Zamek Košumberk – gotyckie ruiny

Historia zamku Košumberk nie należy do najspokojniejszych. Warto się jednak z nią zapoznać, gdyż jest całkiem ciekawa. Jeszcze większą ciekawostką jest to, że choć zamek określa się jako ruiny, to wcale nie oznacza, że budowla w ową ruinę popadła całkowicie.

Dowodem są na to piękne fotografie, jakie można zobaczyć na wielu stronach internetowych, w tym na stronie projektu poświęconemu Europejskiemu Szlakowi Zamków i Pałaców. Poniżej krótki zarys historyczny zamku wraz z argumentami, dlaczego należy koniecznie go odwiedzić. 

Krótka historia zamku Košumberk

Pierwszym właścicielem zamku był Ojíř z Košumberka, który jednak wkrótce zmarł, a po jego śmierci wywiązał się spór o dziedziczenie, w wyniku którego Bohunek z Popovce zajął siedzibę przemocą, wyganiając przy okazji rodzinę zmarłego. Nie nacieszył się on jednak zamkiem zbyt długo, gdyż musiał go zwrócić na rozkaz Jana Luksemburczyka. Niestety, istnieją wzmianki również o tym, że po pewnym czasie zamek znów powrócił w ręce rodu z Popovce. 

Kolejnymi właścicielami byli panowie z Chlumu, którym udało się w jakiś sposób uniknąć najgorszych strat, spowodowanych konfliktami husyckimi. Duże znaczenie dla historii zamku ma rok 1547, kiedy to jego właściciel, Diviš Slavata wziął udział w powstaniu przeciwko Habsburgom, co spowodowało, że został pozbawiony całego majątku, jaki miał. Udział w powstaniu został mu jednak z czasem przebaczony, dzięki czemu mógł znów, jako właściciel zamku dokonywać w nim kolejnych przeróbek. W 1573 roku jednak prace remontowe zniweczyło uderzenie pioruna, jakie doprowadziło do wybuchu pożaru. 

Gdy ród Slavaty wygasł, panowanie nad zamkiem objęli jezuici, których jednak najwidoczniej bardziej zaprzątały sprawy duchowe niż przyziemne, gdyż praktycznie nie interesowali się oni rozwijaniem zamku. Kolejne lata doprowadziły do popadania zamku w ruinę i dopiero w XX wieku miejscowy konserwator, nazwiskiem Jeníček doprowadził do rozpoczęcia prac mających na celu ratowanie budowli. 

W zamku Košumberk, za czasów panowania rodu Slavata, mieściła się szkoła Braci Czeskich, w której wychowywano kolejne pokolenia młodych protestantów. 

Dlaczego warto odwiedzić zamek Košumberk?

Jest to miejsce idealne dla miłośników historii i podziwiania dawnych wnętrz. Spacerując pomiędzy prastarymi murami, możemy próbować wyobrazić sobie czasy dawnej świetności. Krocząc ścieżkami zamku, być może usłyszymy jeszcze tupot stóp jezuickich mnichów… Krótko mówiąc, warto odwiedzać miejsca, które są naocznymi świadkami dawnych wydarzeń, które bez budowli takich jak ta już dawno odeszłyby w zapomnienie. Zwiedzanie starych zamków może być też ciekawą formą wycieczki historycznej dla najmłodszych – czy zwiedzanie dawnych murów i słuchanie opowiadanych przez przewodnika legend nie jest ciekawsze niż czytanie suchych faktów z podręcznika?

Warto odwiedzić odrestaurowane pomieszczenia, w których możemy podziwiać piękne obrazy i poczuć ducha dawnych lat. Miejmy też świadomość tego, że pomimo intensywnych wysiłków, zmierzających ku temu, by ocalić jak najwięcej takich miejsc, jak zamek Košumberk, kiedyś możemy już zwyczajnie nie mieć szansy na ich zobaczenie. Już teraz wiele miejsc popadło w ruinę, która niedługo zostanie już tylko wspomnieniem na kartach książek. Korzystajmy zatem z niezwykłych miejsc, jakimi są średniowieczne zamki i z zapałem odkrywajmy skrywane w ich murach historie. 

ruiny zamku Košumberk

Obok spacerów we wnętrzu zamku, warto podziwiać również jego okolice. Koniecznie przekonaj się, jak piękny może być widok roztaczający się z murów zamku. Przed nami, turystami, podziwiało go wiele innych ludzi, których dziś nie ma wśród nas. Po bliższym zapoznaniu się z historią budowli za wieloma z nich raczej byśmy nie zatęsknili, lecz sam fakt fizycznego kontaktu z murami i przedmiotami, które istniały już wieki temu, może dla wielu być wyjątkowo fascynujący. 

Zainteresował Cię zamek Košumberk wraz z jego historią? Poszukujesz innych, równie ciekawych miejsc? Koniecznie odwiedź stronę projektu Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, na której znajdziesz liczne ciekawostki na temat zamków znajdujących się m.in. w Czechach Wschodnich. A jeśli interesują Cię również zamki w Polsce, koniecznie odwiedź Dolny Śląsk. Tam również bogata architektura nie pozwoli Ci się nudzić przez wiele dni.