Wysoka hala produkcyjna – jakie oświetlenie najlepiej zastosować

Oświetlenie Hali Produkcyjnej to wbrew pozorom spore wyzwanie. Wymagania spełniania zasad BHP, których nieprzestrzeganie grozi dotkliwymi karami.

Jakie oświetlenie zastosować w Hali Produkcyjnej? Zaprojektuj system oświetlenia, który będzie bezpieczny i energooszczędny.

Na co wpływa Oświetlenie Hali Produkcyjnej — Pracownicy

Oświetlenie na Hali Produkcyjnej ma bardzo duże znaczenie. Największymi beneficjentami dobrze zaprojektowanego oświetlenia są pracownicy, ale i sam przedsiębiorca.

Potwierdzone jest wieloma badaniami, że dobre oświetlenie sprzyja samopoczuciu pracowników. Lepszy nastrój pobudza efektywną pracę. Zadbanie o komfort robotników, sprawia, że pracują oni wydajniej.

Wraz z lepszym oświetleniem wzrasta bezpieczeństwo. Nikt nie lubi nieprzewidzianych incydentów w pracy. W dodatku, gdyby okazało się, że Oświetlenie nie spełnia warunków BHP, to pracodawca miałby duże kłopoty.

Im lepsze oświetlenie, tym mniej wad produkcyjnych. Pomyłki zdarzają się każdemu, lecz sposobem, aby znacznie zredukować ich ilość, jest dobre oświetlenie Hali Produkcyjnej.

Oświetlenie Hali Produkcyjnej, a BHP

Każda czynność na Hali Produkcyjnej wymaga różnej uwagi pracownika. W związku z tym cały zakład nie musi być oświetlony jednakowo. Dla poszczególnych czynności zasady BHP wymagają innej mocy oświetlenia.

Dla najpopularniejszych kategorii zadań wykonywanych na hali ilość światła wygląda następująco:

 • Spawanie – 300 lx
 • Prace montażowe zgrubne – 200 lx
 • Prace montażowe dokładne – 500 lx
 • Prace montażowe średnie – 300 lx
 • Prace montażowe precyzyjne – 750 lx
 • Wyrób narzędzi, wzorników, szablonów, przyrządów do obróbki – 1000 lx
 • mechanika precyzyjna i mikro mechanika – 1000 lx

Warto więc zdecydować się na nowoczesne oświetlenie LED z czujnikami ruchu. Światło będzie się zapalać tylko wtedy, gdy wyczuje ruch, więc nie będzie się zbędnie świecić, a to gwarantuje oszczędność energii.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas Oświetlania Hali Produkcyjnej

Istnieje parę uniwersalnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia. Są to m.in.:

 • Poziom Natężenie Światła w miejscu pracy
 • Równomierne rozłożenie światła
 • Poziom Olśnienia — W momencie, gdy znaczne promienie światła odbijają się od np. maszyn, może to być dekoncentrujące dla pracowników.
 • Odpowiedni rozkład iluminacji
 • Właściwe oddawanie barw

Jakie Oświetlenie spełni te kryteria i będzie przy okazji energooszczędne?

Oświetlenie LED w Hali Produkcyjnej

Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie Oświetlenia LED. Dobrze stworzony plan oświetlenia, z odpowiednio dobranymi oprawami technicznymi LED to przepis na bezpieczne i energooszczędne oświetlenie Hali Produkcyjnej.

Dwa rodzaje oświetlenia LED

Oświetlenie LED hali produkcyjnej może składać się z dwóch różnych rodzajów produktów.

 • Lampy przemysłowe liniowe to najlepsze rozwiązanie do Hal Produkcyjnych o ogromnych powierzchniach, w szczególności gdy  istotne jest odpowiednie oświetlenie długich ciągów komunikacyjnych, czy regałów. Istnieje możliwość łączenia tego typu lamp, co zapewnia doskonałe oświetlenie magazynów niskiego składowania.
 • Lampy LED typu HighBar, są energooszczędne, a także doskonale sprawdzą się na magazynach wysokiego składowania. Tego typu  lampy mogą emitować bardzo wąski, kierunkowy strumień świetlny, co pozwoli na dokładne oświetlenie poszczególnych przestrzeni.

Oprawy techniczne LED

W celu spełnienia wszystkich wymogów BHP niezbędne będą odpowiednio dopasowane Oprawy techniczne LED. To właśnie one sprawiają, że światło nie olśniewa pracowników, a także nie wywołuje nieprzyjemnych „migotawek”.

ośwetlenie led

Gdzie zamówić Oświetlenie LED do Hali Produkcyjnej

Analizując polski rynek pod względem opinii i stosunku ceny do jakości, to najlepszym wyborem na instalacje Oświetlenia LED do Hali Produkcyjnej jest firma Globus Lighting. Spółka od ponad stu lat produkuje swoje towary na terenie Polski, więc jest to w 100% polska jakość. 

Oczywiście usługi firmy to nie tylko sprzedaż oświetlenia. Współpracując z firmą, otrzymuje się gotowy spersonalizowany do wymiarów hali plan oświetlenia, który spełni zasady BHP i będzie, jak najbardziej energooszczędny. 

Po uzgodnienia szczegółów umowy Globus Light projektuje plan oświetlenia, zapewnia  montaż, ze strony specjalistów, a to wszystko obejmuje, aż 5-letnią gwarancją. 

Nie trzeba się niczym martwić.

Oświetlenie Hali Produkcyjnej to problematyczna sprawa. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w energooszczędną i skuteczną technologię LED. Jednak zaprojektowanie odpowiedniego planu oraz solidny montaż pracowników zapewni komfort pracy, a przedsiębiorcy spokój i brak obaw związanych z tą kwestią.