Decydując się na założenie fotowoltaiki, musimy zadać sobie pytanie, jakiej wielkości muszą być panele, aby pokryły roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, a zarazem ich ilość nie była zbyt duża względem zapotrzebowania? Jak obliczyć optymalną wielkość i czy warto robić to samodzielnie?
Co to znaczy optymalna instalacja i od czego ona zależy?
Optymalna instalacja to taka, która w pełni pokryje koszty zużywanej energii elektrycznej i w wygeneruje niewielką nadwyżkę prądu. W ten sposób inwestor będzie mógł zminimalizować wysokość rachunków za prąd oraz mieć pewien zasób energii w zanadrzu, by ją wykorzystać w miesiącach, kiedy panele nie wygenerują dostatecznej ilości prądu.
Ważne jest, aby nie instalować zbyt dużych paneli, ponieważ nie dość, że narażamy się na duże koszty początkowe, to dodatkowo sprzedaż wygenerowanego prądu do elektrowni poniżej stawki 0,7 jest nieopłacalna.
Optymalna instalacja jest zależna od mocy paneli, poziomu nasłonecznienia i zapotrzebowania na energię.
Czy można wyliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej na własną rękę czy lepiej powierzyć sprawę fachowcom?
Można wyliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej samodzielnie, korzystając poradników oraz wzorów dostępnych w Internecie. Niemniej jednak nie warto robić to samemu, zwłaszcza jeżeli nie mamy w tym doświadczenia. Wielkość paneli jest niezwykle ważną kwestią. Z tego względu obliczenia muszą być poprawne i precyzyjne, a osoba, która się na tym nie zna, nie zdoła zrobić tego w odpowiedni sposób. Właśnie dlatego lepiej powierzyć tę kwestię fachowcom, którzy potrafią obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na energię elektryczną dostosowane do potrzeb konkretnego klienta i ustalić, jaka wielkość paneli będzie optymalna. Można się udać do przedstawicieli fotowoltaiki w Głogowie, którzy precyzyjnie dobiorą wszelkie wymiary.
W jaki sposób można obliczyć optymalną wielkość instalacji fotowoltaicznej?
Jeżeli zdecydujesz się na obliczenie wielkości paneli samodzielnie, to pierwsze co musisz zrobić, to zebrać wszystkie rachunki za prąd z ostatniego roku, aby uzyskać średnią ilość zużycia prądu. Należy wziąć pod uwagę zarówno te miesiące, podczas których wykorzystuje się klimatyzację przez co zużycie prądu jest wysokie, jak i ten okres rozliczeniowy, w którym zużycie prądu jest niskie. Zsumuj moc prądu zużytego przez cały rok i podziel przez 12 miesięcy. W ten sposób otrzymasz miesięczne zapotrzebowanie na energię. Następnie tę wartość podziel przez 30, by uzyskać dzienną zużywaną moc.
Następnym krokiem jest weryfikacja nasłonecznienia w Twojej okolicy. W tym celu znajdź w sieci tabelę nasłonecznienia, by określić jej poziom, a także średnią ilość godzin dziennie, kiedy słońce wytwarza największą ilość światła słonecznego, bądź szczyt światła, odpowiadający tej wielkości światła szczytowego dla Twojego regionu.
Później należy obliczyć zapotrzebowanie na energię. W tym celu trzeba wykorzystać wcześniej dokonanych obliczeń na dzienne zapotrzebowanie na prąd, a także dane o nasłonecznieniu. Podziel dobowe zużycie mocy na ilość godzin. Wynik, który otrzymasz, uwzględnij do obliczeń, zawierających standardowe straty prądu w fotowoltaice. Wcześniej otrzymany wynik x 1,3 (zwiększenie wielkości systemu o 30%). Końcowy rezultat jest rzeczywistą wielkością systemu, jaka jest potrzebna. Przykładowo: 3×1,3=3,9, czyli w tej sytuacji jest potrzebny system fotowoltaiczny o mocy 3,9kW, by zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego.
W kolejnym etapie trzeba ustalić wymaganą łączną liczbę paneli słonecznych. By to zrobić, należy ująć dzienne zapotrzebowanie na energię w kWh i podzielić je przez liczbę godzin najlepiej nasłonecznionych. W ten sposób otrzymuje się moc kW. W kolejnej czynności należy podzielić moc kW przez wydajność panelu. Dzięki temu otrzymujemy całkowitą liczbę potrzebnych paneli dla instalacji.
Kiedy już masz ilość niezbędnych modułów, sprawdź czy jest możliwość zainstalowania ich na Twoim dachu i czy rodzaj dachu jest odpowiedni. By tego dokonać zmierz, czy masz wystarczająco dużo miejsca do instalacji paneli i zdecyduj, ile chcesz przeznaczyć na to pieniędzy. Następnie znajdź system, który odpowiada potrzebnej ilości mocy, a jednocześnie zmieści się na dachu. Ta odpowiedź zadecyduje o lokalizacji paneli (na dachu lub na ziemi).
Panele fotowoltaiczne to przyszłość i dobra inwestycja. Jednak aby tak się stało, należy zainstalować odpowiednią wielkość modułów, ponieważ zbyt mała ilość paneli nie pokryje zapotrzebowania na energię. Z kolei zbyt duża ich wielkość naraża na niepotrzebne koszty i straty finansowe. Zaufaj profesjonalistom i dowiedz się więcej na temat systemów solarnych we Wrocławiu, ponieważ tam są najlepsi specjaliści.