Jak wybrać dobrą odzież medyczną jednorazową?

Jednorazowa odzież ochronna stanowi środek ochrony indywidualnej umożliwiający zachowanie najwyższego poziomu higieny w środowisku pracy.

Czym jest medyczna odzież jednorazowa?

Jej stosowanie to podstawa funkcjonowania placówek medycznych, stomatologicznych, a także gabinetów weterynaryjnych i kosmetycznych w sposób zapewniający bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pacjentom oraz odbiorcom usług.

Medyczna odzież ochronna jednorazowego użytku tworzy barierę odgradzającą organizm noszącej ją osoby od występujących w otoczeniu szkodliwych drobnoustrojów o chorobotwórczych właściwościach. Umożliwia również wykonywanie pracy w warunkach zgodnych z zasadami BHP.

Gdzie i kiedy wykorzystuje się jednorazową odzież medyczną?

Jednorazowa odzież medyczna używania jest powszechnie w każdym miejscu, w którym istnieje potrzeba stosowania dodatkowych środków ochronnych związanych z podwyższonymi wymaganiami dotyczącymi zasad higieny. Są to przede wszystkim takie miejsca, jak:

  • szpitale
  • przychodnie i gabinety medyczne
  • instytuty badawcze i laboratoria
  • salony kosmetyczne
  • spa
  • zakłady i placówki związane z przemysłem spożywczym
  • zakłady i placówki wymagające wysokiej czystości na stanowisku pracy (na przykład zakłady farmaceutyczne)

Odzież medyczna pozwala na zachowanie sterylności, przez co stanowi ważny element sprzętu medycznego pozwalającego na bezpieczne wykonywanie operacji i zabiegów. W szpitalu stosowana jest nie tylko przez personel medyczny, ale również przez odwiedzających.

By odzież ochronna właściwie pełniła swoje funkcje, konieczne jest przestrzeganie zasad dotyczących jej poprawnego użycia – odzież należy zmieniać po kontakcie z każdym pacjentem, by nie dopuścić do transmisji zanieczyszczeń i chorobotwórczych drobnoustrojów.

W wypadku spa i gabinetów kosmetycznych ubrania ochronne są stosowane również przez klientów korzystających z usług tych placówek w celu zachowania maksymalnego poziomu czystości i higieny miejsca wykonywania zabiegów. Najczęściej wykorzystywaną odzieżą ochronną są:

Czepek jednorazowy

Czepki stosowane są głównie w placówkach medycznych, laboratoriach i zakładach gastronomicznych. Ich głównym zadaniem jest niedopuszczenie, by włosy dostały się do rany pacjenta, badanych próbek biologicznych lub jedzenia.

Klapki włókninowe

Tego typu klapki stosowane są głównie w spa, salonach masażu i gabinetach kosmetycznych, lecz także w gabinetach lekarskich, gdzie noszone są przez pacjentów w trakcie różnych zabiegów i badań diagnostycznych. Pozwalają na zachowanie higieny zarówno osoby je noszącej, jak i miejsca, w którym dana osoba przebywa.

Maseczki włókninowe 

Jednorazowe maseczki wykonane z włókniny stanowią nieodłączne wyposażenie szpitala. Zapewniają ochronę zarówno noszącym je osobom, jak i wszystkim znajdującym się w ich otoczeniu. W obliczu pandemii koronawirusa maseczki ochronne stały się powszechne także w codziennym życiu.

Ochraniacze foliowe na obuwie

Tego typu ochraniacze są powszechnie stosowane w placówkach medycznych i gabinetach kosmetycznych. Chronią przed roznoszeniem drobnoustrojów oraz wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na podeszwach butów.

Z czego jest wykonana jednorazowa odzież medyczna?

Jednorazowa odzież medyczna produkowana jest z nieprzemakalnych i odpornych na uszkodzenia materiałów dostosowanych do specyfiki branży medycznej. Tkaniny, z jakich wykonane jest ubranie ochronne, powinny pozwalać na zachowanie sterylności, równocześnie zapewniając wygodę i swobodę ruchów osobie noszącej. Do produkcji jednorazowej odzieży medycznej wykorzystywane są specjalistyczne materiały, takie jak:

  • włókniny
  • polipropyleny
  • folie HDPE

Typ zastosowanej tkaniny zależy od rodzaju odzieży ochronnej. W wypadku klapków i czepków stosowana jest przede wszystkim włóknina. Do produkcji ochraniaczy na obuwie wykorzystywane są zarówno folie, jak i polipropyleny. Te ostatnie są powszechnie stosowane także w fartuchach ochronnych.

odzież medyczna

Rozmiary jednorazowej odzieży medycznej

Większość elementów ochronnego ubioru to odzież unisex – posiada uniwersalne rozmiary oraz neutralne kolory dostosowane do obu płci. By odzież medyczna nadawała się dla wszystkich użytkowników, stosowane są elastyczne gumki, dopasowujące elementy ubioru do ciała osoby noszącej i zapewniające komfort użytkowania.

Odzież ochronna produkowana w jednym rozmiarze to czepki ochronne, klapki włókninowe oraz ochraniacze na obuwie. Fartuchy medyczne z kolei często posiadają rozmiarówkę tożsamą z odzieżą codzienną, wyrażaną literami S, M i L.

Gdzie kupić odzież medyczną jednorazową?

Wysokiej klasy medyczną odzież jednorazową zapewniającą najwyższą ochronę i higienę pracy można kupić w internetowym sklepie medycznym Ula-Med Joanna Michalec, który zaopatruje gabinety lekarskie, weterynaryjne i kosmetyczne oraz salony tatuażu i masażu, a także klientów indywidualnych. Bogata oferta internetowego sklepu medycznego sprawia, że każdy, kto chce zaopatrzyć się w najlepszej jakości odzież jednorazową, znajdzie produkty odpowiadające jego osobistym wymaganiom.