Charakterystyka obrabiarek numerycznych – co warto wiedzieć?

Praca na produkcji elementów stalowych oraz wyrobów wymagających obróbki jest bardzo wymagająca ze względu na wysiłek pracownika. Obecnie do obróbki gotowych elementów używa się urządzeń takich jak obrabiarki numeryczne. Co warto o nich wiedzieć?

Obrabiarka numeryczna – co to takiego?

Maszyny zwane potocznie CNC złożone są z układów sterowania numerycznego, które posiadają również mikrokomputer pozwalający na jego dowolne zaprogramowanie. Mianem obrabiarek numerycznych określa się między innymi frezarki lub tokarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie złożonych kształtów w wielu materiałach.

Dodatkowo warto pamiętać, że obrabiarki CNC są łatwe w obsłudze przez co wystarczy krótkie szkolenie, aby poznać podstawy programowania takiego urządzenia. Obecnie obrabiarki posiadają interfejsy graficzne, które są wysoce intuicyjne, dzięki czemu użytkownik ma możliwość wprowadzenia wszystkich parametrów obróbki jak np. głębokość i długość frezu, rodzaj wyżłobienia i wielu innych. Dzięki możliwości personalizacji można wykonać dowolny kształt.

Maszyny tego typu są produkowane z najwyższych komponentów tnących oraz podzespołów komputerowych, które zapewniają prawidłowy przepływ zaprogramowanych informacji. Krótko mówiąc obrabiarki CNC są skomplikowanymi urządzeniami elektronicznymi, które po zaprogramowaniu mogą wykonać dowolną czynność związaną z obróbką materiałów typu cięcie, tłoczenie, wiercenie.

Gdzie wykorzystuje się obrabiarki CNC?

Obrabiarki numeryczne wykorzystywane są najczęściej w firmach produkujących wyroby metalowe np. śruby. Dzięki dużym możliwościom programowania można wykonać wszelkiego rodzaju wyroby o różnych kształtach w krótkim czasie. W porównaniu do tradycyjnych obrabiarek, które nie posiadają skomplikowanych interfejsów komputerowych, czas produkcji jest znacznie dłuższy i wymaga od pracownika większej wiedzy oraz skupienia podczas wykonywanej czynności.

Kolejną branżą w jakiej stosowane są obrabiarki numeryczne jest branża lotnicza. Dzięki wysokiej precyzji komponenty, które montowane są w późniejszych etapach w kadłubach samolotów są produkowane za pomocą obrabiarek CNC.

maszyna do frezów cnc

Jak działa obrabiarka numeryczna?

Aby wprowadzić w ruch urządzenie należy zamontować odpowiedni materiał do obróbki oraz ustalić parametry działania. Można to zrobić za pomocą interfejsów graficznych bądź numerycznych lub wprowadzić gotowy projekt, który stworzony został na komputerze za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Aby stworzyć projekt, który odczyta obrabiarka należy użyć programów do precyzyjnej grafiki komputerowej związanej z techniką. Przykładem jednego z lepszych programów, który odczytywany jest przez większość obrabiarek jest program AutoCAD. Służy on do tworzenia dokładnych modeli, które w późniejszym etapie są wykonywane fizycznie na obrabiarkach.

Jakie zalety niesie ze sobą montaż obrabiarki numerycznej?

Dla przedsiębiorstw produkcyjnych montaż tego typu urządzeń to przede wszystkim minimalizacja kosztów produkcji, ale też ograniczenie czasu potrzebnego do produkcji określonych wyrobów. Dzięki temu redukuje się konieczność zatrudnienia dużej ilości pracowników, ponieważ pracownik obrabiarki CNC jest kilka razy wydajniejszy w stosunku do tradycyjnych metod produkcji. Warto też pamiętać, że obrabiarki numeryczne zakupione od rekomendowanych producentów posiadają długoletnią gwarancję oraz zbudowane są z najwyższej jakości komponentów dzięki czemu nie trzeba martwić się o niespodziewane usterki bądź zbyt częsty serwis maszyny.

Oczywiście wykorzystanie urządzeń do frezów CNC w firmie wiąże się z przeszkoleniem pracowników, którzy będą docelowo pracować na tych maszynach. Pomimo tego, że interfejsy, które coraz częściej są graficzne oraz intuicyjne pracownik powinien znać podstawowe zasady działania oraz projektowania materiałów, które „wpuszczane” są do produkcji przez obrabiarkę numeryczną. Zdecydowanie jednak warto inwestować w tego typu urządzenia, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić czas, pieniądze oraz energię potrzebną do wykonywania pracy.