Jak pozbyć się bólu pleców?

Ból pleców jest powszechna dolegliwością, na którąś skarży się wiele osób. Badania wskazują, że 80% populacji cierpi w pewnym okresie swojego życia na tego rodzaju dolegliwość.

Najczęstszą jej przyczyną są schorzenia kręgosłupa, siedzący tryb życia, przyjmowanie niewłaściwej pozycji w czasie pracy lub snu, lumbago, rwa kulszowa, dyskopatia, urazy lub wiele innych chorób. Niezwykle istotna kwestią w unikaniu bólu pleców jest zachowanie właściwej postawy ciała i aktywność fizyczna.

Jakie są rodzaje bólu pleców?

Bóle pleców zlokalizowane są w różnych miejscach kręgosłupa, dlatego można je podzielić na trzy grupy:

  • Ból w części szyjnej kręgosłupa określany jest także jako nerwoból szyjny. Jego najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa postawa ciała lub nadmierny stres.
  • Ból w środku pleców określa się jako ból w odcinku piersiowym który tworzy dwanaście kręgów między podstawą szyi, a dolną częścią klatki piersiowej. Ten odcinek kręgosłupa pełni niezwykle ważną rolę, gdyż stanowi konstrukcję nośną dla klatki piersiowej. W tym miejscu kręgi są zdecydowanie mniej ruchome i osoby, doświadczające tego rodzaju bólu, skarżą się na uczucie sztywności, pieczenia lub ciągnięcia w tym obszarze. Jego przyczyną szczególnie w górnej części odcinka piersiowego może być przyjmowanie nieprawidłowej postawy, skolioza, kifoza, przeciążenie mięśni lub ich odkształcenie, wysunięcie dysku, choroba zwyrodnieniowa stawów, infekcja kręgosłupa, uraz, a także nowotwór płuc.
  • Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, na który najczęściej skarżą się pacjenci  określany jest również jako ból krzyża. Utrudnia on lub uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Najczęściej promieniuje do pośladków i kończyn. Powodem tego rodzaju dolegliwości są schorzenia układu kostno – stawowego, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, osteoporoza, gruźlica kości, wady postawy, nowotwór kręgosłupa, a także  urazy kręgosłupa lub miednicy.

Powodem bólu kręgosłupa może być również dyskopatia, czyli wypadnięcie dysku, co powoduje jego ucisk na nerw. Najczęściej dotyczy to części lędźwiowej, która odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym życiu. Natomiast ucisk wypadniętego dysku na nerw kulszowy jest przyczyną rwy kulszowej, która powoduje ból promieniujący do pośladka i kończyny dolnej na całej jej długości.

Jak można pozbyć się bólu pleców?

Ból pleców utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego warto zadbać o kręgosłup w celu uniknięcia skrajnych przypadków. Sposobem na uniknięcie tej dolegliwości są ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie grzbietu oraz pleców, a także korzystanie z siłowni lub basenu.

Podczas wielu godzin w pracy spędzonych w pozycji siedzącej należy robić sobie krótkie przerwy na wykonanie ćwiczeń, zmianę pozycji, rozluźnienie ramion i innych partii mięśni przeciążonych podczas siedzenia. Jeśli pojawią się bóle o dużym nasileniu, należy wetrzeć w bolące miejsce maść przeciwzapalną i przeciwbólową, skorzystać z gorącej kąpieli, dzięki której mięśnie ulegną rozluźnieniu i ułożyć się w pozycji, która odciąży kręgosłup. Doskonałym sposobem na pozbycie się bólu pleców jest stół inwersyjny.

Co to jest stół inwersyjny?

Stół inwersyjny określany również jako ławka grawitacyjna jest sprzętem medycznym, którego zadaniem jest między innymi wzmocnienie górnych części ciała. Pacjent, leżąc na stole, przybiera nienaturalną dla nas pozycję głową w dół, gdyż ma ona zbawienny wpływ na kręgosłup. Powoduje rozluźnienie napiętych mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Ćwiczenia na stole inwersyjnym polecane są osobom, zmagającym się z przewlekłymi bólami kręgosłupa, dyskopatią, rwą kulszową, dolegliwościami wynikającymi ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, a także degeneracją krążka międzykręgowego. Zastosowanie w terapii stołu inwersyjnego ma wiele zalet między innymi:

  • umożliwia powrót dysku do pierwotnego kształtu,
  • lepsze nawodnienie i odżywienie dysków,
  • odciążenie struktur międzykręgowych.

stół inwersyjny

Jakie są zalety terapii z zastosowaniem stołu inwersyjnego?

Metoda wieszania pacjenta do góry nogami była stosowana już w starożytności, a za jej ojca uznaje się Hipokratesa, który wieszał swoich pacjentów na drabinie głową w dół, rozciągając w ten sposób kręgosłup. Zaletą stosowania tej terapii jest jego odciążenie, zmniejszenie bólu pleców i powrót do sprawności.

Poza tym ćwiczenia na stole inwersyjnym zwiększają elastyczność i świadomość własnego ciała, wpływają pozytywnie na orientację i poczucie równowagi oraz sprawność umysłową. Niezwykle istotną zaletą jest także redukcja stresu i lepsze samopoczucie pacjenta. Warto wybrać sprzęt sprawdzonych producentów, zapewniający wygodę ćwiczeń, stabilność i bezpieczeństwo osoby cierpiącej na ból pleców.