Jak zaprojektować łazienkę? Najmodniejsze inspiracje 2021

To normalne, że z biegiem lat męczy nas widok i korzystanie z tej samej łazienki dzień po dniu. Łazienka jest pomieszczeniem, które może stać się bardzo staromodne w ciągu kilku lat, jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni styl i wykończenia.

Jeśli decydujemy się w domu na remont, jest to najczęściej właśnie remont łazienki lub kuchni i to on bardzo często przysparza nas o największy ból głowy. Jak sprawić, by nasza łazienka nabrała stylu i nowoczesności? To wcale nie musi być trudne i czasochłonne.

Twoja nowoczesna łazienka

Remont łazienki? I co dalej? Jeśli marzysz o nowoczesnej łazience odpowiadającej najnowszym trendom, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  1. Przestrzeganie minimalnych odstępów

Zacznijmy od najważniejszej rady, która nigdy nie powinna być ignorowana. Projektując i organizując łazienkę, musimy zawsze brać pod uwagę przestrzeń wymaganą przez każdy z elementów jej wyposażenia: np. miejsce na toaletę nie powinno mieć mniej niż 60 cm szerokości i 1,20 cm głębokości, prysznic nie powinien być mniejszy niż 60×60 cm, a zaleca się, aby nie był mniejszy niż 80×80 cm. Poza tym należy wziąć pod uwagę przestrzeń zajmowaną przez drzwi (zwykle 62 cm szerokości) podczas ich otwierania.

  1. Oświetlenie ogólne i punktowe

Chociaż niektóre łazienki mają okna, co oznacza lepsze oświetlenie i wentylację w pomieszczeniu, prawdą jest, że wiele łazienek nie ma niestety dostępu do naturalnego światła. Warto zadbać o światło ogólne, jak i o to punktowe nad lustrem, w formie naściennej lub nawet przy prysznicu.

  1. Grzejniki ręcznikowe oszczędzające miejsce

Łazienka jest prawdopodobnie miejscem w domu, które wymaga najwięcej akcesoriów, drążków, półek, szczotek… i często okazuje się, że nie jest wystarczająco duża, aby wygodnie pomieścić wszystkie te przybory. Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca jest zastosowanie grzejników ręcznikowych. Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla wyboru grzejnika ręcznikowego, jednak zawsze należy pamiętać, że chromowane grzejniki często oddają ciepło gorzej niż te białe, zaś grzejniki elektryczne są znacznie droższe w dłuższej perspektywie niż grzejniki na gorącą wodę.

  1. Prysznic i brodzik na równi z podłogą

Chcąc wpisać się w najnowsze łazienkowe trendy, miejmy na uwadze, by zaplanować brodzik na równi z podłogą. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, począwszy od walorów estetycznych, skończywszy zaś na komforcie użytkowania. Niestety, nie jest to takie łatwe do osiągnięcia. Brodziki mają rurę odwadniającą, która biegnie pod spodem i choć zazwyczaj ma ona niewielką średnicę, potrzebuje niewielkiego nachylenia, aby prawidłowo odprowadzać wodę. Jeśli w podłodze nie da się umieścić rury tak, by uzyskać odpowiedni spadek, to okaże się, że brodzik podnosi się o kilka centymetrów.

  1. Mniej znaczy więcej

Łazienka to nie tylko miejsce higieny osobistej, lecz także swoisty magazyn kosmetyków, środków czystości i innego rodzaju produktów chemicznych. Weźmy to pod uwagę, wybierając meble do łazienki i pomyślmy o pojemnej szafce łazienkowej, w której będziemy przechowywać wszystkie tego typu produkty. Dzięki „pochowanym” kosmetykom nasza łazienka będzie sprawiać wrażenie większej i bardziej zadbanej.

  1. Ostrożnie z kolorami

Do łazienkowych wnętrz zalecamy używać neutralnych kolorów, szczególnie bieli i szarości. Wprowadzajmy rzucające się w oczy barwy tylko, gdy jest to naprawdę konieczne i nie przesadzając z takim efektem.

  1. Lustro i jego rozmiar

Lustro może wydawać się banalnym elementem wystroju, jednak w rzeczywistości właściwy wybór lustra podczas odnawiania łazienki może okazać się kluczowy. Lustra są jednym z najlepszych rozwiązań, aby uczynić małą łazienkę mniej przytłaczającą lub stworzyć bardziej spektakularną przestrzeń w dużej łazience. Lustra, czy to do zabudowy, czy natynkowe, należy dobierać starannie, biorąc pod uwagę wielkość łazienki, oświetlenie i oczywiście wzrost osoby, która będzie z niego korzystać.

  1. Panele szklane do łazienki

W ostatnim czasie kabiny prysznicowe nie są już sprzedawane i coraz częściej się od nich odchodzi. Dobrą alternatywą dla nich stały się panele szklane do łazienki. Niezależnie od stylu czy wielkości, szklany panel sprawdzi się po prostu w każdej łazience. Ważne, by dobrze dobrać wielkość panelu tak, by umożliwiał on swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.

łazienka

Łazienka w 2021 roku

Panele szklane, szarości, brodziki na równi z podłogą… Nieważne czy urządzasz pomieszczenie od zera czy pragniesz gruntownego remontu: już dziś zaprojektuj nowoczesną łazienkę Twoich marzeń.