Centralne smarowanie – dlaczego jest istotne w pracy maszyn?

Maszyny pracując — wytwarzają tarcie, które obciąża ich podzespoły i może doprowadzić do szybkich zatarć i innego rodzaju problemów związanych z technicznymi rozwiązaniami. Dlatego bardzo istotne jest, by odpowiednie podzespoły zostały nasmarowane. Samodzielne próby smarowania maszyn są zadaniem pracochłonnym, trudnym i niebezpiecznym. Dodatkowo przynoszą niskie korzyści. Stąd wysoka popularność układów centralnego smarowania.

Centralne smarowanie — do czego się je wykorzystuje

Podczas długotrwałej pracy — maszyna doświadcza ogromnego tarcia, podczas którego nieodzowne jest smarowanie jej. Układy centralnego smarowania pozwalają na dozowanie smaru i regularnych odstępach tak, by maszyna była stale nasmarowana bez konieczności przerywania jej pracy. Układy centralnego smarowania powstały już w latach 1915-1934 i stanowią niezawodny element do czasów współczesnych, który pozwala na zwiększenie trwałości maszyny. Zwróćmy również uwagę na to, w jaki sposób maszyna pracuje, kiedy smarowana jest regularnie.

pompa pneumatyczna

Centralne smarowanie — metoda działania

Układ centralnego smarowania posiada pompę główną i punkty, w których olej jest upuszczany, by nasmarować maszynę. Istnieją również złożone układy centralnego smarowania, w których znajdziemy mniejsze rozdzielniki oleju. W każdym jednak zasada działania jest taka sama. Podłączona do komputera pompa — wpompowuje olej w przewody, które posiadają swoje rozdzielniki do kolejnych części i miejsc w maszynie. Olej dociera do punktów smarowania, które są precyzyjnie dobrane i wyliczone. W efekcie uzyskujemy kompleksowy efekt smarowania maszyny, który działa zależnie od pracy i pozwala na stałe nasmarowanie urządzenia. Za niezawodnego gracza na arenie międzynarodowej uznaje się firmę Lincoln z grupy SKF. To właśnie Lincoln na początku ubiegłego stulecia wdrożył pompy do układów centralnego smarowania i stanowi światowego lidera do dziś.

Centralne smarowanie a inne systemy

Istnieje wiele rodzajów układów smarowania, jednak za najbardziej niezawodny uznaje się właście system centralnego smarowania, ponieważ pozwala on na niezawodne, zautomatyzowane i w pełni niezależne od człowieka smarowanie elementów maszyny. Dzięki temu uzyskujemy zupełne nasmarowanie maszyny w trakcie jej pracy i niezawodny system, który pozwala na kontrolowanie poziomu. Dlatego wybieranie układów centralnego smarowania pozwala nam na zupełne zautomatyzowanie tej kwestii i pewność, że nasze urządzenie będzie działało niezawodnie.

Centralne smarowanie — zalety stosowania

Układy centralnego smarowania pozwalają na zautomatyzowanie procesu smarowania. Dodatkowo dozowniki, które wykorzystują najmniejszą, ale właściwą ilość oleju stanowią idealny sposób na oszczędzenie smaru w procesie smarowania. Takie zoptymalizowanie systemu umożliwia zaoszczędzenie do 50 procent wartości oleju. Dodatkowo zautomatyzowane układy centralnego smarowania gwarantują nam długotrwałą pracę maszyny.

smarownica akumulatorowa

Smarowanie maszyn i nie tylko

W halach przemysłowych znajduje się wiele narzędzi (nie tylko maszyn), które wymagają smarowania. W takim przypadku należy kupić przemysłowe środki smarne, które zmniejszą tarcie i wydłużą żywotność tych narzędzi. Różne narzędzia są bardzo istotne w prowadzeniu działalności produkcyjnej, dlatego za pomocą odpowiednich środków można wydłużyć czas żywotności i zużycia narzędzi.