Na co zwrócić uwagę tworząc projekt budowlany domu?

Projekt budowlany domu to temat ciężki, z którym musi zmierzyć się każda osoba decydująca się na budowę własnego budynku mieszkalnego. W polskim prawie budowlanym, projekt, który jest podstawą do budowy domu jest wymagany. Od czego więc zacząć podczas realizacji zadania? Jak nie przepłacić kupując projekt? Odpowiadamy!

Jakie aspekty są ważne w projekcie budowlanym domu?

Biorąc pod uwagę podstawowe aspekty związane z projektem budowlanym domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Podstawowy metraż,
  • Rozkład pokoi w budynku,
  • Wysokość pomieszczeń,
  • Ilość pięter,
  • Powierzchnia całkowita budynku,
  • Rozkład instalacji wodnych, elektrycznych.

Projektując dom należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, ponieważ tworząc profesjonalny projekt zawierający wszystkie dane można wybudować budynek bez większych kłopotów. Podstawą do wykonania projektu budowlanego jest określenie całkowitego metrażu budynku wraz z rozkładem pomieszczeń wewnątrz oraz określeniem, które ściany są nośne, a które mogą zostać poddane „edycji”.

Ważnym aspektem jest też uwzględnienie podłączeń instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dzięki temu już na etapie projektowania można zaplanować końcowy wygląd budynku wraz z jego wykończeniem. Warto zaznaczyć, że prawo polskie wymaga obecnie profesjonalnego projektu budowlanego, który jest zatwierdzony przez odpowiedni urząd, aby rozpocząć jakiekolwiek działania związane z budową domu.

Mniejszy metraż – dlaczego warto?

W przypadku budowy domu warto zainteresować się wykonaniem projektu budynku o nieco mniejszym metrażu – nawet do 35m kwadratowych, ponieważ tego typu konstrukcja nie wymaga szeregu pozwoleń budowlanych, tak jak w przypadku tradycyjnego domu. Pomimo, że mniejsze metraże mogą wydawać się niepraktyczne to jednak jest to temat warty zainteresowania. Jeżeli projekt budowy domu o małym metrażu będzie wykonany starannie przez profesjonalistów to można zagospodarować każdy centymetr użytkowy tak, aby nawet mniejsza powierzchnia budynku stała się przytulna i wystarczająca dla domowników.

aranżacja przestrzeni w domu 35m2 bez pozwolenia

Warto pamiętać, że małe metraże są niezwykle funkcjonalne. Pozwalają zaaranżować wiele rozwiązań, które są możliwe tylko w przypadku mniejszych powierzchniach domu np. antresole w wysokich pomieszczeniach bądź szafy w zabudowie, które komponują się z wnętrzem budynku i całym wystrojem. Rozwiązaniem problemu kuchni w domach małometrażowych są aneksy powiązane z salonem, dzięki czemu domownicy korzystający z kuchni mają stały kontakt z pozostałymi osobami przebywającymi w innej części domu np. w salonie.

Funkcjonalność małych domów to nie tylko możliwość zbliżenia się domowników do siebie, ale też możliwość wykończenia pomieszczeń wysokiej jakości materiałami ze względu na zaoszczędzenie pieniędzy, które mogłoby być wykorzystane na załatwienie pozwoleń bądź budowę domu. Warto pamiętać, że im mniejszy metraż tym mniejsze koszty budowy a co za tym idzie większe możliwości na wykończenie wnętrza marzeń.

Zalety projektu domu o mniejszym metrażu.

Głównymi zaletami projektowania budynków o mniejszych metrażach jest redukcja kosztów budowy, niższe koszty związane z wykonaniem projektu domu 35m2 oraz łatwiejsza aranżacja pomieszczeń z zastosowaniem ścianek działowych bądź wyższej jakości materiałów, dzięki oszczędności pieniędzy, które mogłoby być przeznaczone na podstawową budowę.

Dla osób, które szukają oszczędności podczas budowy – murowane domki do 35m2 będą swego rodzaju wybawieniem. Warto pamiętać, że wiąże się to nie tylko z obniżeniem kosztów budowy, ale też brakiem przymusy wykupu większej działki przeznaczonej na użytek budowlany. Niskie metraże cechują się łatwością wykończeni oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, które powodują, że budynek staje się nowoczesny i przyjazny użytkownikom. W małych metrażach domu istnieje mnóstwo rozwiązań związanych z aranżacją wnętrz, które optycznie pozwalają zwiększyć komfort użytkowania tego typu pomieszczeń.