Nowoczesna benzyna i GPD czy diesel z DPF? Co lepsze?

Spór o to, czy lepszym rozwiązaniem jest silnik diesel, czy jednak klasyczna benzyna trwa od lat i raczej nie zanosi się na jego szybkie zażegnanie. Każda strona ma swoje argumenty, a prawda jak zwykle leży pewnie gdzieś pośrodku. Oczywiście za najbardziej ekologiczne rozwiązanie uznaje się obecnie silniki hybrydowe, jednakże nie każdego stać na tak nowoczesny pojazd i nie każdy ma warunki do ładowania silnika elektrycznego pod swoim domem. Sama infrastruktura pod tym względem w Polsce również pozostawia wiele do życzenia i często trudno jest wyznaczyć trasę, na której uda się zrobić postój, aby podładować auto w odpowiednim momencie. Dlatego większość ludzi musi decydować między dieslem a benzyną. Która opcja jest lepsza? Podpowiadamy!

Diesel czy benzyna – jedno z najważniejszych pytań przy wyborze samochodu

Spaliny zanieczyszczają środowisko. Jest to fakt, któremu nie można zaprzeczyć i każdy z nas o tym dobrze wie, dlatego świadomi kierowcy starają się przyczyniać do znacznego obniżenia produkcji zanieczyszczeń, które unoszą się do atmosfery. Jedni twierdzą, że lepszą opcją w tej kwestii jest silnik na klasyczną benzynę, inni z kolei są zwolennikami diesla. Jak jest naprawdę? W rzeczywistości wszystko zależy od tego, w jaki sposób pojazd ma być użytkowany. Specjaliści zgodnie twierdzą, że do jazdy po mieście, w którym często trzeba stać na światłach oraz utyka się regularnie w korkach na kilkanaście, a czasami nawet i kilkadziesiąt minut, o wiele lepiej sprawdzi się benzyna. Najlepiej wybierać nowoczesne modele, które napędzane się wysokiej jakości paliwami, które charakteryzują się nie tylko czystością, ale także lepszą wydajnością. W przypadku, jeśli auto jest nam potrzebne przede wszystkim do pokonywania dłuższych tras niż z obrzeża miasta do jego centrum, aby dotrzeć do pracy, to lepszym wyborem będzie silnik diesel. Sprawdza się on doskonale na długich trasach i przede wszystkim to dopiero wtedy można wykorzystać w pełni jego moc. Podczas częstego hamowania i ruszania w korku tego typu silniki nie będą w pełni wykorzystane, co może prowadzić do częstych awarii i problemów, a dodatkowo będą emitowały naprawdę dużą ilość spalin.

Jeszcze kilka lat temu silniki diesel cieszyły się ogromną popularnością i były wybierane przez większość kierowców, którzy akurat kupowali nowe auto. Wszystko dlatego, że wprowadzono wtedy nowe konstrukcje tych pojazdów, które zapewniały większą moc przy mniejszym spalaniu i były jednocześnie bardzo komfortowe w użytkowaniu w przeciwieństwie do starszych modeli. Obecnie jednak widać, że ta tendencja nieco się odwraca i kierowcy skłaniają się obecnie bardziej do silników benzynowych. Spowodowane jest to zarówno czynnikami ekologicznymi, jak i ekonomicznymi, ponieważ auta typu diesel nadal są nieco droższe w utrzymaniu i mają odrobinę wyższą cenę zakupu.

usuwanie dpf

Dbaj o środowisko i przestrzegaj przepisów

O ekologii i dbaniu o środowisko mówi się coraz więcej ze względu na rosnące problemy klimatyczne i poziom zanieczyszczenia powietrza. Duży wpływ na to mają oczywiście spaliny, których każdego dnia samochody w Polsce wydzielają ogromne ilości, które uwalniane są do atmosfery. W wyniku tego powstaje smog, a jakość wdychanego przez ludzi powietrza znacznie spada. Aby ograniczyć ten problem, wprowadzane są normy i nowe przepisy, które mają za zadanie ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Jednym z takich rozporządzeń jest konieczność posiadania filtra DPF lub GPD w pojeździe samochodowym. Jedno i drugie urządzenie służy do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, takich jak sadza i popiół, a także olej oraz inne cząsteczki stałe, które mocno wpływają na jakość powietrza. Ich obecność w pojazdach jest obowiązkowa, a brak grozi naprawdę wysokimi karami. Należy jednak pamiętać, że aby filtry tego typu mogły poprawnie działać, należy je regularnie wymieniać lub czyścić w specjalistycznym zakładzie. W przeciwnym razie nie będą one skutecznie oczyszczać spalin.