanie schematów funkcjonowania przedsiębiorstwa, pozwala na skuteczniejszą identyfikację i zarządzanie bieżącymi i przyszłymi zagrożeniami, ryzykiem oraz incydentami, a także nakłania do stosowania aktywnego podejścia do minimalizowania wpływu incydentów.

Każda organizacja ucierpi w pewien sposób na wystąpieniu nieoczekiwanych problemów i zdarzeń losowych, ale kluczem wdrożenia ISO 22301 jest ograniczenie negatywnych skutków takich problemów. Norma ma zapewnić działanie funkcji o charakterze krytycznym w chwilach kryzysowych, skupiając się na tym by firma nie utraciła swoich zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa czy integralności danych, bezpieczeństwa finansowego czy bezpieczeństwa swoich pracowników nawet w obliczu kryzysu. Jednocześnie norma ISO 22301 ma dać pewność, że czas przestoju podczas incydentów i czas powrotu do normalnego funkcjonowania zostaną skrócone do minimum.